Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
18/04/2024 - 17:15

Depresja a chandra - gdzie jest granica?

Jest Ci czasem smutno? To zupełnie normalne. W naszym życiu mamy styczność z różnymi emocjami, nie wszystkie są przyjemne i łatwe w przeżywaniu. Kiedy jednak warto się zaniepokoić? Gdy smutek jest tak silny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, znacznie utrudnia pracę, odwodzi od spotykania się z bliskimi. A przede wszystkim, o depresji z medycznego punktu widzenia można mówić, gdy stan apatii, smutku i zniechęcenia utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie i towarzyszy mu wiele dodatkowych objawów, jak choćby bezsenność.

depresja

Czym jest chandra?

Chandra jest stanem przejściowym, który charakteryzuje się ogólnym uczuciem przygnębienia, smutku lub zmęczenia. To normalna reakcja na stresujące lub trudne sytuacje życiowe, takie jak konflikty rodzinne, problemy w pracy czy utrata bliskiej osoby. Może to być również reakcja na złe samopoczucie fizyczne, brak snu lub złe nawyki żywieniowe. W przypadku chandry ogólne samopoczucie poprawia się zazwyczaj po kilku dniach lub tygodniach, gdy sytuacja życiowa ulega poprawie lub zostaje zaakceptowana. Na chandrę może mieć wpływ wiele czynników. U kobiet znaczące jest napięcie przedmiesiączkowe. Może mieć znaczenie pogoda, a zwłaszcza przejściowe pory roku, choćby teraz — adaptacja do nowych warunków atmosferycznych (najczęściej jednak na obniżony nastrój cierpi się jesienią). 

Czym jest depresja?

Według międzynarodowej klasyfikacji ICD-10 zaburzenia depresyjne to zespół objawów, określanych jako „epizod depresyjny” (F32) lub „zaburzenia depresyjne nawracające” (F33). Obniżenie nastroju, obniżenie tempa procesów psychicznych i ruchowych, osłabienie koncentracji, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy, pesymistyczne, czarne widzenie przyszłości, myśli i czyny samobójcze, zaburzenia snu, zmniejszony apetyt to podstawowe objawy depresji. Psychiatra w celu diagnozy może zapytać o czas utrzymywania takich objawów, a także stopień ich nasilenia i choroby współtowarzyszące. Istnieje różnica pomiędzy depresją, stanami depresyjnymi, a nawet tak zwaną depresją sezonową. Jeżeli jednak masz wątpliwości i nie wiesz na ile stan Twoje zdrowia jest poważny, nie lekceważ tego, a skontaktuj się z lekarzem psychiatrą.


Poniżej znajdziesz namiary, gdzie skorzystać z pomocy 


w Nowym Sączu w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień, ul. Waryńskiego 1, (rejestracja tel. 533 72 03 03 od poniedziałku do piątku od 10.00 do 16.00), 


w Muszynie w Uzdrowisku Muszyna nad Popradem, ul. Mściwujewskiego 1,

(rejestracja tel. 18 471 42 05 wew. 100 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00),


w Limanowej w Szpitalu Powiatowym, ul. J. Piłsudskiego 61,

(rejestracja tel. 18 330 17 80 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.30). 


Wizyty umawiać można również pod specjalnym numerem infolinii:

668 862 680 - punkt konsultacyjny Programu Profilaktyki Depresji i Rozpowszechniania Postaw Prozdrowotnych w Obszarze Zdrowia Psychicznego „Wyprzedzić smutek”

w Nowym Sączu w Małopolskim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień.


Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny: 

116 123


źródła:
https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/rozwoj-dziecka,czy-cierpie-na-depresje-,porada,1586376.html

https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/stany-depresyjne-a-depresja

Dziękujemy za przesłanie błędu