Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
30/04/2020 - 06:30

Dlaczego SARS-CoV-2 to terrorysta wśród wirusów

- Koronawirus SARS-CoV-2 to taki terrorysta wśród innych wirusów, mówi dr n. med. Arkadiusz Trzos, szef Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Całą rozmowę przeczytacie w majowym wydaniu miesięcznika "Sądeczanin".

Niewidzialny wróg, który można powiedzieć zmienił oblicze świata. W jednym momencie dosłownie zastopował prężnie rozwijającą się gospodarkę wielu państw. Po pandemii nic nie będzie już takie, jakie było.

Panie doktorze, cały świat toczy – niektórzy mówią - „cichą wojnę”, której nikt się nie spodziewał. Wojnę z biologicznym wrogiem tak małym, że niedostrzegalnym pod mikroskopem…
- Nie mogę zgodzić się z opinią, że wojna jest cicha, i że nikt tego typu zagrożenia na świecie i w Polsce się nie spodziewał. Dlatego, że od wielu lat mamy do czynienia z coraz częściej pojawiającymi się epidemiami, takimi jak np. SARS, MERS, Zika, Ebola czy ptasia grypa. Naukowcy zgodnie od lat twierdzili, że jest tylko kwestią czasu, kiedy wystąpi ogólnoświatowa pandemia. Wróg jest, jak to Pani określiła, niedostrzegalny, ale efekty jego działania są dobrze widoczne. Na szczęście nie potrzebujemy go widzieć, by skutecznie z nim walczyć. Niestety, lekceważący stosunek ludzi, w tym nierzadko świata medycznego, do współczesnych zagrożeń ze strony materiałów niebezpiecznych, przeniósł się na współczesne zagrożenia ze strony wysoce zakaźnych patogenów.

W chińskim Wuhan, będącym źródłem pandemii wdrożono niezwykle restrykcyjne obostrzenia i zakazy, aby powstrzymać zarazę. Czy Polska zareagowała we właściwym momencie?
- Pandemia COVID-19 na świecie rozwinęła się bardzo szybko. Przypadki zachorowań występują obecnie na wszystkich kontynentach. Wyjątek stanowi tylko Antarktyda. Kiedy w Wuhan i jego okolicach zaczynała rozwijać się epidemia, mieliśmy jako Europa i kraj dużo czasu, aby odpowiednio się przygotować. Był czas na zakup niezbędnego sprzętu ochronnego, na zrobienie przeglądu i aktualizacji procedur postępowania, na zreorganizowanie pracy systemu ochrony zdrowia i przeszkolenie personelu. Zrobiły to kraje sąsiadujące z Chinami, doświadczone przed laty epidemią SARS. Nam zabrakło wyobraźni i odwagi w podjęciu właściwych działań. A może po prostu zabrakło kompetencji…

Pandemia uczy społeczeństwo całego świata pokory. Pokazuje heroizm ludzi, ale obnaża także popełnione błędy. Już można zapewne wyciągać pierwsze wnioski?
- Pandemia uświadomiła wielu ludziom, że są tylko częścią przyrody, a nie jej bezwzględnymi władcami. Nawet tak rozwinięta medycyna, jaka jest obecnie, okazała się bezsilna wobec możliwości świata przyrody. Znane od średniowiecza metody walki z epidemią okazują się obecnie najbardziej skutecznymi metodami ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Podjęte w wielu krajach intensywne prace nad szczepionkami i lekami, też rodzą pewną nadzieję na przyszłość (...)

Całą rozmowę z dr n. med. Arkadiuszem Trzosem możecie przeczytać w najnowszym numerze miesięcznika "Sądeczanin". Zapraszamy do lektury.

[email protected], fot. arch. Autora.







Dziękujemy za przesłanie błędu