Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
16/06/2020 - 13:05

Czy sieć 5G powoduje raka? Zobacz raport dla Ministerstwa Cyfryzacji

Sieć funkcjonująca w systemie 5G to jeden z najgorętszych – obok pandemii COVID-19 – tematów poruszanych w Internecie i na naszym sądeckim podwórku. Czy jest się czego bać? Dziś prezentujemy tzw. „Białą Księgę”, czyli raport na ten temat przygotowany dla Ministerstwa Cyfryzacji.

Gaboń, Myślec w gminie Stary Sącz, Rytro, Rogi w Podegrodziu i samo Podegrodzie, osiedle Zabełcze w Nowym Sączu – z tych miejsc napływają do nas informacje o protestach w sprawie budowy kolejnych masztów telefonii komórkowej. Protestów tym gorętszych, że operatorzy sieci nie chcą składać jednoznacznych deklaracji czy na masztach, które chcą ustawić, funkcjonować będą urządzenia 5G.

Zobacz też: 60-metrowy kolos? Mieszkańcy Myślca nie zgadzają się na budowę przekaźnika GSM

Jednocześnie polskie prawo uniemożliwia samorządom, władzom gmin blokowanie podobnych przedsięwzięć tylko z uwagi na obawy i niechęć miejscowych społeczności a starostwo powiatowe musi inwestorowi wydać pozwolenie na budowę jeśli ten dostarczył wszystkie wymagane tym samym prawem dokumenty. Wójt Podegrodzia Stanisław Banach skomentował jednak ostatnio, że protestów i obaw byłoby mniej, gdyby przedstawiciele operatorów już na etapie wybierania lokalizacji spotykali się bezpośrednio z mieszkańcami, których działki, domy mieszkalne i inne nieruchomości graniczą z działką, na której ma być stawiany maszt. Bo strach - według Banacha - można rozwiać tylko rzeczową rozmową i konfrontacją argumentów.
Takich spotkań nigdzie się jednak nie organizuje dlatego dziś zapraszamy wszystkich do zapoznania się z „Białą Księgą”, czyli raportem, który Instytut Łączności Polskiego Instytutu Badawczego przygotował na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji pt. Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G.

Zobacz też: Przekaźnik 5G w Gaboniu? 800 mieszkańców żyje dziś w strachu

W dokumencie wyjaśnione są szczegóły funkcjonowania sieci 5G od strony technicznej, podana jest w bardzo przystępnej formie definicja promieniowania emitowanego przez urządzenia działające w tej technologii. A co najważniejsze w osobnym rozdziale zapoznać się można z wynikami badań na temat wpływu promieniowania na florę i faunę, żywe organizmy i – osobnym rozdziale – o wpływie promieniowania na człowieka. Autorzy raportu mierzą się tu z najważniejszym dla przeciwników 5G argumentem o rzekomym rakotwórczym działaniem tej technologii.

Zobacz też: Mieszkańcy Zabełcza nie chcą kolejnego masztu. Boją się o swoje zdrowie [WIDEO]

- W 2011 r. IARC zakwalifikowała pole elektromagnetyczne o częstotliwościach radiowych do grupy 2B czynników kancerogennych”. Stwierdzenie to bardzo często pojawia się w publikacjach naukowych, ale również w środkach masowego przekazu i jest podawane opinii publicznej bez żadnych wyjaśnień i komentarzy. Prowadzi to do wielu nieporozumień i wywołuje niepotrzebny niepokój. Dla osób bez wiedzy fachowej przekaz wydaje się oczywisty: „PEM powoduje raka". To jednak nie jest takie proste - czytamy w "Białej Księdze".

Całość raportu można znaleźć TUTAJ.

ES [email protected] Fot.: „Biała Księga”, archiwum sądeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu