Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
23/01/2020 - 13:15

SOR szpitala w Nowym Sączu przyjmuje najwięcej pacjentów w Małopolsce!

Szpitalny Oddział Ratunkowy działający w Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Sączu jest najbardziej obleganym tego rodzaju oddziałem w Małopolsce. Wynika to z kontroli i badań przeprowadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dobowo do SOR zgłasza się prawie 200 pacjentów, a bywa, że znacznie więcej. Przy takiej liczbie pacjentów czas oczekiwania się wydłuża.

Szpitalny Oddział Ratunkowy, to najbardziej newralgiczny punkt w każdym szpitalu. Miejsce, gdzie trafia każdej doby najwięcej pacjentów z różnymi dolegliwościami, także po wypadkach.

Pomocy u lekarzy w SOR po godzinie 18 i w nocy, w weekendy i święta szukają także chorzy, którzy muszą skorzystać z nocnej i świątecznej opieki ambulatoryjnej. Zgłaszają się niejednokrotnie z objawami grypy, przeziębienia, czy innej choroby, która nie zagraża ich życiu.

Z taki objawami pacjent winien udać się w pierwszej kolejności do swojego lekarza rodzinnego. Nie wszyscy chorzy stosują się jednak do takiej zasady. Wolą zgłosić się od razu na SOR, choć powinni iść do przyszpitalnej przychodni, w której przyjmują lekarze mający nocny i świąteczny dyżur.

Dyrektorom szpitali coraz trudniej zapewnić obsadę lekarską dyżurów na SOR. Szpital w Nowym Sączu ma na każdy dyżur w SOR czterech lekarzy.

Dyżur w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Nowym Sączu pełnią lekarze między innymi z Krakowa, a także innych miejscowości. Niektórzy jednak zrezygnowali już z tych dyżurów, bo w grę wchodziły właśnie długie dojazdy do pracy.

Sądecki szpital zaczyna się także borykać z brakiem łóżek szpitalnych. Z tego między innymi powodu dyrektor Lidia Zelek wprowadziła też aż do odwołania planowe przyjęcia na oddziały internistyczne (nieoperacyjne), czyli chorób wewnętrznych, internistyczno-kardiologiczny oraz pulmonologiczny. Do szpitala na te wspomniane oddziały nie są przyjmowani pacjenci, za wyjątkiem tych posiadających skierowania z lekarską adnotacją pilne.

Szpital, zwłaszcza teraz w okresie zwiększonych zachorowań musiał stworzyć rezerwę miejsc dla pacjentów, którzy na wspomniane oddziały trafiają prosto z SOR.

- W ciągu każdej doby jest to od dziesięciu do 15 pacjentów – mówi Agnieszka Zelek – Rachtan, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego w Nowy Sączu. – Rotacja jest duża. Oddział internistyczno-kardiologiczny dysponuje 40 łóżkami, chorób wewnętrznych – 24, a pulmonologii – 30.

Cała rozmowa z Bogusławem Lataczem, zastępcą dyrektora ds. medycznych Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu w materiale filmowym.

[email protected], fot. IM, film: Krzysztof Stachura.Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe