Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
24/09/2020 - 12:50

Czy to się u nas nigdy nie skończy? Mamy dwa nowe ogniska koronawirusa

Skończyło się z weselami, teraz jest problem z Domami Pomocy Społecznej. To one stały się nowym ogniskiem koronawirusa. Zaraza dotknęła dwie placówki na Limanowszczyźnie. W Mszanie Dolnej i Rabie Niżnej.

Jeszcze niedawno ogniskiem zarazy w subregionie sądeckim  były wesela. Teraz trzeba się będzie zmagać  z zagrożeniem w placówkach opieki społecznej. Niepokojące informacje napływają z  Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej.

- W placówce  potwierdzono zakażenie koronawirusem u ośmiu pensjonariuszy – mówi w rozmowie z „Sądeczaninem”  Krystyna Janus, zastępca dyrektora limanowskiego sanepidu.

Troje trafiło do oddziałów  zakaźnych szpitali w Krakowie, Dąbrowie Tarnowskiej oraz Limanowej. Pozostali są w  wydzielonych pomieszczeniach DPS. Znajdują się  pod opieką lekarza. Jeśli tylko dojdzie do zaostrzenia objawów, będą hospitalizowani.  

Co będzie dalej? Trudno przewidzieć. Na razie kwarantanną zostali objęci pozostali pensjonariusze i personel.

- To w sumie 76 osób.  Jeszcze dziś od wszystkich zostaną pobrane wymazy – dodaje Janus.

To niejedyne ognisko koronawirusa.  Drugie tli się w Domu Pomocy Społecznej w Rabie Niżnej, gdzie jest 88 pensjonariuszy.   

- Zakażenie zostało potwierdzone u trojga podopiecznych – mówi wicedyrektor limanowskiego sanepidu.  Personel i pensjonariusze są w kwarantannie. Wszyscy zostaną poddani testom na obecność koronawirusa.  

Co w sytuacji, kiedy okaże się, że i personel jest zakażony?  Kto zajmie się podopiecznymi   DPS i w Mszanie Dolnej i w Rabie Niżnej? Wedle doniesień serwisu limanowa.in samorząd, któremu obydwie placówki podlegają, zwrócił się do dyrekcji  DPS w Limanowej i Szczyrzycu o  wyznaczenie pracowników, którzy zostaliby oddelegowani do opieki nad pensjonariuszami (jagienka.michalik@sadeczanin.info)  Dziękujemy za przesłanie błędu