Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
19/04/2022 - 09:05

Wydał tomik ponad stu wierszy. Mimo to znakomity autor mocno trzyma się ziemi

Wiersze Bronka z Obidzy zawarte w tomiku ”Weź i otwórz” zaskakują skromnością, otwartością i wyrazistością. Publikacja została zgłoszona do 10. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, podobnie jak jej autor. Czy uda im się osiągnąć podwójne zwycięstwo?

Przez poezję Bronka z Obidzy pobrzmiewają wyraźnie echa rzeczy ostatecznych, a pokorne pogodzenie się z losem, z życiem i śmiercią stanowi podstawę istnienia. Tomik składa się z ponad stu wierszy i każdy przepełniają silne emocje.

– ”Juhas w dżinsach” stąpa po bliskich i znanych sobie szlakach. To poezja szczera, skromna i nieprzeszarżowana. Wyrasta z sądeckiej gleby, mocno trzyma się ziemi, ale jednocześnie podejmuje tematy uniwersalne, egzystencjalne i stawia pytania o najtrudniejsze kwestie, jakie dotykają wielu z nas w codziennym życiu – czytamy słowa uznania dla twórczości Bronka z Obidzy w uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu.

- Bronek z Obidzy jest wrażliwym obserwatorem życia, relacji międzyludzkich, ich zachowań, spraw społecznych, polityki. Obserwatorem nieufnym, sceptycznym, krytycznym – pisze o autorze prof. Bolesław Faron.

Sądeckie korzenie poety – bliskość przyrody i gór – odczuwalne są w bardzo wielu wierszach w rozmaity sposób: jednoznaczny, metaforyczny; są także pretekstem do szerszych rozważań albo poetyckim tłem dla określonej sytuacji zawartej w danym wierszu.

Poezja ta jest nierozerwalnie związana z naturą, wyznaczona wręcz rytmami pór roku (wiersz ”Krakowska jesień”, ”Przemijanie”), a specyficzna atmosfera gór przejawia się na wielu stronach tomiku ”Weź i otwórz” (wiersze: ”A czemu nie?”, ”Watra”, ”Biały okręt”, ”Z owcą na kolanach”, ”Jest nadzieja”, ”Nie bez powodu”, ”Nieboskłony”). Z kolei wiersz ”Po prostu” to niecodzienny hymn pochwalny złożony łąckiej ziemi – tej małej ojczyźnie, z której wywodzi się autor. 

Tomik został zgłoszony do jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora przez Wydawnictwo Edukacyjne z siedzibą w Krakowie. Rok pierwszego wydania: 2021. Oprawa miękka. 









Dziękujemy za przesłanie błędu