Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
15/05/2024 - 18:00

Bezpłatne badanie: „Zmierz Się” z osteoporozą na Seminarium o Zdrowiu Sądeczan

20 maja kampania „ZMIERZ SIĘ” z osteoporozą zawita na IX edycji Seminarium o Zdrowiu Sądeczan w Nowym Sączu. O edukacji, profilaktyce i leczeniu osteoporozy podczas wydarzenia opowie prof. Brygida Kwiatkowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii, prof. Jarosław Pinkas, Konsultant Krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego oraz Magdalena Kołodziej, Prezes Fundacji My Pacjenci.

Czego nie lubi i boi się nasze serce? Zapraszamy na spotkanie z kardiologiem prof. Dariuszem Dudkiem

Miasteczko Zdrowia rozgości się na terenie siedziby Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Otworzy ono swoje podwoje o godz. 9. Uczestnicy będą mieli możliwość poddania się między innymi bezpłatnym badaniom gęstości kości w kierunku wykrycia osteoporozy. Są one skierowane do osób po 60. roku życia.

Osteoporoza dotyka 2,1 mln Polaków po 50. roku życia. Początkowo przebiega całkiem bezboleśnie, dlatego bywa nazywana „cichym złodziejem kości”. Brak wyraźnych objawów utrudnia jej wczesne diagnozowanie. 

- Choć szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2022 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, wynosi 2,1 miliona, to leczonych z jej powodu jest jedynie niecałe 5 procent – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii.

Estymowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w latach 2013-2022. Źródło: NFZ

Wystarczy prosty pomiar wzrostu

Główne czynniki ryzyka osteoporozy to wiek i płeć, palenie papierosów, ale także nadużywanie alkoholu, brak ruchu czy niedobór wapnia i witaminy D. Sprzyjają one ubytkowi masy kostnej, co prowadzi do nadmiernej kruchości kości. W Polsce każdego roku dochodzi do ok. 120 tys. złamań kości spowodowanych osteoporozą. Są to złamania niskoenergetyczne - w wyniku upadku z wysokości własnego ciała, ale także w następstwie kichnięcia, kaszlu czy podparcia się na nadgarstku. Wg ekspertów kluczowe w skutecznej walce z osteoporozą jest niedopuszczanie do takich złamań, bo zwiększają one ryzyko zgonu i skracają życie. 

- Najprostszym wstępnym „badaniem przesiewowym" w kierunku osteoporozy jest zwykły pomiar wzrostu – tłumaczy prof. Kwiatkowska. – Ubytek o 4 centymetry i więcej może świadczyć o powolnych złamaniach trzonów kręgowych. Problem w tym, że niewielu lekarzy pyta o wzrost i niewielu pacjentów go mierzy, więc nawet zapytani podają taki, który mieli zmierzony wiele lat temu. 

To już ostatnie godziny głosowania! Wybierz z nami najlepszych lekarzy, pielęgniarki, położne regionu

Potrzebne podnoszenie świadomości

Organizatorzy kampanii „ZMIERZ SIĘ” zachęcają do przestrzegania zasad profilaktyki osteoporozy, czyli odpowiedniej dawki ruchu, właściwej diety bogatej w wapń i witaminę D i regularnej kontroli wzrostu.

- Staramy się dotrzeć zarówno do społeczeństwa jak i lekarzy z prostymi przekazami – mówi Magdalena Kołodziej, prezes zarządu Fundacji MY Pacjenci, inicjatorka kampanii. – Chcemy edukować na temat wartościowej diety, bogatej w wapń i witaminę D, zdrowego stylu życia i odpowiedniej do wieku aktywności fizycznej. Chcemy też uwrażliwić środowisko medyczne na potrzebę monitorowania czynników ryzyka, wdrożenia wczesnej diagnostyki osteoporozy, między innymi dzięki pomiarowi wzrostu. Ważne jest także, by osoby po złamaniach osteoporotycznych były kierowane do poradni leczenia osteoporozy.

Informacje o czynnikach ryzyka osteoporozy i o samej kampanii znalazły się także na kartonach mleka dostępnych w całym kraju.

Bezpłatne badania gęstości kości odbędą się w specjalnym Osteobusie, który 20 maja w godzinach 9-17 stanie przed budynkiem na terenie siedziby Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Bezinwazyjne badanie, które trwa około 8 minut przeznaczone jest dla osób po 60. roku życia i nie wymaga wcześniejszych zapisów. Jedynie względów organizacyjnych, wszyscy, którzy są nim zainteresowani proszeni są o zgłoszenie się do recepcji Miasteczka Zdrowia po odbiór opaski. Recepcja działać będzie w sali gimnastycznej (budynek B).

Informacje dotyczące programu i aktualności znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

O kampanii

Kampania „Zmierz się z osteoporozą” została zainicjowana przez Koalicję „Zmierz się z osteoporozą”, której członkami są: Fundacja MY Pacjenci, Amgen, Polmlek i Lekam. Radę Naukową Koalicji tworzą prof. Brygida Kwiatkowska, prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, prof. Jarosław Czubak i prof. Jarosław Pinkas. Wszystkie informacje dotyczące bieżących działań dostępne są na stronie www.zmierzsie.pl

([email protected] Fot.: organizatorzy) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu