Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
18/06/2021 - 20:35

Giganci farmacji: Sanofi-Aventis

Firma Sanofi-Aventis powstała 20 sierpnia 2004 roku w wyniku fuzji dwóch przedsiębiorstw farmaceutycznych: francuskiego koncernu Sanofi Synthelabo i francusko-niemieckiego koncernu Aventis Pharma. Jej korzenie sięgają jednak lat 70 i takich przedsiębiorstw jak Winthrop Sterling, Chinoin, Hoechst i Rhone-Poulenc.

Sanofi
Dziś firma Sanofi posiada oddziały w 100 krajach na świecie i zatrudnia ponad 100 000 pracowników, którzy koncentrują swoje działania, aby zmieniać codzienne życie pacjentów, niezależnie od miejsca ich zamieszkania, i umożliwiać im zdrowsze życie. Prezesem Zarządu Sanofi na świecie jest Paul Hudson.

W lipcu 2015 roku firma zapowiedziała wdrożenie na poziomie globalnym nowej struktury organizacyjnej poprzez stworzenie pięciu Business Units (Globalnych Jednostek Organizacyjnych): General Medicines & Emerging Markets Specialty Care, Diabetes & Cardiovascular, Sanofi Pasteur, Genzyme oraz Merial. Nowa struktura została utworzona, aby wesprzeć rozwój Sanofi zarówno na świecie, jak i lokalnych rynkach, m.in. w związku z planowanymi wprowadzeniami nowych produktów.

1 stycznia 2017 roku Sanofi wspólnie z Boehringer Ingelheim ogłosiły zamknięcie jednej z najważniejszych transakcji na rynku farmaceutycznym, dotyczącej strategicznej wymiany obszarów biznesowych. W jej wyniku doszło do wymiany części Sanofi, zajmującej się produktami weterynaryjnymi (Merial) i części Boehringer Ingelheim specjalizującej się w konsumenckich środkach ochrony zdrowia (CHC).

30 września 2018 r. Sanofi sfinalizowało transakcję sprzedaży swojej europejskiej działalności w obszarze leków generycznych, firmę Zentiva, o wartości 1,9 mld Euro, na rzecz funduszu inwestycyjnego Advent International.

Sanofi to jedna z największych firm farmaceutycznych działających na polskim rynku. W Polsce jest zorganizowana w cztery Business Unity: General Medicines, Consumer Healthcare, Sanofi Genzyme i Sanofi Pasteur. Główne obszary działalności firmy w Polsce to: leki innowacyjne, szczepionki, preparaty consumer healthcare CHC (leki bez recepty, suplementy diety oraz dermokosmetyki), leki stosowane w chorobach rzadkich.

Sanofi w Polsce zatrudnia obecnie 900 osób. Jedna z 74 fabryk Sanofi na świecie jest zlokalizowana w Rzeszowie i jest to priorytetowa inwestycja Sanofi w Polsce. W zakładzie produkcyjnym w Rzeszowie, zatrudniającym blisko 300 osób, co roku produkowanych jest 60 mln opakowań leków i kosmetyków, z czego połowa jest eksportowana do 23 krajów w Europie i na świecie. Firma posiada również w Polsce centrum dystrybucyjne w Błoniu.

Jak każda firma farmaceutyczna Sanofi prowadzi szeroką działalność badawczo-rozwojową (R&D), która stanowi jeden z kluczowych obszarów i jest prowadzona w 20 centrach badawczych zlokalizowanych na trzech kontynentach. Realizowane w nich prace naukowe i odkrycia koncentrują się głównie na stwardnieniu rozsianym, diabetologii, onkologii, chorobach rzadkich, chorobach kardio-metabolicznych, immunologii i szczepionkach.

Rocznie na działalność badawczo-rozwojową firma przeznacza około 4 mld euro, co pozycjonuje ją w światowej czołówce pod względem największych budżetów w globalnym przemyśle farmaceutycznym. Dodatkowo, firma aktywnie realizuje program stypendialny na rzecz badań naukowych, adresowany do młodych lekarzy, badaczy i naukowców z całego świata.

Firma działa na forum organizacji branżowych, włączając się w dialog na temat systemu ochrony zdrowia, realizując działania na rzecz podnoszenia standardów leczenia oraz opieki nad przewlekle chorymi, a także przyczynia się do budowania świadomości wśród pacjentów, ich rodzin i otoczenia poprzez wspieranie stowarzyszeń pacjenckich takich, jak: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego czy Ruch Społeczny Polskie Amazonki.

Według danych IMS Health Polska, Sanofi zajmuje jedno z wiodących miejsc w krajowym rankingu największych firm farmaceutycznych. Sanofi jest członkiem Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Izby Gospodarczej Farmacja Polska, PASMI – Polskiego Związku Producentów Leków bez Recepty, a także członkiem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Sanofi, już po raz piąty, otrzymała zaszczytny tytuł Najlepszego Pracodawcy w Polsce - Top Employer Poland 2021.  (K. Grabka) Fot. SanofiDziękujemy za przesłanie błędu