Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
24/02/2021 - 21:10

Koronawirus 24 lutego: najnowsze wiadomości z Polski i świata o Covid-19

We wtorek 23 lutego mamy w Polsce 12 146 nowych przypadków zakażenia, z czego 718 w Małopolsce. Z powodu COVID-19 zmarło 67 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 305 osób.

Środa 24 lutego:

 • Od 27 lutego rząd wprowadza w Polsce obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie będzie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic... Niezrozumiała przez wielu decyzja uderza w nowosądeckie firmy.
 • ​Węgry są pierwszym krajem w Unii Europejskiej, w którym zastosowano dziś szczepionkę chińskiego producenta Sinopharm. Rosyjska szczepionka koronowa Sputnik V jest już używana na Węgrzech od prawie dwóch tygodni.
 • "System rezerwacji szaleje, długie kolejki po szczepionki w Turynie" - zatytułowała swą informację włoska "La Stampa". Przyczyną zamieszanie był błąd programu komputerowego, który - zamiast 160 osób - zawiadomił aż 850 o terminie szczepień. Błąd w komputerowym systemie rezerwacji spowodował, że przed punktem szczepień natychmiast utworzyły sie długie kolejki. Wezwani na próżno nauczyciele reagowali tak żywiołowo, że potrzebna była interwencja policji. 24 lutego to we Włoszech 16 424 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i 318 zgonów. Wykonano 340 247 wymazów.
 • ​Zostań w domu przez co najmniej dwa następne weekendy - takie wezwanie, poza ogłoszeniem godziny policyjnej, usłyszeli mieszkańcy nadmorskich miejscowości Alpes-Maritimes we Francji - donosi "Le Figaro". - Celem jest zapobieganie przepełnieniu szpitali. Region ma obecnie najwyższy współczynnik zapadalności w metropolii (600 przypadków na 100 000 mieszkańców) i oddziały intensywnej opieki medycznej wypełnione na poziomie 122 proc. innych regionów Francji.
 • Pandemia bardzo mocno odbiła się na francuskich kolejach SNCF. Pandemia Covid-19 oraz w nieco mniejszym stopniu strajki przeciwko reformie emerytalnej zmniejszyły obroty giganta o 14,2 proc. w stosunku do 2019 roku do 29,97 miliardów euro. Konsekwencje kryzysu zdrowotnego grupa szacuje na 6,8 mld euro. Spadek liczby pasażerów wyniósł 48 proc. w porównaniu do 2019 roku.
 • ​Amerykańskich naukowców niepokoi mutacja koronawirusa z Kalifornii. Odkryta została po raz pierwszy w grudniu i nazwana „B.1.427 / B.1.429”. Jest, według wstępnych ustaleń, prawdopodobnie najbardziej zaraźliwa. Mutacja została też odkryta w innych stanach USA i krajach na całym świecie, ale prawdopodobnie rozprzestrzeniła się głównie w Kalifornii.
 • Autorzy raportu opracowanego przez niemiecki Instytut Roberta Kocha oceniają ryzyko koronawirusa jako znacznie zwiększone u osób w wieku powyżej 65 lat lub z niektórymi wcześniejszymi chorobami (cukrzyca, przewlekłe problemy z nerkami, najcięższa postać otyłości) - informuje "Stern". - W badaniu zauważono zwiększone ryzyko u osób dotkniętych wieloma innymi wcześniej istniejącymi schorzeniami (w tym nadciśnieniem tętniczym, astmą, zawałem serca i udarem lub przewlekłymi powikłaniami). Autorzy piszą, że głównym czynnikiem ryzyka jest obecnie podeszły wiek.
  W Niemczech w środę jest 8007 nowych infekcji koronawirusem. Ponadto w ciągu 24 godzin odnotowano 422 zgony. Tydzień temu Instytut Roberta Kocha odnotował 7556 nowych infekcji i 560 nowych zgonów w ciągu jednego dnia.

Od 27 lutego obostrzenia ana Mazurach

 • Wtorek 23 lutego:
 • Włochy: Dane dotyczące infekcji we Włoszech są wyższe niż w poniedziałek. W ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowanych zostało 13 314 nowych przypadków i 356 zgonów.
 • Hiszpania: Ministerstwo Zdrowia ogłosiło we wtorek 7 461 nowych infekcji i 443 zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin. Hiszpański rząd znów przedłużył zakaz wjazdu dla podróżnych z Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA do co najmniej 16 marca w związku z nowymi wariantami Covid w tych krajach. Pasażerowie tranzytowi będą mogli kontynuować podróż przez Hiszpanię, o ile ich postój trwa krócej niż 24 godziny i nie opuszczają lotniska.
 • USA: Firmy farmaceutyczne Pfizer i Moderna poinformowały, że przewidują znaczny wzrost dostaw szczepionek, co oznacza 140 milionów dawek w ciągu następnych pięciu tygodni. Ma to pomóc w w skutecznym zwlaczaniu pandemii w Stanach Zjednoczonych.Nie wiadomo na ile ta deklaracja została spowodowana przez zapowiedź dostaw do stanu Maryland nie zatwierdzonej jeszcze szczepionki firmy Johnson & Johnson.
 • Australia: Od początku pandemii koronawirusa Australia przyjęła twarde podejście do podróżowania, starając się powstrzymać COVID-19. Zamykając granice, Australijczycy zakazali wjazdów bez ważnej potrzeby i nałożyli rygorystyczne kwarantanny oraz testy na każdego, kto ma prawo wjechać. Nawet od powracających obywateli Australii wymagane jest opłacenie dwutygodniowego pobytu w hotelu na czas kwarantanny. Ta procedura jest monitorowana przez policję.
 • Czechy obecnie mają częstość zakażenia koronawirusem na mieszkańca najwyższą na świecie. Sąsiednia Słowacja w tym rankingu jest druga.

Od 27 lutego tylko maseczki

Poniedziałek 22 lutego:

 • Włochy: Zarejestrowano 9 630 nowych zakażeń  i 274 ofiar śmiertelnych. To mniej niż w ostatnic dniach.
 • Hiszpania: spada liczba zakażeń. Skumulowana zapadalność na Covid-19 w ciągu 14 dni wynosi 235 przypadków na 100 000 mieszkańców, czyli poniżej krytycznego progu 250.
 • Francja: Francja zgłosiła 20 064 nowych przypadków chorób Covid-19, w porównaniu do 19 590 z poprzedniego tygodnia. Siedmiodniowa średnia trzeci dzień z rzędu utrzymywała się powyżej 20 tys. prypadków zakażeń, na poziomie 20 109, najwyższym od 5 lutego.
 • Niemcy: Lingwiści zebrali ponad 1200 nowych słów ukutych podczas pandemii. Od "coronamüde: (zmęczenie Covid-19), przez "Coronafrisur" (fryzura koronowa) i "C oronaan gst" (gdy obawiasz się wirusa) do "niefne" (zazdrość osób, które zostały zaszczepione). Lista, opracowana przez Leibniz Institute for the German Language, organizację zajmującą się dokumentacją języka niemieckiego w przeszłości i obecnie, zawiera już ponad 1200 nowych niemieckich słów - o wiele więcej niż 200, które zwykle pojawiają się ciągu roku.

Niedziela 21 lutego:

 • Rzym. Zwiększenie liczby infekcji spowodowanych różnymi mutacjami wirusa nie pozwala na złagodzenie pandemicznych ograniczeń. W poniedziałek rząd ma uchwalić nowy przepis w związku z wygaśnięciem 5 marca ostatnich środków zaradczych. Włochy zmierzają w kierunku przedłużenia zakazu podróżowania między regionami do końca marca i wydłużenia zakazu wyjazdu do innego domu - donosi La Stampa.
 • BBC przypomina niedawno zaprezentowane wyniki badań na dużą skalę dwóch nowych szczepionek. Prace firmy Janssen, której właścicielem jest Johnson & Johnson, oraz Novavax zostaną teraz poddane przeglądowi przez organy regulacyjne. Szczepionka Janssen wykorzystuje tę samą technikę co Oxford, ale przede wszystkim wystarczy jej pojedyncze wstrzyknięcie. Firma planuje wypuścić miliard dawek w tym roku, co oznacza, że ​​może wywrzeć znaczący wpływ na cały świat. Novavax stosuje inne, stare podejście do szczepionek - do organizmu wstrzykuje się białka wirusa i substancję chemiczną, która pobudza układ odpornościowy.
 • - Tereny zielone w Brukseli, w szczególności Parc du Cinquantenaire i Bois de la Cambre, były w niedzielę oblegane ze względu na dobrą pogodę - donosi belgiski Le Spoir. - Brukselska policja, która patrolowała parki, przyznaje, że ​​wiele osób siedziało w licznych grupach bez maski, ale nie nałożono żadnych grzywien. - Zdrowy rozsądek i dialog to nasze wytyczne. Nie można było zidentyfikować wszystkich, którzy nie przestrzegali obostrzeń - mówi Ilse Van de Keere, rzeczniczka policji w Brukseli.
 • PCR, technika opracowana przez biochemika Kary Mullisa w latach 80. XX wieku, jest podstawową procedurą stosowaną do diagnozowania chorób. PCR odgrywa również rolę w pomaganiu naukowcom w wykrywaniu DNA pozostawionego na miejscach zbrodni, sekwencjonowaniu genomów i śledzeniu mutacji, takich jak te w SARS-CoV-2, oraz określaniu pochodzenia osoby lub rasy psa. Kluczowym składnikiem łańcuchowej reakcji polimerazy - PCR - której laboratoria na całym świecie używają do wykrywania wirusa powodującego COVID-19 jest jeden z enzymów niezwykłej bakterii Thermus aquaticus, której odkrycie w parku Yellowstone w latach 60 ubiegłego wieku przypomina USA Today.

Sobota 20 lutego:

 • W Izraelu szczepienia trwają nawet w barach i restauracjach. Zachętą dla młodych ludzi, którzy się tam zaszczepią, są darmowe drinki i przekąski. Izrael zaszczepił już 40 proc. swych obywateli. Mieszkańcy Palestyny patrzą na to bezsilnie. Do nich, co potwierdzają liczne relacje w mediach, szczepionki docierają w śladowych ilościach.
 • Jak pisze Der Stern, uczestnicy wirtualnego szczytu najbogatszych państw G7, obiecując 4,3 miliarda dolarów na globalną kampanię szczepień, chcą przyspieszyć walkę z pandemią w biednych krajach. Kanclerz Merkel podkreśla „elementarną kwestię sprawiedliwości” w dystrybucji szczepionek. I mówi, że tylko zaszczepienie wszystkich, na całym świecie, da pewność wygranej w walce z pandemią.
 • Policja i żandarmi zostaną zmobilizowani do kontroli przestrzegania godziny policyjnej, wykrywania potajemnych imprez i nielegalnego otwierania restauracji - Le Point cytuje premiera Francji Jean Castex. Mundurowi sprawdzają głównie otwarte restauracje, które od godziny 18 mogą serwować posiłki jedynie na wynos. Francuski minister zdrowia Olivier Véran ogłosił, że w celu przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez bardziej zaraźliwe warianty czas trwania izolacji wszystkich pacjentów, u których wynik testu diagnostycznego jest pozytywny, wydłuży się od poniedziałku z siedmiu do dziesięciu dni.
 • WE francuskiej Alzacji, oprócz mutacji kalifornijskiej, nieznany wariant koronawirusa wykryto u dwóch innych hospitalizowanych pacjentów szpitala uniwersyteckiego w Strasburgu. Obecnie w Alzacji znajduje się więc dziewięć różnych mutacji. Oprócz kiulku mutacji brytyjskich, południowoafrykańskich i kalifornijskich krąży tak zwany wariant „dziki” i „X”, a także inny wykryty na fermach norek w Holandii i Danii.
 • Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że zatwierdziła dwie szczepionki AstraZeneca i Oxford do użytku w nagłych wypadkach, dając zielone światło dla globalnego wprowadzenia tych szczepionek przez COVAX. Szczepionki są produkowane przez AstraZeneca-SKBio (Korea Połudeniowa) oraz przez Instytut Serum w Indiach. Toruje to drogę programowi Covax do dystrybucji setek milionów dawek szczepionki do krajów najbiedniejszych, do tej pory pozbawionych szczepień przeciw koronie.

Piątek 19 lutego:

 • W USA nadal trwa anty-azjatycka histeria - ostrzegają politycy i obrońcy mniejszości. Aktywiści wzywają do zwalczania takich nastrojów, ponieważ prowadzą do niepokojącego wzrostu liczby ataków fizycznych i nękania osób pochodzenia azjatyckiego. Podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu czołowi Demokraci w Kongresie potępili te zjawiska i dużą część winy przyypisali retoryce byłego prezydenta Donalda Trumpa i jego wypowiedziom na temat Chin i koronawirusa.
 • - Jeśli Francuzi są sceptyczni wobec szczepionek, to dlatego, że nie ufają swym politykom - pisze Laurent-Henri Vignaud na łamach The Guardian. - W krainie Louisa Pasteura, pioniera mikrobiologii, ludzie unikają szczepień. A przynajmniej tak sugerują sondaże, stawiając Francję wśród krajów najbardziej sceptycznych w kwestii szczepień, obok Bośni i Hercegowiny, Japonii i Mongolii. Zjawisko to przybiera na sile na Zachodzie, a szerzej w krajach rozwiniętych, z prostego i paradoksalnego powodu: dzięki korzyściom wynikającym ze szczepień i rosnącym standardom opieki zdrowotnej, pojęcie epidemii zagrażającej życiu do niedawna wydawało się odległe, otwierając drogę dla luksusu obawiania się samych szczepionek.
 • W Niemczech nie ustają uliczne protesty przedstwicieli wielu zamkniętych branż. Po zapowiedziach, że na nowo zostaną otwarte salony fryzjerskie, na ulice wyszli oburzeni właściciele zakładów kosmetycznych i salonów tatuażu. Ci ostatni protestują nago - okryte tatuażami ciała wyrażają wszystko.
 • Dopiero na sześć miesięcy przed planowanymi igrzyskami olimpijskimi w Tokio i kilkanaście tygodni później niż inne kraje, Japonia rozpoczęła pierwsze szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Czwartek 18 lutego:

 • Krach programu Covax. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała kraje produkujące szczepionki, by przekazywały je do globalnego programu ONZ - Covax. Dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus wystąpił z takim apelem w chili , gdy Chiny zawierają porozumienia w całej Afryce, Rosja rozprowadza swe szczepionki w Ameryce Łacińskiej, a Unia Europejska przekazuje szczepionki biedniejszym krajom. Wszystko odbywa się z pominięciem programu Covax. Nawet szczepionki dla Palestyńczyków w Strefie Gazy, kupione zostały przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.
 • Firmy Pfizer/Biontech zaoferowały Unii Europejskiej swą szczepionkę w cenie 54,08 euro za dawkę, przy zakupie 500 milionów dawek - informuje Suddeutche Zeitung. - W sumie to 27 miliardów euro. Cena zawierać ma „najwyższy procent rabatu”. Przy takiej cenie szczepionka Pfizer/Biontech byłaby ponad dwadzieścia razy droższa niż dawka szczepionki opracowanej przez firmę Astra Zeneca we współpracy z Oxford University. - Myślę, że cena jest wątpliwa - niemiecki serwis cytuje lekarza Wolfa Dietera Ludwiga. - Widzę to jako pogoń za zyskiem, która nie jest w żaden sposób uzasadniona w obecnej sytuacji pandemii.
 • W niektórych krajach europejskich - w tym we Francji, Niemczech i Szwecji rośnie opór przeciw szczepionce firmy AstraZeneca - donosi The Guardian. - To efekt skutków ubocznych, które spowodowały, że personel szpitala i inni pracownicy zgłaszali niepożądane skutki. Objawy, jak odnotowano, mogą obejmować wysoką temperaturę lub ból głowy i są normalnym objawem odpowiedzi immunologicznej organizmu, ale objawy zwykle ustępują w ciągu jednego dnia.
 • Aby lepiej chronić najemców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, posłowie SPD w lokalnym parlamencie Bawarii domagają się od rządu krajowego specjalnego funduszu pomocowego. - W wyniku koronakryzysu wiele osób w Bawarii popadło w tarapaty finansowe i obawia się o swoje mieszkanie. Tym najemcom można by pomóc funduszem mieszkaniowym - początkowo jako nieoprocentowana pożyczka, którą można przekształcić w nagłych wypadkach w dotację.
 • Lekarze we Francji będą podawali szczepionki w swych prywatnych gabinetach od 25 lutego. Będą mogli podawać antidotum AstraZeneca osobom w wieku 50-64 lat ze współistniejącymi chorobami. Francuscy aptekarze też mają szczepić swych klientów, ale na razie nie jest znany termin, kiedy otrzymają na to pozwolenie. We Francji dziś 22 501 nowych przypadków zakażeń koronawiusem, w porównaniu z 25 018 przypadków wczoraj.
 • Dyplomacja szczepionkowa? Chiny przekażą Namibii 100 tys. dawek swej szczepionki. Chiny wysłały już szczepionki wielu krajom afrykańskim, w tym Zimbabwe i Republice Konga. Ambasador Zhang Yiming w Namibii powiedział że Pekin postanowił pomóc 53 krajom rozwijającym się, w tym Namibii, by mogły kupić chińskie szczepionki

  Środa 17 lutego:
   
 • Hiszpania podaje szczepionkę firmy AstraZeneca osobom w wieku od 45 do 55 lat. Obecnie wstrzykiwana jest osobom o wysokim ryzyku zarażenia wirusem, takim jak pracownicy przedszkoli i fizjoterapeuci, a także policja, strażacy i nauczyciele. Dotychczas podanych zostało w Hiszpanii 2,7 miliona dawek, a 1,1 miliona osób otrzymało dwie dawki szczepionek trzech firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca. ​
 • Francja ma w środę 25 018 nowych zakażeń koronawirusem, co oznacza wzrost z 19 590 we wtorek, ale lekki spadek wobec nowych przypadków odnotowanych tydzień temu. Pandemia spowodowała, że ​​globalne zadłużenie wzrośnie w tym roku o 10 bilionów dolarów, windując je na rekordowy poziom 92 bilionów dolarów, a światowy stosunek długu do PKB na poziomie ponad 355 proc. - podaje The Guardian.
 • W Wielkiej Brytanii w środę odnotowano 738 zgonów z powodu Covid-19. We wtorek było ich 79, a 1001 tydzień temu. Nowych zakażeń było 12 718, w porównaniu z 10 625 we wtorek i 13 013 tydzień wcześniej. Dotychczas szczepionkę w Wielkiej Brytanii otrzymało prawie 16 milionów ludzi, a ponad 558 tys. również drugą dawkę.
 • Włochy podały, że w środę nastąpiło 369 kolejnych zgonów i 12 074 nowych zakażeń.
 • ​Republika Czeska ma 12 486 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej od 8 stycznia, a minister zdrowia ostrzegł, że szpitale w całym kraju mogą przepełnić się w ciągu dwóch do trzech tygodni, chyba że trend się zmieni.

Wtorek 16 lutego:Dziękujemy za przesłanie błędu

Lutowy miesięcznik Sądeczanin 2021