Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
21/04/2023 - 20:00

Kolejny zabieg na oku będziesz mógł zrobić w limanowskim szpitalu

Szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej chce stać się w regionie wiodącym ośrodkiem okulistycznym. W tej placówce medycznej, w ramach chirurgii jednego dnia, wykonywane są różnorodne zabiegi okulistyczne między innymi zabieg usuwania zaćmy. W tym szpitalu ma być również wykonywana witrektomia, w ramach NFZ.

Skierowanie na konsultację pod kątem kwalifikacji do tego wysokospecjalistycznego zabiegu może wystawić tylko lekarz okulista (NFZ/gabinet prywatny).

- Wygraliśmy konkurs w Narodowym Funduszu Zdrowia na realizowanie takiego świadczenia medycznego – powiedział „Sądeczaninowi” Marcin Radzięta, dyrektor Szpitala Powiatowej im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej. – Dlatego też rozszerzamy zakres usług okulistycznych. Witrektomia to bardzo poważny zabieg okulistyczny, ale też rozszerzamy świadczenie usług okulistycznych także w innym zakresie. Powiem prosto: weszliśmy w programy lekowe. Jest to nowość, finansowana przez NFZ. Chodzi o leczenie zwyrodnienia plamki żółtej.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), to choroba, która najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. Utrudnia widzenie w nocy oraz z bliska, a więc także czytanie i pisanie.

- Pacjent w regularnych odstępach czasu ma podawany specjalistyczny lek – dodaje dyrektor Radzięta. – Wspomniany lek finansowany jest w ramach programu lekowego, gdyż jest bardzo drogi. Jest to odrębne świadczenie medyczne. Istotne jest to, że w swojej gamie zabiegów medycznych mają go wysokospecjalistyczne oddziały okulistyczne. W naszym regionie taki zabieg jest wykonywany w Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach, ale, w tej placówce oddział okulistyczny funkcjonuje od lat.

Zabiegi leczenia plamki żółtej oraz witrektomii są w limanowskim szpitalu nowymi procedurami medycznymi, które będą realizowane już wkrótce. Ten ostatni - od maja br.

Kwalifikację wstępną do zabiegu witrektomii przeprowadza dr n. med. Anna Woyna-Orlewicz, a ostateczną decyzję o jego wykonaniu, po konsultacji zdalnej wyników przeprowadzonych badań, podejmuje dr n. med. Krzysztof Morawski, specjalista chorób oczu, mikrochirurg, ekspert z dziedziny okulistyki, publikujący w najbardziej cenionych wydawnictwach naukowych. Wieloletni pracownik i dydaktyk Kliniki Okulistyki CMUJ z ogromnym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu chorób siatkówki i plamki. Wykonuje OCT, angiografię fluoresceinową, iniekcje doszklistkowe anty-VEGF (Eylea, Lucentis), laseroterapię oraz operacje witrektomii i usunięcia zaćmy. Ten okulista należy do Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Szklistkowo-Siatkówkowej (EVRS) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Specjalistów Siatkówki (ASRS).

Zabieg ten będzie realizowany w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia tylko w trybie planowym w przypadkach:

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu