Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
21/05/2024 - 16:20

Sprawdź, na co chorują rodzicie i dziadkowie. Nie lekceważ obciążeń genetycznych, bo przegrasz z kostuchą

Jak ważne w profilaktyce, w naszym zdrowiu są wszelkie obciążenia genetyczne? Ta niewiedza może nas kosztować wiele lat życia. Podczas XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan zorganizowanego przez Fundację Sądecką rozmawialiśmy o tym z kardiologiem, konsultantem medycznym a jednocześnie prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. dr hab. n. med. Dariuszem Dudkiem.

- Medycyna jest coraz skuteczniejsza. W tym kardiologii mamy coraz skuteczniejsze leczenie. I teraz widzimy tak: jeżeli leczymy starszą osobę, 50 – 80 lat, a przychodzi ona z synem czy wnuczką, to wiemy, że dzisiaj, jak czytają i omawiają po wizycie lekarskiej wyniki badań i diagnozę babci, dziadka, to oni sami powinni następnego dnia zobaczyć, czy ta choroba nie jest uwarunkowana stylem życia, środowiskowo lub genetycznie – tłumaczył profesor w trakcie naszej rozmowy. 

Zamiast biegać do lekarza rodzinnego i ortopedy od razu trafisz do fizjoterapeuty? Taki jest plan KIF

- Jeżeli zobaczą, że w tej rodzinie, z której się wywodzą ciocia, wujek cierpią na podobne choroby, to powinien być dla nich sygnał ostrzegawczy, profilaktyczny, że powinni zobaczyć sobie na profesjonalnych stronach na przykład stowarzyszeń pacjentów, jak unikać tego od młodych lat. Przykładem idealnym jest na przykład hypercholesterolemia. Są rodziny, w których członkowie mają wysokie stężenie cholesterolu i do tej pory mówiliśmy: o 50, 60-letni człowiek, a więc w kardiologii młody człowiek, nagle ma zawał serca, co się stało?

Przecież ćwiczył, uprawiał sport, dobrze się odżywiał, co się dzieje? I nagle się okazuje, że jest z rodziny, która ma zaprogramowane genetycznie wysokie stężenie cholesterolu. I teraz w kardiologii bada się dzieci już na poziomie pediatrycznym, w podstawówkach, jakie stężenie cholesterolu mają te dzieci, u których rodzicie, dziadkowie mają właśnie z tym problem – zaznaczał nasz rozmówca.

A jak to przekłada się na ograniczenie skutków choroby? Kondycję potencjalnych pacjentów, osób obciążonych genetycznie? Zobaczcie całą nasza rozmowę w materiale filmowym. Przy okazji profesor krótko i zwięźle udziela wskazówek, jak wykorzystać nadchodzące lato, by odpowiednią aktywnością zadbać o nasze serca. ([email protected] Fot.: ES) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu