Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
03/02/2024 - 10:50

Ten szpital nie tylko inwestuje. Tutaj najważniejszy jest pacjent! [WIDEO]

Szpital Powiatowy w Limanowej naprawdę trudno dzisiaj poznać. Kompleks szpitalnych obiektów przeszedł na przestrzeni dwóch ostatnich lat prawdziwą metamorfozę. Placówka ma za sobą gruntowny remont i termomodernizację. To jeszcze nie koniec zmian. Dyrekcja szpitala i całe medyczne środowisko, które w nim pracuje stoi przed kolejnym, bardzo trudnym wyzwaniem. Jakim?

Szpital w Limanowej ma za sobą 2023 rok. Jaki był dla tej placówki? Był to kolejny rok, w którym nie brakowało realizowanych inwestycji. Inwestycyjna passa była kontynuowana, ale też, jak zaznacza Marcin Radzięta, dyrektor limanowskiego szpitala wiele udało się zrobić w tzw. obszarze medycznym dla pacjentów i z myślą o pacjentach.

W ubiegłym roku do szerokiej palety procedur medycznych wykonywanych w tym szpitalu dołączyły zabiegi onkologiczne. Są one przeprowadzane w oddziale chirurgii ogólnej. Poszerzenie zakresu operacji było możliwe, dzięki zatrudnieniu dodatkowych lekarzy specjalistów, między innymi chirurgów – onkologów oraz zakupieniu dodatkowego specjalistycznego sprzętu medycznego.

- Dzisiaj w limanowskim szpitalu wykonuje się różnego rodzaju chirurgiczne zabiegi onkologiczne, jak również zabiegi onkologiczne – ginekologiczne. Posiadamy też poradnię onkologiczną mówi Marcin Radzięta, zarządzający limanowskim szpitalem

Jak zaznacza dyrektor Radzięta, kierowany przez niego szpital, podobnie, jak wiele innych placówek w Polsce wychodzi naprzeciw dużemu zapotrzebowaniu, jeśli chodzi o leczenie onkologiczne. Pacjentów, u których rozpoznawana jest choroba nowotworowa jest coraz więcej. Zachorowania te rosną lawinowo.

Limanowski szpital jest też jednym z tych szpitali w Małopolsce, w którym powstał i działa pilotażowy punkt pomocy psychiatrycznej. Prowadzi go podmiot zewnętrzny, z którymi szpital ma podpisaną umowę.

- Pomoc lekarza psychiatry w obecnych czasach jest niezmiernie ważna dla osób, które takiej pomocy potrzebują – mówi dyrektor limanowskiego szpitala. – Odnotowuje się bardzo dużo zachorowań na różnego rodzaju schorzenia o podłożu psychiatrycznym. Ten problem dotyka, niestety coraz młodsze osoby. Dlatego też trzeba kłaść bardzo duży nacisk na rozwój psychiatrii, bo potrzeby są ogromne.

W miniony rok w limanowskim szpitalu wpisały się także inwestycje. Nie mogło ich w nim zabraknąć.  Był to wiec kapitalny remont szpitalnej kuchni, który pochłonął prawie 5 mln złotych. Limanowski szpital, jeśli chodzi o żywienie pacjentów, leczących się w tej placówce nie korzysta z tak już powszechnych usług cateringowych.

- Przy własnej kuchni mamy wpływ na to, co podajemy na talerz naszym pacjentom – dodaje nasz rozmówca. – Przystąpiliśmy do pilotażowego programu „Dobry posiłek”, który trwa do 30 czerwca tego roku. Są to dodatkowe środki, które wspierają żywienie pacjentów w szpitalach. Żywienie jest elementem leczenia. Wyważone, dobre jakościowo posiłki na pewno pomagają w procesie leczenia. Ta i inne inwestycje, które są realizowane w naszym szpitalu mają przede wszystkim służyć poprawie jakości oraz komfortu pobytu pacjentów – mówi dyrektor Radzięta. – Ale także poprawie jakości i komfortu pracy pracowników.

Cała rozmowa z dyrektorem Marcinem Radziętą w materiale filmowym.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Dziękujemy za przesłanie błędu