Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/04/2020 - 12:10

Jest nas coraz mniej. Na co najczęściej umieramy?

Głównymi przyczynami zgonów, wskazywanymi niezmiennie od kilku lat przez Główny Urząd Statystyczny, są choroby układu krążenia i nowotwory. Z raportów wynika także, że niejednokrotnie sami jesteśmy sobie winni…

Za utratę liczby lat przeżytych w zdrowiu odpowiadają głównie palenie tytoniu, nieprawidłowa dieta oraz wysokie ciśnienie krwi. W czołówce znalazły się także choroby nowotworowe oraz dolegliwości związane z układem oddechowym i trawiennym. Na serce w dalszym ciągu znacznie częściej umierają mężczyźni.

Jest nas coraz mniej. Ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od 2012r. stale obserwujemy ujemny przyrost naturalny, co oznacza, że co roku urodzeń jest mniej niż zgonów. Raz tylko sytuacja uległa nieznacznej poprawie. W 2018r. liczba zgonów wyniosła 414 tys., czyli najwięcej od czasów II wojny światowej!

Czytaj też: Leki to nie wszystko. Co podczas epidemii powinny jeść osoby starsze?

Spora grupa Polaków umiera także z przyczyn nienaturalnych, do których zaliczają się między innymi wypadki i samobójstwa. Na szczęście społeczeństwo przykłada coraz większą wagę do profilaktyki oraz dbałości o dobrą kondycję fizyczną. Zmieniają się również złe nawyki żywieniowe. Z drugiej strony obserwujemy stale rosnący postęp medycyny.

Warto przypomnieć, że 24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ponieważ co czwarty Polak jest otyły, a ponad połowa ma nadwagę, warto już teraz zadbać o to, by za wszelką cenę odwrócić niekorzystne statystyki.

[email protected], fot. Pixabay.com







Dziękujemy za przesłanie błędu