Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
31/10/2020 - 07:30

Farmaceuci też będą leczyć pacjentów? Dostali ustawę

W parlamencie trwają prace nad ustawą o zawodzie farmaceuty, na którą środowisko czekało wiele lat. Ustawa jest pierwszym krokiem, który umożliwi im świadczenie dodatkowych usług na rzecz pacjentów. Coś co jest standardem w krajach zachodnich, ma szanse ziścić się także w Polsce.


W wielu zachodnich państwach Europy dodatkowe aktywności farmaceutów na rzecz pacjentów to standard. Rolą farmaceuty jest nie tylko sprzedaż leków w aptece, co ma miejsce w Polsce, ale także, w razie potrzeby we współpracy z lekarzem, opieka farmakologiczna nad pacjentem. Wzorem dla nas mogą być rozwiązania obowiązujące w Wielkiej Brytanii, gdzie w aptekach realizowane są programy edukacyjne i profilaktyczne. Farmaceuci zachęcają pacjentów do obniżenia masy ciała, sprawdzają ich ciśnienie, a także motywują do walki z uzależnieniami. Farmaceuta w brytyjskim modelu ochrony zdrowia jest pełnoprawnym partnerem lekarza, który opiekuje się pacjentem w przypadku chociażby chorób przewlekłych. W tym systemie wizyty u lekarza specjalisty ograniczają się do dwóch spotkań w ciągu roku.   

– Rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy pozwolą farmaceutom na pełne wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności, co skutkować będzie zwiększeniem zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych Polaków – podkreśla poseł Paweł Rychlik (PiS), który jest sprawozdawcą projektu ustawy. Chodzi tutaj przede wszystkim o: obsługę glukometrów czy inhalatorów, dokonywanie przeglądów lekowych (czyli wykrywanie ewentualnych niepożądanych interakcji między przyjmowanymi produktami leczniczymi lub między produktami leczniczymi a innymi produktami czy po prostu doradztwo w przypadku pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.  W podobnym tonie wypowiada się samorząd zawodowy farmaceutów zwracając uwagę na fakt, że nowa regulacja pozwoli na pełniejsze wykorzystanie potencjału 30 tys. farmaceutów oraz aptek, jako placówek ochrony zdrowia. Jest to o tyle istotne, że pacjenci wprost przyznają, że wiedzę o lekach czerpią głównie z internetu, a nie od lekarza czy farmaceuty.

Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej, wprowadzane zmiany są szczególnie istotne z uwagi na rosnącą liczbę pacjentów w wieku senioralnym oraz stopniowo malejącą liczbę lekarzy i pielęgniarek. „Wprowadzenie rozwiązań systemowych jest koniecznością. Dziś szacuje się, że 6-13 proc. hospitalizacji to skutek nieprawidłowego zażywania leków, czego skutkiem mogą być interakcje czy powikłania polekowe zagrażające zdrowiu, a nawet życiu pacjentów” – podkreśla Rada w swoim komunikacie.

Ustawa umożliwi również farmaceutom wykonywanie prostych badań diagnostycznych, których wykonanie nie będzie wymagało wizyty w  jednostce prowadzącej działalność leczniczą. Znacząco zwiększą się także uprawnienia magistrów farmacji zatrudnionych w szpitalach, którym ustawa umożliwia m.in. udział w pracach komitetu terapeutycznego oraz w badaniach klinicznych, nadzór nad gospodarką produktami leczniczymi, czy zarządzanie lekami i wyrobami medycznymi na oddziałach. Wszystkie te aktywności mają odbywać się w porozumieniu z lekarzem prowadzącym pacjenta.

Według Marcina Piskorskiego, prezesa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, ważne jest umożliwienie sprzedaży leków przez Internet.  W Polsce mogą robić to jedynie realnie działające apteki. Tymczasem w Niemczech taki system stanowi ogromne ułatwienie dla niepełnosprawnych. Przesyłka z lekami zawiera także list od farmaceuty z informacjami w jaki sposób  je zażywać oraz dodatkowo numerem telefonu. Taka opieka w Polsce wciąż pozostaje jedynie w sferze planów i niekończących się dyskusji. Dzieje się tak dlatego, że odkąd w Polsce obowiązuje całkowity zakaz reklamy aptek, niemal każda inicjatywa, w którą próbują zaangażować się apteki i farmaceuci, jest utrącana.

Apteki powinny zajmować się przede wszystkim szerokim wsparciem dla pacjentów, a nie agresywną reklamą leków prowadzoną przez koncerny. W konsekwencji doprowadza to bowiem do zwiększenia spożycia leków i ma negatywny wpływ na zdrowie i życie pacjentów. Rozwiązaniem tego problemu mogą być kampanie społeczne. Inicjatywy szeroko realizowane zagranicą pozostają niestety w cieniu  w Polsce.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami apteki mogą informować jedynie o swoich godzinach pracy i lokalizacji. Inne informacje traktowane są jako reklama, za której naruszenie grozi kara do 50 tys. zł. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziała zmiany regulacji w tym zakresie.

Zgodnie z opublikowanym w 2019 roku raportem Naczelnej Izby Lekarskiej pt.: „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe", farmaceuta to zawód zaufania publicznego - aż 90% Polaków ufa farmaceutom. Niestety jedynie 27% ankietowanych postrzega magistrów farmacji jako źródło fachowych porad na temat leków. Codziennie farmaceuci udzielają 2 mln porad w kwestiach związanych ze zdrowiem.

W głosowaniu nad ustawą udział wzięło 441 posłów, 254 opowidziało się “za”, 13 “przeciw” i 174 wstrzymało się. Teraz ustawa trafi do Senatu, który będzie miał 30 dni na wprowadzenie do niej poprawek. (K. Grabka)







Dziękujemy za przesłanie błędu