Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
20/07/2022 - 11:30

Alkoholowe choroby wątroby - objawy i leczenie. Czy grozi ci marskość wątroby?

Nadużywanie alkoholu jest najczęstszą przyczyną chorób wątroby. Regularne spożywanie alkoholu lub jednorazowe wypijanie dużych ilości znacznie zwiększają ryzyko stłuszczenia wątroby, zapalenia lub marskości tego narządu. Objawy alkoholowego uszkodzenia wątroby przez długi czas nie ujawniają się, ból i dyskomfort występują zwykle dopiero wtedy, gdy choroba jest zaawansowana. Jakie są wczesne objawy alkoholowych chorób wątroby? Czy picie wódki stanowi przyczynę chorób tego organu?

Przeczytaj także: Arytmia serca – problem, którego nie można lekceważyć. Jak wykryć arytmię serca?

Wątroba to bardzo ważny organ, który odpowiada za trawienie tłuszczów, neutralizację i wchłanianie wszystkich szkodliwych substancji znajdujących się w naszym organizmie. Ponadto narząd ten odgrywa istotną rolę w walce z infekcjami, a także pomaga pozbyć się z organizmu toksyn. Niewłaściwa dieta, leki i wiele innych rzeczy - szkodzi jej. Najgorszy jest jednak alkohol, który może prowadzić do jej uszkodzenia i poważnych problemów zdrowotnych. Uszkodzenie wątroby i choroby spowodowane nadużywaniem alkoholu niosą ze sobą poważne konsekwencje.

Prze­wle­kłe nad­uży­wanie alko­ho­lu jest jedną z głów­nych przy­czyn cho­rób wą­tro­by i sta­nowi przy­czy­nę nie­mal po­ło­wy zgo­nów z po­wodu cho­rób wą­troby.

Jeśli spożywamy więcej niż 80 g etanolu dziennie, bardzo narażamy się na wystąpienie chorób wątroby. Uzależnienie może doprowadzić do zmian w narządzie i powodować stłuszczenie, alkoholowe zapalenie wątroby i alkoholową marskość wątroby. Można uznać, że 5–6 drinków, 1 litr wina lub 2 litry piwa w ciągu dnia to zabójcza dawka dla naszego organizmu, a wątroba alkoholika bardzo często musi radzić sobie ze znacznie większą ilością alkoholu. 

Objawy poalkoholowego uszkodzenia wątroby

Alkoholowe uszkodzenie wątroby daje różne objawy w zależności od stadium uszkodzenia tego organu. W przebiegu alkoholowego uszkodzenia wątroby wyróżniamy 3 etapy: alkoholowe stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby oraz alkoholową marskość wątroby. 

Alkoholowe uszkodzenie wątroby na wczesnym etapie może przebiegać bezobjawowo, a chory najczęściej nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Ból i dyskomfort występują zwykle, gdy choroba jest już zaawansowana. Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest uczucie ucisku i dyskomfortu w jamie brzusznej, spowodowane powiększeniem narządu. Możemy również odczuwać przewlekłe zmęczenie, wraz ze spadkiem apetytu oraz masy ciała. Mogą wystąpić nudności i wymioty.

Alkoholowe zapalenie wątroby może się natomiast manifestować żółtaczką, gorączką, obrzękami, wodobrzuszem i objawami niewydolności wątroby. 

Najpoważniejszy stan, czyli marskość wątroby, charakteryzuje wiele objawów. U chorych, u których uszkodzenie wątroby jest znaczne, występują objawy, takie jak żółtaczka, stany podgorączkowe, obrzęki kończyn, wodobrzusze, żylaki przełyku oraz zaburzenia neurologiczne pod postacią encefalopatii wątrobowej. 

Alkoholowe uszkodzenie wątroby - diagnostyka i leczenie

Diagnostyka alkoholowej choroby wątroby jest trudna, gdyż najczęściej choroba ta dotyczy osób z uzależnieniem od alkoholu, a w tę chorobę wpisane jest zaprzeczanie jej istnieniu. Tym niemniej przy pomocy podstawowych badań i odpowiednim doświadczeniu rozpoznanie tej choroby jest niejednokrotnie oczywiste.

Diagnozę alkoholowego uszkodzenia wątroby stawia hepatolog, do którego powinien Cię skierować lekarz rodzinny / lekarz pierwszego kontaktu.

Po wywiadzie i badaniu fizykalnym zostaniesz skierowany/a na badania krwi, w ramach których wykonane zostaną tzw. próby wątrobowe. To badanie biochemiczne krwi, które umożliwia ocenę aktywności enzymów wątrobowych (GGT, AST, ALT) oraz poziomów substancji wytwarzanych i przekształcanych przez wątrobę.

Leczenie alkoholowego uszkodzenia wątroby wymaga przede wszystkim zmiany stylu życia i diety, a w niektórych przypadkach również terapii farmakologicznej. Konieczne jest odstawienie alkoholu (najlepiej z zachowaniem abstynencji), rezygnacja z palenia papierosów (przyspieszają proces włóknienia wątroby) oraz zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. 

Pozytywny wpływ na stan wątroby będzie miała również redukcja masy ciała (w przypadku osób z nadwagą i otyłością) oraz wprowadzenie do codziennego życia regularnej aktywności fizycznej. 
Zaawansowana marskość wątroby może oznaczać konieczność przeprowadzenia transplantacji narządu.

Jak leczyć alkoholowe uszkodzenie wątroby?

W każdym przypadku leczenie wymaga absolutnej abstynencji, przestrzegania specjalnej diety i uzupełnienia niedoborów elektrolitowych i witaminowych. Jednak poważniejsze uszkodzenia, takie jak marskość wątroby, są już nieodwracalne. Proces można hamować farmakologicznie, lecz zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby.

Wówczas osoba zakwalifikowana do zabiegu pod żadnym pozorem nie może sięgnąć po alkohol, gdyż zostanie skreślona z listy oczekujących. Chory nie będzie raczej w stanie sam pokonać uzależnienia, poza tym problemy z wątrobą często pojawiają się dość późno, a samodzielne odstawienie alkoholu może być już niebezpieczne dla życia alkoholika. Dlatego też warto zgłosić się po pomoc do specjalistów. Dziękujemy za przesłanie błędu