Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
29/05/2020 - 14:05

Do lekarza. Zobacz, jak działają od dziś przychodnie na Sądecczyźnie

Czy przychodnie przyjmują już tak, jak przed epidemią? Okazuje się, że wszystko zależy od ich profilu i specjalizacji poszczególnych lekarzy. Zatem...

Zobacz też: „Ślepa już jestem przez tę popapraną epidemię!” Optyk i okulista vs korona

W ośrodku zdrowia, przychodni gminnej, bo przez gminę prowadzonej, w Nawojowej kierownik Ewa Kurzeja z miejsca zapewnia, że lekarze starają się jak najszybciej rozszerzyć swoją działalność, wrócić do normalnego kontaktu z pacjentami.

- Jednak obecnie nadal w większości opieramy się na teleporadach - dodaje. - Natomiast gdy pacjenci muszą rzeczywiście osobiście stawić się u lekarza, umawiamy ich na konkretną godzinę i wtedy lekarz ich przyjmuje w przychodni.

W nawojowskiej przychodni pracuje czworo lekarzy rodzinnych, z których trójka ma specjalizację lekarza chorób wewnętrznych a jeden pediatryczną. Co bardzo ważne dla pacjentów – w przychodni, na miejscu można zrobić badania analityczne. – Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – zaznacza Ewa Kurzeja.

Od Doroty Podgórskiej-Tobiasz zarządzającej NZOZ Telmed w Rytrze usłyszeliśmy, że ta placówka działa analogicznie do tej w Nawojowej. Tu też działają jedynie lekarze rodzinni.

Zobacz też: Od pediatrii do psychiatrii, czyli praca w NZOZ "GRÓDMED"

W SPZPOZ w Muszynie też jeśli chodzi o lekarzy rodzinnych działa ta sama formuła. Jak informuje szefowa placówki Katarzyna Kucia-Gancarczyk do przychodni wpuszczani są jedynie ci pacjenci, którzy zostali umówieni przez personel medyczny – bez wcześniejszego ustalenia daty i godziny nie ma o tym mowy. – Oczywiście badanie temperatury i wywiad środowiskowy przed wejściem do środka to podstawa.

Równie bezwzględny reżim sanitarny obowiązuje przy iniekcjach choćby przy pobraniu krwi. W SPZPOZ działa jednak też przychodnia stomatologiczna i rehabilitacyjna. Jak w tym wypadku wygląda praca specjalistów. Jak zastrzega Kucia-Gancarczyk do dentysty przyjmowani są nadal przede wszystkim pacjenci w nagłych przypadkach, z bólem.

– Ale powoli wracamy do planowych przyjęć, które mieliśmy przecież zawieszone od połowy marca. I tu pacjent umawiany jest na konkretną godzinę. Rehabilitacja natomiast działa pełną parą – w ciągu jednej godziny jednak przyjętych może być jedynie dwóch pacjentów.

Dalej czytaj na następnej stronieDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)