Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
27/09/2022 - 13:10

Inwestują w szpitalu w Limanowej na potęgę. Remont i nowa aparatura za miliony.

Nowa elewacja, nowe drzwi i okna, remont dachu… od kilku miesięcy limanowski szpital przechodzi gruntowną modernizację. Zmienia się nie tylko wygląd budynku. Placówka zainwestowała też w nową instalację gazów medycznych.

Limanowski szpital zainwestował w nowoczesną instalację gazów medycznych

Pierwszy etap inwestycji obejmował oddział pulmonologii, gdzie przy każdym łóżku zainstalowano gniazda do tlenu, próżni i sprężonego powietrza.Wydzielono wówczas również salę z dwoma stanowiskami do intensywnego nadzoru pulmonologicznego oraz dwie sale z czterema stanowiskami dla pacjentów wymagających nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej – informuje dyrekcja placówki. -  Zainstalowane kardiomonitory podłączone do konsoli zbiorczej IT umożliwiają także ciągłe monitorowanie funkcji życiowych pacjentów i zdalny nadzór nad nimi.

czytaj też Padł rekord! Tak ochotnicy szturmują batalion terytorialsów w Limanowej [ZDJĘCIA]

Zbiornik kriogeniczny na ciekły tlen

Niedawno limanowski szpital  kupił dodatkowy  zbiornik kriogeniczny na ciekły tlen o pojemności  trzech ton,  wraz z parownicą atmosferyczną.  – Teraz placówka dysponuje jednym dużym zbiornikiem tlenu (6,2 tony) i jednym małym (3 tony) oraz tlenownią, w której znajduje się 40 butli 40- litrowych, podłączonych w rampie, stanowiących zabezpieczenie na wypadek awarii zbiorników głównych – wyjaśnia dyrekcja szpitala.  

Na roboty budowlane wydano  65 tys. złotych. Koszt zbiornika tlenu wraz z montażem to  30 tys. złotych. Całość została pokryta ze środków własnych szpitala.

czytaj też Jedni się rozwodzą, oni są razem pół wieku. Jakie są tajemnice ich małżeńskiego szczęścia [ZDJĘCIA]

To nie koniec inwestycji w sprzęt medyczny. Z końcem sierpnia lecznica podpisała umowę na  dostawę i montaż cyfrowego aparatu rentgenowskiego wartego blisko 1,8 mln złotych.

Nowy aparat rentgenowski za blisko  dwa miliony

To sprzęt najnowszej  generacji.  - Aparat umożliwia wykonywanie zdjęć kości długich i całego kręgosłupa - mówi dyrektor szpitala Marcin Radzięta. -  System może mieć zastosowanie przy różnorodnych badaniach - od konwencjonalnych badań układu kostno-stawowego, pokarmowego, moczowo-płciowego, oddechowego, do limograffi, mielografii, flebografii, po rentgenowskie badania pediatryczne i naczyniowe – dodaje Radzięta.  

czytaj też W pijanym widzie podpalił dom. Mogła tylko patrzeć jak ogień trawi jej marzenia. Od tej historii chce się płakać  

Koszt aparatury to blisko 1,8 mln złotych z czego 1,4 mld stanowi dofinasowanie z Funduszu przeciwdziałania Covid-19. Z urządzenia będzie można korzystać już od połowy listopada. ([email protected]) fot. szpital w LimanowejDziękujemy za przesłanie błędu