Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
09/04/2020 - 17:35

Małopolska: miesiąc walki z koronawirusem. Z jakim skutkiem?

Miesiąc temu w Małopolsce został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Do tej pory został zdiagnozowany u 420 mieszkańców województwa. Niestety, pacjent „zero” zmarł. Przegrał długą i trudną walkę z chorobą. Druga pacjentka z naszego województwa opuściła szpital jako ozdrowieniec. W Nowym Sączu choruje trzynastu mieszkańców, a w powiecie nowosądeckim - obecnie - sześciu.

Koronawirusem zakaziło się 420 mieszkańców naszego województwa. Przynajmniej u tylu osób został on potwierdzony.

Czytaj także: Następne zachorowania na SARS-CoV-2 w powiatach nowosądeckim i gorlickim

Najmłodsza zakażona osoba ma osiem miesięcy, a najstarsza 91 lat. Spośród 420 chorych najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy Krakowa. Wirus zdiagnozowano u 121 mieszkańców stolicy województwa.

Drugie i trzecie miejsce w małopolskiej koronawirusowej statystyce zajmują powiat wielicki (66 zakażonych) i powiat bocheński (52 zarażonych).

Najliczniejszą grupę – 91 zakażonych - stanowią chorzy w wieku od 51 do 60 lat. W grupie wiekowej  41 – 50 lat zachorowało 88 osób, natomiast w grupie wiekowej od 61 do 70 lat – 61 mieszkańców województwa.

Spora część osób, u których potwierdzono COVID - 19, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji w warunkach domowych.

Czytaj także: Jak żyć z koronawirusem? 155 najczęstszych pytań i odpowiedzi

Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (132 osoby). Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan jedenastu osób określa się jako ciężki.

Mamy w Małopolsce sześcioro ozdrowieńców. Są to osoby, które nie mają objawów choroby, ale mogą jeszcze zarażać. Ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową.

Szósty ozdrowieniec, który został wypisany wczoraj ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 6600 badań laboratoryjnych. Przypomnijmy, że pierwszym laboratorium w województwie, które zaczęło je wykonywać było laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Pierwsze badania wykonano tam 12 marca. Do dzisiaj zbadano tam wymazy 2246 osób.

Drugim laboratorium, które je wykonuje jest działające w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Od 18 marca do 9 kwietnia wykonano tam 3291 badań.

262 badania wykonano również w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie, natomiast w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie – 734 badania, a w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie – 3.

p>

Opr. [email protected], Fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu