Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
11/01/2021 - 13:05

Kiedy szczepisz się przeciw COViD? Pomoże ci kalkulator kolejki szczepionkowej

Jesteś zdecydowany, chcesz się zaszczepić przeciwko COVID – 19? Nie wiesz jednak kiedy to nastąpi. Czekając na swoją kolej, można korzystać z kalkulatora kolejki szczepionkowej. Co to jest?

Jest to narzędzie, które przygotowała krakowska firma Omni Calculator. Dzięki kalkulatorowi można teoretycznie ustalić, kiedy możesz liczyć na szczepienie. Kalkulator kolejkowy bazuje na Narodowym Programie Szczepień.

Taki kalkulator kolejki szczepionkowej pojawił się najwcześniej w Wielkiej Brytanii. Wersję polską opracowały lekarka Aleksandra Zając, która pracuje w jednej z warszawskich przychodni i Dominika Miszewska, studentka szóstego roku medycyny i doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Funkcjonują już wspomniany kalkulator brytyjski – powiedziała Sądeczaninowi.info Aleksandra Zając. – Potem był kalkulator wymyślony przez nas, a od kilku dni jest kalkulator kanadyjski. Dlaczego przygotowałyśmy takie narzędzie? Bo ludzie chcieli wiedzieć, kiedy będą mogli się zaszczepić. Fajnie, że jest już dostępna szczepionka, ale wiele ludzi jest zainteresowanych tym, kiedy będą mogli się zaszczepić, kiedy będą mogli już czuć się bezpiecznie, kiedy można będzie pojechać bezpiecznie na wakacje. To nas głównie skłoniło do stworzenia takiego kalkulatora.

Kalkulator kolejki szczepionkowej szacuje ile osób czeka w kolejce po szczepionkę COVID w Polsce. Przewiduje też, jak długi jest czas oczekiwania na szczepionkę i kiedy prawdopodobnie będzie można przyjąć pierwszą dawkę.

Jak skorzystać z kalkulatora krok po kroku?

Kalkulator kolejki szczepionkowej jest dostępny TUTAJ.

Odnajdujemy zakładkę o TOBIE.

Musimy wpisać swój wiek (od 16 do 120 lat). Ale to jeszcze nie wszystko. Podajemy informację, czy pracujemy w służbie zdrowia (także personel administracyjny i techniczny), czy studiujemy na uczelni medycznej lub jesteśmy jej pracownikami; a może jesteśmy podopiecznymi DPS, ZOL. Dalej osoba korzystająca z kalkulatora jest pytana o choroby przewlekłe (można wybrać z podanej listy), czy jest w trakcie diagnostyki i leczenia, a także o to czy jest w trakcie leczenia immunosupresyjnego.  Osoba jest też proszona o wypełnienie pola czy jest aktywna zawodowo.

Na podstawie tych danych kalkulator od razu przypisuje nas do konkretnej grupy, zgodnej z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień.

Po wypełnieniu wszystkich pól kalkulator wyliczy przewidywaną maksymalną liczbę osób, które są w kolejce do otrzymania szczepionki przed nami. Pojawi się też informacja, jak długo będziemy musieli czekać na szczepionkę, przy rządowym założeniu, że tygodniowo szczepi się 850 tysięcy osób (i "domyślnym wskaźniku chęci szczepień wynoszącym 67.7 procent").

Dzięki temu narzędziu można będzie termin, w którym teoretycznie powinniśmy dostać obie dawki, ale także poda dzień, kiedy powinniśmy uzyskać pełną odporność na COVID-19.

Pomysłodawczynie polskiego kalkulatora – Aleksandra Zając i Dominika Miszewska zadbały także o krótkie odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących szczepień. Odpowiadają między innymi na pytania: jaka jest dystrybucja szczepionek w Polsce, dla kogo są szczepienia, jak wygląda kalkulator w praktyce, czy osoby będące ozdrowieńcami, kobiety ciężarne powinny się szczepić, a także na pytanie dla kogo szczepionki są przeciwskazane. Omawiają także poszczególne typy szczepionek. Wszystko to podane jest bardzo prostym językiem.

Przypomnijmy, że po 15 stycznia w Polsce rozpoczną się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z etapu 1.

Czytaj na następnej stronie TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu