Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/12/2019 - 06:55

Grypa to nie przelewki. W 2019 roku dziesięć osób zmarło z powodu powikłań

Za oknami coraz zimniej, no i grypa, czy infekcje charakteryzujące się objawami grypowymi tradycyjnie już dają znać o sobie. Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie tylko w okresie od 1 do 7 grudnia w Małopolsce do lekarzy z objawami grypy zgłosiło się ponad jedenaście tysięcy pacjentów.

W Nowym Sączu i regionie w tym okresie na grypę lub infekcje podobne do grypy zachorowało 305 osób. W powiecie gorlickim liczba pacjentów była podobna – 311 chorych, a w Limanowej i tamtejszym regionie – 22.

W pierwszym tygodniu grudnia największą grupę w Małopolsce, jeśli chodzi o zachorowania, pod względem wiekowym stanowiły osoby w wieku od 15 do 64 roku życia (4 792 osoby). Sporo było również dzieci do czwartego roku życia (3 000) i ponad 2,5 tysiąca dzieci w wieku od 5 do 14 roku życia.

W Nowym Sączu i regionie najwięcej osób, bo 126 zachorowało w tym okresie w grupie wiekowej 15 – 64.

Zwiększona zachorowalność w tym okresie nie jest, absolutnie czymś wyjątkowym.

Czytaj także: Niewiarygodne! W nocy z bolącym zębem na NFZ tylko do Trzebuni

Eksperci przestrzegają, aby nie lekceważyć pojawiających się pierwszych objawów grypy. A są nimi ból mięśni i stawów, łamanie w kościach, wysoka temperatura.

Niektórzy próbują groźną chorobę „przechodzić”. Bywa, że kończą w szpitalu. Od 1 do 7 grudnia do szpitalnych placówek w całej Małopolsce trafiło 28 chorych, najwięcej, bo 9 z Tarnowa i okolic. W naszym regionie chorzy, którzy zgłosili się do lekarzy, na szczęście, nie wymagali hospitalizacji. Na terenie całego województwa nie odnotowano też zgonów z powodu grypy i powikłań, jakie mogą być jej konsekwencją.

Przy grypie konieczne jest stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwwirusowych i przeciwgorączkowych – radzą lekarze. - Do tego trzeba też zażywać witaminy. Najlepiej jednak wybrać się do przychodni, żeby nie doprowadzić do powikłań, takich jak na przykład zapalenie oskrzeli, albo płuc, czy innych. Przede wszystkim wskazany jest odpoczynek. Najlepiej jednak grypę wyleżeć w łóżku.

Z danych WSSE w Krakowie wynika, że od 1 stycznia do 7 grudnia w całej Małopolsce na grypę i infekcję, której objawy przypominały grypę zachorowało ponad 439 tysięcy osób, z czego 1739 trafiło do szpitala. Dziesięć osób zmarło.

Jak się chronić przed grypą? Epidemiolodzy radzą, aby co roku szczepić się przeciwko tej chorobie. Eksperci nie mają wątpliwości, że najlepszym sposobem profilaktyki przed grypą są właśnie szczepienia ochronne. Są one bardzo skuteczne. Jeśli nawet po przyjęciu szczepionki dojdzie jednak do zachorowania, to przebieg choroby ma łagodniejszy przebieg.

Z profilaktyki grypy powinny korzystać szczególnie osoby z tzw. grup ryzyka, wyjątkowo narażone na groźne powikłania. Należą do nich m.in. dzieci, kobiety w ciąży, osoby przewlekłe chore np. cukrzycy oraz seniorzy.

[email protected], fot. Jm.







Dziękujemy za przesłanie błędu