Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
27/12/2019 - 09:15

Jak walczyć ze zgagą po świętach

Po świętach o dolegliwości żołądkowe nietrudno. Zgaga to dość powszechny problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku. Nadmiar świątecznych potraw, które do lekkich nie należą, powodują pojawienie się nieprzyjemnego pieczenia w przełyku. Co robić?

Zgaga powoduje cofanie się treści żołądka do przełyku, czyli refluks. To właśnie on powoduje pieczenie w przełyku lub za mostkiem. Warto jednak się zastanowić czy takie dolegliwości nie towarzyszyły nam już wcześniej. Jeśli tak, warto udać się do lekarza, aby zbadać przyczyny problemu.

Jeśli jednak na co dzień takich dolegliwości nie odczuwamy, to możemy być niemal pewni, że są one skutkiem świątecznego obżarstwa. Ale nie ma co panikować. Ze zgagą możemy walczyć na kilka sposobów. Dobrym pomysłem jest picie wywaru z siemienia lnianego, wody z miodem i/lub niewielkich ilości octu jabłkowego. Ten ostatni możemy rozcieńczyć wodą. Zaleca się również picie herbatek ziołowych lub czarnej z imbirem. Imbir przyspiesza proces trawienia i pomoże pozbyć się zgagi. Pomóc też powinny wszystkie soki warzywne, które mają odczyn zasadowy. To znaczy te z buraka, marchewki, czy świeżego ogórka.

Czytaj też: Nie wyrzucaj jedzenia, które zostało ci po świętach

Innym sposobem jest odpowiednie ułożenie poduszki na której śpimy. Otóż zbyt niskie ułożenie poduszki często nasila refluks. Warto więc ustawić poduszkę 10-15 cm wyżej. Dzięki temu treść żołądka nie będzie cofała się do przełyku.

Można też oczywiście udać się do apteki i tam poprosić o coś na zgagę. Jest wiele leków bez recepty, jednak warto zaznaczyć, że niektóre z nich nie powinny być przyjmowane doraźnie. Jeśli zdecydujemy się je wziąć, należy przejść całą kurację.

[email protected], fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu