Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/01/2022 - 12:10

Czy VLA2001 będzie kolejną szczepionką przeciwko SARS-CoV-2?

Świat walczy z pandemią a laboratoria na całym świecie walczą z czasem, aby dostarczyć rozwiązania, które pozwolą okiełznać sytuację. Choć na rynku pojawiają się kolejne dopuszczone do obrotu szczepionki, to praca nad kolejnymi ich wersjami czy lekami trwa. Jedno z trzech francuskich przedsiębiorstw farmaceutycznych prowadzących badania nad opracowaniem szczepionki, Valneva, jest coraz bliższe sukcesu.
  • Valneva to francuskie przedsiębiorstwo produkujące szczepionki, m.in. przeciwko chorobom zakaźnym
  • Szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 o nazwie VLA2001 firmy Valneva została przyjęta przez Komisję Europejską, czeka na autoryzację Europejskiej Agencji Leków
  • Jeszcze jedna francuska firma, Ose Immunotherapeutics, prowadzi aktywne badania nad swoją formułą

Nowa szczepionka LVA 2001 Fot. Pixabay
Do tej pory w Unii Europejskiej dopuszczono pięć szczepionek przeciwko Covid-19. Jeśli chodzi o zaangażowanie francuskich laboratoriów, jedna firma jest najbliżej osiągnięcia finalnego sukcesu. Jest to Valneva SE. Dwie kolejne firmy, Sanofi oraz Ose Immunotherapeutics, które również prowadziły lub nadal prowadzą badania nad szczepionką, wycofały się z dalszych starań, jak w przypadku Sanofi, lub są na bardzo wczesnym etapie prac (Ose Immuno).

Valneva to firma powstała w latach 2012-2013 z połączenia austriackiego Intercell i francuskiego Vivalis. Jest notowana na paryskiej giełdzie. Specjalizuje się w opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek szczepionek profilaktycznych, m.in. przeciwko chorobom zakaźnym. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok 700 pracowników w sześciu krajach – z czego aż 500 pracowników w ciągu dwóch ostatnich lat skierowano do prac nad szczepionką przeciw Covid.

Valneva jest na najbardziej zaawansowanym etapie (etap III) produkcji szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Firma w listopadzie ubiegłego roku podpisała wstępną umowę z Komisją Europejską na dostarczenie 60 milionów dawek szczepionki o nazwie VLA2001. Jeśli więc uzyska autoryzację ze strony Europejskiej Agencji Leków (EMA), po przeprowadzeniu z sukcesem wszystkich badań fazy III, pierwsze jej dostawy zaplanowano na kwiecień tego roku.

We wrześniu ubiegłego roku Wielka Brytania zrezygnowała z zamówienia 100 milionów dawek tej szczepionki, nie podając jasnego powodu swojej decyzji. Ostatnio prowadzone badania dowodzą o skuteczności szczepionki VLA2001 wobec wariantu Omicron. Valneva postawiła na klasyczną technologię, opartą na całym, ale inaktywowanym wirusie, a nie białku mRNA, stosowaną w walce z grypą, wścieklizną, wirusowym zapaleniem wątroby typu A, etc.

Firma miała otrzymywać “codziennie” bardzo dużą liczbę pytań o ten rodzaj szczepionki od zainteresowanych osób, w szczególności od tych, które nie zostały jeszcze zaszczepione, a wyrażają niechęć do otrzymania szczepionki mRNA.

W fazie trzeciej badań znalazła się także szczepionka opracowywana przez Sanofi. Sanofi to francuskie międzynarodowe przedsiębiorstwo, którego działalność obejmuje farmaceutyki (leki w dziedzinie cukrzycy, chorób rzadkich, stwardnienia rozsianego i onkologii, etc.) oraz właśnie szczepionki. Firma w samej tylko Francji zatrudnia ponad 20.000 osób, z czego 4100 pracowników i naukowców w 4 ośrodkach badawczo-rozwojowych.

Firma jest obecna także w Polsce, gdzie zatrudnienie znajduje 900 osób, w tym blisko 300 osób w zakładzie produkcyjnym w Rzeszowie. Opracowana we współpracy z brytyjskim koncernem GlaxoSmithKline szczepionka o nazwie SP0253 nie przeszła do grudnia ubiegłego roku pomyślnie wszystkich badań III fazy. Zakładano, że prace mogłyby zostać ukończone do końca I kwartału b.r., ale oficjalny komunikat firmy donosi o rezygnacji Sanofi z dalszych prac nad rozwojem preparatu. Sanofi chce skupić się na badaniach klinicznych nad szczepionką przeciwko grypie.

Ose Immunotherapeutics to francuska firma biotechnologiczna z siedzibą w Nantes, powstała w 2012 roku, notowana na paryskiej giełdzie, która opracowuje różne rodzaje immunoterapii. Firma zatrudnia 70 pracowników, co wydaje się wyjątkowo małą liczbą w stosunku do dwóch poprzednich.

10 z nich aktywnie pracuje nad opracowaniem szczepionki profilaktycznej przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 o nazwie CoVepiT. Na rozwój szczepionki firma otrzymała 5 mln euro od banku Bpifrance. Pod koniec ubiegłego roku preparat uzyskał pozytywne wyniki w I etapie badań klinicznych. Kolejne rezultaty, oczekiwane w pierwszym kwartale 2022 r., będą kluczowym elementem dla dalszego rozwoju klinicznego. (Karolina Zawitaj, ISW) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu