Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/07/2022 - 18:05

Jaskra – niebezpieczna i podstępna choroba oczu. Przyczyny, objawy i leczenie

Jaskra to choroba, która uszkadza nerw wzrokowy, stopniowo doprowadzając do pogorszenia i utraty wzroku. Niestety, jaskra najczęściej rozwija się powoli i przez długi czas nie daje objawów. Jaskry nie wolno bagatelizować, w celu uniknięcia jej postępowania należy podjąć leczenie.

Praca przy komputerze, częste korzystanie z tabletów, smartfonów, zbyt długie przebywanie w sztucznym oświetleniu powodują, że nasz wzrok szybko się pogarsza. Często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Problem chorób oczu, który wcześniej dotyczył głównie osób starszych, coraz częściej dotyka młodszych pacjentów. Wiele poważnych chorób przebiega w początkowej fazie bezobjawowo i tylko specjalistyczne badanie u okulisty pozwala na ich wczesne wykrycie. Wdrożenie właściwego leczenia pozwala uniknąć pogorszenia widzenia, a nawet utraty wzroku.

Jaskra to nie jedna choroba, ale grupa chorób, w których istotą jest postępujący zanik nerwu wzrokowego. Niestety w początkowej fazie choroby nie daje ona żadnych niepokojących objawów i dlatego diagnozowana jest zbyt późno, gdy dojdzie już do nieodwracalnych zmian, a nawet całkowitej utraty wzroku. W Polsce chorych na jaskrę jest ponad 800 tysięcy, a na całym świecie – prawie 70 milionów, z których aż około 7 milionów utraciło całkowicie wzrok.Właśnie ze względu na częstość występowania i trudną diagnozę jaskra nazywana jest chorobą cywilizacyjną. 

Przyczyny jaskry

Przyczyną rozwijania się jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. W przedniej komorze oka krąży przejrzysta, wodnista ciecz, która zapewnia właściwe ciśnienie wewnątrz gałki. W przypadku jaskry przepływ cieczy zostaje zaburzony, a ciśnienie w oku stopniowo wzrasta, uszkadzając w ten sposób nerw wzrokowy.

Na rozwój jaskry szczególnie narażeni są chorzy na cukrzycę, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, pacjenci z podwyższonym cholesterolem, częstymi migrenami, a także osoby, u których jaskra występowała w rodzinie. Bardzo często jaskra rozwija się u krótkowidzów ze zmianami w siatkówce i naczyniówce oka oraz u osób narażonych na przewlekły stres. Choroba najczęściej dotyka oboje oczu, ale w jednym z nich może być bardziej nasilona. 

Jaskra może wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej jest diagnozowana u osób po 35 roku życia. Ryzyko zachorowania na jaskrę zwiększają predyspozycje genetyczne.

Jakie mogą być objawy jaskry u dorosłych? 

Czynnikiem, który często wzbudza nasz niepokój i jest sygnałem do tego, aby udać się do lekarza i skontrolować stan zdrowia są nagle pojawiające się objawy, których nie było do tej pory. 

Charakterystyczną cechą jaskry jest zwiększone ciśnienie w oku. Często początkowa faza w przebiegu tej choroby nie daje żadnych objawów, gdy już się pojawią, polegają głównie na zmniejszaniu się pola widzenia aż do całkowitej utraty wzroku. Niestety w przypadku jaskry, bardzo często objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy jest już za późno na podjęcie skutecznego leczenia. Z tego względu czymś, co może cię uchronić przed zbyt późnym wykryciem choroby, są regularne konsultacje u lekarza, który przeprowadzi obszerny wywiad i wykona niezbędne badania. Nie lekceważ żadnych sygnałów, które wysyła twój organizm. 

Na jakie sygnały warto zwrócić szczególną uwagę i udać się od razu do lekarza? Do głównych objawów, które mogą świadczyć o tym, że chorujesz na jaskrę, jest: 

  • pojawianie się tak zwanej aureoli wokół źródła światła;
  • zaczerwienienie oczu;
  • rozmycie tęczówki oka;
  • pogorszenie widzenia;
  • łzawienie oczu;
  • światłowstręt;
  • widzenie tak zwanych mroczków przed oczami;
  • bóle oka;
  • bóle głowy;
  • zwężenie pola widzenia;
  • trudności z tym, żeby wzrok przystosował się do ciemności;
  • nudności czy wymioty przy ostrych atakach jaskry. 

Te ostatnie dolegliwości rzadko są kojarzone z chorobami oczu, ale nie wolno ich lekceważyć. Warto wspomnieć o tym, że w zaawansowanym stadium choroby, pacjent widzi świat jak przez dziurkę od klucza, bo tak bardzo zawęża się pole widzenia.

Jeśli zauważyłeś u siebie, któryś z wymienionych wyżej objawów, nie ma na co czekać, koniecznie od razu skonsultuj się z lekarzem. Być może objawy te nie świadczą o tym, że chorujesz na jaskrę, ale dowiesz się tego tylko po szczegółowych badaniach i konsultacji z okulistą. 

Na czym polega rozpoznanie i leczenie jaskry?

Lekarz rozpoznaje jaskrę przy pomocy kilku badań:

  • wielokrotnego pomiaru ciśnienia śródgałkowego,
  • badaniu pola widzenia (tzw. perymetria),
  • ocenie tarczy nerwu wzrokowego na dnie oka,
  • gonioskopii, czyli badaniu kąta przesączania,
  • koherencyjnej tomografii optycznej (OCT), która umożliwia ocenę nerwu wzrokowego,
  • oftalmoskopii, czyli badaniu dna oka za pomocą oftalmoskopu (specjalnego wziernika).

Leczenie jaskry polega na zmniejszaniu ciśnienia śródgałkowego, co można uzyskać, stosując metody zabiegowe lub farmakologiczne. Leczenie zwykle lekarz rozpoczyna od farmakoterapii. Wykorzystuje w tym celu leki mające ułatwiać odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej bądź też ograniczenie jej wytwarzania. Zazwyczaj mają one postać kropli do oczu. Jeśli postępowanie to nie przyniesie rezultatów, wprowadza leczenie zabiegowe – laseroterapię lub leczenie operacyjne.

Należy jednak zaznaczyć, że uszkodzenia w wyniku jaskry są nieodwracalne, przez co leczenie sprowadza się do hamowania progresji choroby i zapewnienia choremu maksymalnej użytecznej funkcji narządu wzroku.

Profilaktyka jaskry

Najważniejszym etapem profilaktyki rozwoju jaskry jest regularne wykonywanie badań okulistycznych. Pozwalają one na wczesną diagnostykę tej choroby i zapobieganie jej rozwojowi. Konieczne jest także prawidłowe leczenie chorób serca, nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy, które mogą prowadzić do zmian naczyniowych w obrębie oka oraz przyspieszać postęp choroby. Pacjenci z chorobami ogólnoustrojowymi powinni regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru we krwi. Osoby z cukrzycą powinny wykonywać badanie dna oka raz w ciągu roku.







Dziękujemy za przesłanie błędu