Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
23/11/2023 - 16:50

Już nie tylko utrata węchu. Tak atakują nowe warianty koronawirusa. Wzrost zachorowań na COVID-19

Przybiera na sile nowa covidowa fala. Każdego dnia zakażonych jest coraz więcej.— Myślę, że w tej chwili dziennie choruje kilkadziesiąt tysięcy, a może nawet koło stu tysięcy Polaków - mówił dziś na antenie TVN24 dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Wirus się mutuje

Co gorsza, jednocześnie  krąży wiele wariantów zjadliwego wirusa, a to zdaniem eksperta oznacza, że mówienie o zbiorowej odporności jest niestety fikcją.  - Gdyby wirus był stabilny, to rzeczywiście nasze przeciwciała po przechorowaniu by nas chroniły. A ponieważ on się cały czas zmienia, to tak jakbyśmy od nowa mieli COVID, od nowa chorobę – mówił dziś na antenie TVN24 dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Najczęściej występują objawy związane z wariantem omikron, takie jak gorączka, suchy kaszel, ból głowy, ból mięśni, osłabienie. To jest taki zestaw objawów. Oczywiście w zależności od tego, czy osoba choruje młodsza, czy starsza, czy zdrowa, czy z jakimiś dodatkowymi chorobami – dołączają się inne objawy – mówił Grzesiowski.

Czytaj też Hiobowe wieści. Zaraza przybiera na sile w naszym regionie

Tak atakują nowe warianty

To, co najbardziej niepokoi  ekspertów to objawy obserwowane u osób zakażonych podwariantem Pirola, który  jak pisze gazeta.pl przez Światową Organizację Zdrowia  został umieszczony na liście mutacji "do obserwacji". To właśnie ten podwariant może wywoływać nowe, niespotykane dotąd symptomy jak  wysypka na skórze, podrażnienie oczu czy biegunka.

Czytaj też Śmierć wyciągnęła ręce po małego Kacperka spod Limanowej. "To najtragiczniejsze chwile w naszym życiu" 

Nowa szczepionka na COVID-19 będzie za darmo

W walce ze wzrostem liczby zakażeń ma pomóc nowa szczepionka obiecana przez ministerstwo zdrowia. Wedle zapowiedzi resortu,  od 6 grudnia Polacy będą mogli zaszczepić się preparatem dostosowanym do wariantu wirusa XBB (Kraken).  Darmowa Szczepionka zostanie udostępniona w aptekach i przychodniach. ([email protected]) fot.Dziękujemy za przesłanie błędu