Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
16/11/2020 - 14:40

Chcesz wiedzieć czy miałeś COVID? Wynik testu dostaniesz po kilku godzinach

Badanie na obecność przeciwciał koronawirusa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Badanie można wykonać w wielu sądeckich przychodniach, a wynik otrzymuje się już po kilku godzinach. Kto i kiedy powinien wykonać takie badanie?

- Po co zrobiłem badanie? Parę tygodni temu miałem kaszel, napady gorąca i duszność. Myślałem, że to zwykła grypa, bo zawsze o tej porze roku choruję. Zostałem kilka dni w domu, a gdy objawy minęły, wróciłem do pracy. W ostatnich miesiącach dużo się mówi o koronawirusie, dlatego postanowiłem sprawdzić, czy objawy, które u mnie wystąpiły to rzeczywiście była grypa, czy może koronawirus - mówi nam Czytelnik "Sądeczanina" z gminy Korzenna.

Czytaj także: Przeciwciała dają nam odporność. Niestety, nie na zawsze

- Do przychodni poszedłem bez wcześniejszego umawiania. Zrobiłem najtańsze badanie z krwi na obecność przeciwciał anty SARS-CoV-2 w tym IgG, za 49 złotych. Po czterech godzinach miałem na stronie przychodni wyniki. Okazało się, że wynik jest reaktywny, a to oznacza, że przechorowałem koronawirusa i w moim organizmie są już przeciwciała - opowiada Czytelnik, który równocześnie zachęca, aby sądeczanie korzystali z tego typu badań, bo w ten sposób mogą dowiedzieć się, czy przeszli koronawirusa, a jeśli okaże się że tak, mogą oddać osocze, które jest cennym lekarstwem. 

Kiedy wykonać badanie na obecność przeciwciał koronawirusa?

Jak informują pracownicy jednej z sądeckich przychodni, takie badanie mogą wykonać osoby, które miesiąc temu albo wcześniej były na kwarantannie, ale nie miały robionego wymazu, miały objawy grypopodobne i chcą się dowiedzieć, czy to był COVID-19, a także osoby, które miesiąc temu bądź wcześniej miały kontakt z osobą zakażoną albo same otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa i teraz chcą sprawdzić czy organizm wytworzył przeciwciała. Badanie można wykonać w kilku przychodniach na terenie Nowego Sącza. Obecność przeciwciał daje niemal pewność, że nie zarażamy innych.

- Najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wykonanie najpierw jakościowego testu na obecność przeciwciał (ACOV2), który daje wynik: przeciwciała obecne lub nieobecne. W przypadku obecności przeciwciał można monitorować ich poziom za pomocą badania AntySARS COV2 IgM oraz AntySARS COV2 IgG. W tych badaniach określamy ilościowo poziom przeciwciał. To badanie wykorzystywane jest przez stacje krwiodawstwa u dawców osocza do leczenia COVID19. Badanie to wykonywane jest z krwi – czytamy na stronie jednej z sądeckich przychodni, która oferuje badania na obecność przeciwciał koronawirusa w organizmie. (r.gajewski@sadeczanin.info Fot. Ilustracyjna)Dziękujemy za przesłanie błędu