Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
10/04/2020 - 00:10

Jak uszyć maseczkę ochronną? Oto sprawdzona instrukcja

Grupa Ratownictwa Specjalnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Sączu, przygotowała instrukcję szycia maseczek ochronnych.

Zobacz też: jak zrobić maseczkę z apaszki, t-shirta lub filtra do odkurzacza

Jak informowaliśmy wczoraj w materiale „Strażacy z Nowego Sącza wspomagają nowosądecki szpital i pogotowie ratunkowe”, wspomniana grupa zainicjowała akcję szycia maseczek ochronnych. Pierwsza dostarczona partia kontrolna, przechodziła testy, związane z możliwościami jej sterylizacji.

- Otrzymaliśmy informację ze szpitala, iż maseczki pomyślnie przeszły testy. Zgłoszono też na nie zapotrzebowanie. Zaczynamy, więc działać na większą skalę – mówi Michał Gaik, naczelnik GRS OSP Nowy Sącz.

W związku z powyższymi decyzjami, przygotowano instrukcję szycia maseczek ochronnych, zaznaczając jednak, iż to nie jest jedyny sposób na ich uszycie. Jednakże, przygotowane wg tego schematu, pozytywnie przeszły szpitalne testy.

Instrukcję można pobrać TUTAJ

Zanim chętne osoby przystąpią do pracy, proszone są o zapoznanie się z kilkoma ważnymi informacjami.

- Zachowujemy reżim sanitarny! Zanim przystąpimy do pracy czyścimy dokładnie stanowisko, gdzie będą wykonywane maseczki, myjemy ręce. Byłoby idealnie, gdybyśmy przemyli wszystko płynem odkażającym – dodaje Gaik.

- Do produkcji maseczek wykorzystujemy tylko nowy, nie używany materiał. Produktem na maseczki jest bawełna 100% (może być kolorowa) o gęstym splocie i gramaturze ok. 160 g/m^2. Zależy nam na dobrych materiałach i porządnym wykonaniu maseczek, gdyż mają być one wielokrotnie wykorzystywane. Między użytkowaniem będą odkażane w wysokiej temperaturze – informuje naczelnik.

- Przed użyciem materiał pierzemy w min. 60°C. Ma to na celu wyczyszczenie go z ewentualnych zabrudzeń, pyłków itp. Pranie zapobiega też późniejszemu kurczeniu się materiału w trakcie użytkowania i sterylizacji. Po jego wysuszeniu, prasujemy go z parą na najwyższej temperaturze żelazka. Tak przygotowany materiał, gotowy jest do uszycia z niego maseczki ochronnej - podsumowuje proces przygotowawczy Michał Gaik.

Strażacy dziękują każdej osobie, która włączy się w akcję szycia maseczek ochronnych dla nowosądeckiego szpitala i pogotowia ratunkowego. Bieżące informacje, na temat przebiegu akcji oraz gdzie można dostarczyć przygotowane maseczki, publikowane są na specjalnie założonej do tego grupie społecznościowej, dostępnej TUTAJ.

A najprościej: 

Virus Prevention! 2 Easy DIY Masks! via C CHANNEL Art&Study   Simple! Making masks with kitchen paper   For mask...

Opublikowany przez C Channel Piątek, 20 marca 2020

(Karol Trojan) k.trojan@sadeczanin.info, fot.: Michał GaikDziękujemy za przesłanie błędu