Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 kwietnia. Imieniny: Ireny, Kleofasa, Wincentego
31/03/2020 - 17:50

Koronawirus: relacja live. Wstęp do lasu zakazany w całym kraju

W szpitalu w Limanowej zmarła 87-letnia kobieta, w całej Polsce koronawirus wywołał śmierć 73 osób, choruje 3503. Znów obowiązuje zakaz wstępu do lasów. Nowy Sącz wygląda jak wymarłe miasto, właściciele firm i ich pracownicy z niepokojem patrzą w przyszłość... #Zostańwdomu. My relacjonujemy na bieżąco:

Sobota 4 kwietnia

 • Wielkanoc. Rząd mówi jasno: trzeba zapomnieć o wyjazdach i Wielkanocy w dużym, rodzinnym gronie, zwłaszcza w innej miejscowości. Wyjazd na święta nie jest uzasadnionym powodem opuszczenia domu...

 • Polska: 120 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą:

- 50 osób z woj. śląskiego,
16 osób z woj. wielkopolskiego,
14 osób z woj. małopolskiego,
10 osób z woj. zachodniopomorskiego, 
9 osób z woj. pomorskiego,
6 osób z woj.lubuskiego,
6 osób z woj. lubelskiego,
4 osób z woj.podkarpackiego,
3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego,
2 osób z woj. świętokrzyskiego.

Nie żyją kolejne dwie osoby zakażone koronawirusem. Są to: 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące. Ogółem liczba zakażonych koronawirusem to 3503. Zmarły 73 osoby.

 • Na polecenie premiera Ministerstwo Środowiska wprowadziło do 11 kwietnia zakaz wstępu do lasów państwowych i parków narodowych. Ostatnie dni pokazały, że dla zbyt wielu pokusa wiosennego spaceru była silniejsza niż nakaz #Zostanwdomu. Tłumy na leśnych szlakach i parkingach to zbyt wysokie ryzyko. Zakaz nie obowiązuje jednak myśliwych.
   
 • Wydawcy zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki bezpłatnie udostępnili w formie elektronicznej treść podręczników i materiałów dydaktycznych dla nauczycieli. Można z nich korzystać podczas nauki zdalnej: 

Piątek 3 kwietnia

 • Koronawirus na świecie:

Stany Zjednoczone - zachorowań 245 573, zmarło 6 058 osób
Włochy - zachorowań 115 242, zmarło 13 915 osób
Hiszpania - zachorowań 112.065, zmarło 10 348 osób
Chiny - zachorowań 82 464, zmarło 3 326 osób
Niemcy - zachorowań 80 664, zmarło 1 107 osób
Francja - zachorowań 59 929, zmarło 5 398 osób
Iran - zachorowań 50 468, zmarło 3 160 osób
Wielka Brytania zachorowań 34 173, zmarło 2 926 osób
Szwajcaria - zachorowań 18 827, zmarło 536 osób
Turcja - zachorowań 18 135, zmarło 356 osób

 • Ile powinna kosztować maseczka ochronna: Grupa Neuca, największy dystrybutor leków do aptek w Polsce, sprowadziła do kraju 8 mln maseczek ochronnych w rekomendowanej dla pacjenta cenie 2,50 zł za sztukę.  Są dostępne w aptekach na terenie całego kraju. Firma  zakontraktowała już w Chinach kolejne 52 miliony sztuk. Neuca wprowadziła do swojej komunikacji hashtag: #NieZarabiamyNaKryzysie - donosi serwis politykazdrowotna.com
   
 • Najnowsze dane: ostatniej doby zmarły dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem. Są to: 80-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu oraz 87-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu. Obie miały choroby współistniejące. Łącznie - z powodu choroby wywołanej koronawirusem - zmarło 59 osób.

  Wykryto 203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 125 osób z woj. śląskiego, 19 osób z woj. dolnośląskiego, 11 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. wielkopolskiego, 10 osób z woj. podkarpackiego, 9 osób z woj. świętokrzyskiego, 5 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 5 osób z woj. małopolskiego, 5 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. pomorskiego oraz 1 osoby z woj. lubuskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem to 3149 osób.
   
 • Agencja Rozwoju Przemysłu za 6 milionów euro kupiła w Korei Południowej 300 tys. testów na koronawirusa. Połowa już dotarła do kraju:
 • Przypominamy: w galeriach handlowych działalność mogą prowadzić jedynie branże:
  - spożywcza
  - artykułów toaletowych i środków czystości
  - kosmetyczna (za wyjątkiem artykułów do perfumowania i upiększania)
  - wyrobów medycznych
  - artykułów remontowych
  - prasowa
  - artykułów dla zwierząt
  - paliw

Czwartek 2 kwietnia

 • Nadal masz za nic informacje o koronawirusie? Posłuchaj więc bajki:  Gra w szachy tak bardzo spodobała się cesarzowi Indii, że obiecał wynalazcy co tylko zechce. Wynalazca poprosił więc o coś, co wydawało się bardzo skromne: wynagrodzenie w ziarnach ryżu: ziarno na pierwszym polu szachownicy i dalej zawsze podwójnie - dwa dla drugiego pola, cztery dla trzeciego, osiem dla czwartego... Król zgodził się, niczego nie podejrzewając. Niestety, nie był w stanie wywiązać się z obietnicy. Musiałby znaleźć dziewiętnastocyfrową liczbę ziaren ryż
u na ostatnie pole, co odpowiada światowym zbiorom  ryżu z kilku stuleci...
 • Aż 2300 członków personelu medycznego w szpitalach w całych Niemczech zostało zarażonych Sars-CoV-2” - donosi Suddeutche Zeitung, powołując się na badania Instytutu Kocha. - Jednak liczba niezgłoszonych przypadków jest przypuszczalnie wyższa - dodają naukowcy instytutu.W tej liczbie są bowiem tylko pracownicy szpitali, bez gabinetów lekarskich, laboratoriów, czy domów spokojnej starości i domów opieki oraz pracowników usług ambulatoryjnych.
 • Hiszpania notuje niemal tysiąc zgonów dziennie osób zakażonych koronawirusem Sars-CoV-2. To - jak dotąd - najwięcej, przyznał w czwartek tamtejszy Minister Zdrowia. Ogółem zmarło już 10 003 Hiszpanów. Nadzieję daje spadek dobowego odsetka zakażonych. Liczba nowo zarejestrowanych przypadków zakażeń wzrosła o osiem procent, do 110 238. To jednak mniej w porównaniu ze średnim dziennym wzrostem o 20 procent w połowie marca. Liczba zakażeń spadła po wprowadzeniu godziny policyjnej, choć rząd przyznaje, że 10 do 15 tysięcy testów, jakie robione są każdego dnia, nie pozwala na znalezienie wszystkich zakażonych.
   
 • Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski zapowiada, że zmianie może ulec terminarz roku szkolnego. Wszystko będzie zależało od decyzji premiera Morawieckiego na podstawie oceny sytuacji epidemiologicznej:
 • Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawia plan wspierania pracowników na umowach krótkoterminowych w Unii Europejskiej. Inicjatywa nosi nazwę „Pewnie” i ma przynieść korzyści krajom szczególnie dotkniętym kryzysem koronawirusa, takim jak Włochy i Hiszpania, gdzie zachorowało i zmarło dotąd najwięcej osób i gdzie gospodarka jest najbardziej dotknięta ograniczeniami. Pożyczki planuje się finansować przy pomocy gwarancji od wszystkich państw członkowskich. Suma wsparcia: do 100 miliardów euro.
 • - Mamy 79 nowych przypadków zakażenia #koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. - Potwierdzone przypadki dotyczą: 22 osób z woj. śląskiego, 14 osób z woj. lubelskiego, 12 osób z woj. wielkopolskiego, 11 osób z woj. małopolskiego. Zmarł 59-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach oraz 88-letnia kobieta ze szpitala w Łańcucie, która miała choroby współistniejące. W sumie liczba zakażonych koronawirusem to 2633 osoby. 45 z nich zmarło.
   
 • ​Liczba ofiar koronawirusa w Stanach Zjednoczonych szybko rośnie. Według ostatnich danych z Johns Hopkins University w Baltimore, zmarło już ponad 5,1 tys. zakażaonych osób. W kraju odnotowano także ponad 216 000 potwierdzonych infekcji - więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Znaczna część infekcji została zarejestrowana w stanie Nowy Jork. Pod względem liczby potwierdzonych infekcji Stany Zjednoczone są teraz najbardziej dotknięte pandemią koronawirusa na świecie. Eksperci ds. Zdrowia rządu USA przewidują obecnie od 100 tys. do 240 tys. zgonów w wyniku pandemii w Stanach Zjednoczonych.

Środa 1 kwietnia

 • Zajęcia w przedszkolach, szkołach i placówkach zostały zawieszone do 10 kwietnia. W tym roku nałożyła się na ten okres wiosenna przerwa świąteczna w szkołach (9-14 kwietnia). A to oznacza, że 9 i 10 kwietnia szkoły nie będą prowadziły nauki zdalnej:
 • Tarcza antykryzysowa. Pakiet rządowych rozwiązań antykryzysowych wszedł w życie. Czy - Waszym zdaniem - pomoże małym, średnim przedsiębiorcom, ich pracownikom i rodzinom pracowników?
 • Od dziś obowiązuje już część ograniczeń w poruszaniu się i zakupach. Pozostałe wejdą w życie od jutra (m.in. ograniczenie działalności hoteli i noclegowni)
     
 • Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych przypadkach śmierci z powodu koronawirusa: "Z przykrością informujemy o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 83-letni mężczyzna ze szpitala w Warszawie i 68-letni mężczyzna ze szpitala w Tychach. Obaj mieli współistniejące choroby. W sumie liczba zakażonych: 2347/35 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)

  Nowe przypadki zachorowań to: 10 osób z woj. wielkopolskiego, 8 osób z woj. śląskiego, 8 osób z woj. małopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
   
 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach informuje, że do dnia 31 marca 2020 r. godz. 13, wśród mieszkańców powiatu gorlickiego: • potwierdzono 3 przypadki wystąpienia choroby COVID-19 • hospitalizowano 5 osób • poddano kwarantannie 839 osób, w tym: a) domowej ▪ z decyzji 114 osób ▪ granicznej 715 osób b) instytucjonalnej ▪ z decyzji 6 osób ▪ granicznej 4 osoby • poddano pod nadzór epidemiologiczny 776 osoby
 • Chciałoby się wyjść, ale rozsądek mówi: NIE! Popatrzmy na coś fajnego. Pan Marcin Bogdański przesłał nam (przez FB) takie zdjęcie:

Wtorek 31 marca

 • - Zakażenie zostało, w moim przypadku, potwierdzone. Wynik przeprowadzonego u mnie testu okazał się dodatni – opowiada "Sądeczaninowi" zakażony lekarz z ośrodka zdrowia w Ropie. - Do dzisiaj nie mam żadnych dolegliwości - dodaje. - Do tej pory zakażenie u mnie przebiega bezobjawowo. Uważam, że to też jest istotna informacja dla ludzi, aby mieli świadomość tego, że od każdego można się zarazić. I apeluje: Zostań w domu!
 • Małopolska: Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych 7 osób. W tej grupie są mieszkańcy powiatów: wielickiego (2 starsze kobiety, kobieta i 2 mężczyzn w sile wieku) oraz myślenickiego (kobieta i mężczyzna w sile wieku). Aktualnie wszystkie osoby przebywają w izolacji. Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 192 osób.

Salony urody będą zamknięte❗ ➡️ zakłady fryzjerskie ➡️ zakłady kosmetyczne ➡️ salony piercingu ➡️ salony tatuażu...

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 31 marca 2020
 • Polska: o wprowadzeniu dalszych ograniczeń poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.
 • Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
 • W weekendy zamknięte zostaną wszelkie sklepy budowlane. Pozostaną otwarte sklepy spożywcze, drogerie i apteki.
 • Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach, a w godzinach od 10 do 12 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia.  W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.
 • Wprowadzony zostaje limit klientów przebywających w sklepie. Wewnątrz będą mogły znaleźć się najwyżej trzy osoby na jedną kasę, czyli jeśli sklep ma sześć kas, może wpuścić do środka maksymalnie 18 osób. Na poczcie limit to maksymalnie 2 osoby na jedno okienko.
 • Podobne zaostrzenia dotkną także targów, straganów i bazarków. Z tą różnicą, że liczba osób przebywających na targu nie może być większa niż trzykrotność liczby punktów handlowych. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów handlowych, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.
 • Rozszerzona zostaje lista osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020. Jeśli więc jeden z Twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu: powrotu z zagranicy kontaktu z zarażonym – Ty również będziesz musiał ją odbyć.

NA ŻYWO: Konferencja prasowa premiera Mateusz Morawiecki i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 31 marca 2020
 • Pracodawcy muszą zapewnić pracownikom środki do dezynfekcji i środki ochrony w każdym sklepie, biurowcu i zakładzie pracy. 
 • Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Ważne! Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
 • Parki, skwery, plaże i inne miejsca rekreacji i wypoczynku zostaną definitywnie wyłączone z użytku.
 • Osoby niepełnoletnie będą mogły przebywać poza domem tylko pod opieką osoby dorosłej.
 • Na zewnątrz wszyscy musimy trzymać od siebie dystans co najmniej dwóch metrów (za wyjątkiem małych dzieci z opiekunem lub osoby opiekującej się niepełnosprawnym)
 • Zawieszeniu ulegają wszystkie zabiegi rehabilitacyjne w placówkach medycznych nie związane z ratowaniem życia.
   

Poniedziałek 30 marca

 • Węgierski parlament uchwalił nadzwyczajne uprawnienia dla premiera, które mają pomóc sprawnie zarządzać walką z koronawirusem. Wprowadzony stan wyjątkowy nie ma określonego czasu obowiązywania, pozwala premierowi rządzić za pomocą dekretów, bez pytania o zgodę parlamentu. Za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, które utrudniają rządowi walkę z pandemią, wprowadza karę 5 lat więzienia.
 • Nie żyje pięć kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu, 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, która była w stanie ciężkim i miała choroby współistniejące oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju. Wszyscy z chorobami współistniejącymi - podało Ministerstwo Zdrowia. W sumie liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wyniosła w Polsce 31. Zachorowań odnotowano 2055.
 • Czekają nas nowe obostrzenia... Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że warunkiem przetrwania w dobie obecnego kryzysu jest elastyczność reakcji na każdym szczeblu i w każdej dziedzinie - donosi Polsat News. I cytuje szefa rządu: - Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarne, epidemiologiczne wdrożyć. Zapewne będą to kolejne ograniczenia w poruszania się, wnioskując z tego, co mówił wicepremier Jacek Sasin o ustaleniach z samorządami.
   
 • Już 1 kwietnia 2020 roku samorządy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu dla uczniów i nauczycieli do zdalnej nauki. Do rozdysponowania jest kwota 180 mln zł. Bez dodatkowych formalności, w elastyczny i szybki sposób. To efekt współpracy ministrów edukacji i cyfryzacji oraz starań resortu cyfryzacji, dzięki którym Komisja Europejska zgodziła się, aby zaoszczędzone środki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przekazać na zakup sprzętu dla szkół:
 • Małopolska: liczba chorych wciąż rośnie, choć nie tak szybko, jak się było można spodziewać
 • Opozycja w Senacie przygotowała 1,8 tysiąca poprawek do ustaw, dzięki którym miała wejść w życia tarcza antykryzysowa. - Poprawki są konieczne. Mamy ich aż tysiąc osiemset. Jednak wszystkich nie zgłosimy a jedynie kilkanaście najważniejszych. Mamy nadzieję, że senatorowie PIS je poprą - mówił senator Adam Szejnfeld, cytowany przez "Puls Biznesu". Według Szejnfelda ustawa rządowa to "ordynarny partyjny przewał":
 • Główny Inspektor Sanitarny ostrzega: pojawia się coraz więcej ofert produktów o sugerowanych właściwościach przeciwwirusowych lub chroniących przed zarażeniem SARS-Cov-2. Wiele z nich dotyczy suplementów diety. Ostrzegamy przed korzystaniem z takich ofert.

  Wskazywanie w oznakowaniu, prezentacji czy reklamie środków spożywczych, w tym suplementów diety na ich właściwości lecznicze (takie jak np.: działanie przeciwwirusowe, leczenie grypy, ochrona przed zarażeniem SARS-Cov-2, leczenie infekcji COVID-19) stanowi naruszenie prawa i nie znajduje oparcia w medycynie opartej na faktach.
 • Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 1905. Dwadzieścia sześć osób zmarło. Ministerstwo radzi, by nie czytać za dużo o koronawirusie...

Niedziela 29 marca

 • Francja:
   
 • Stany Zjednoczone: Nie milkną echa wypowiedzi dr Anthony Fauciego, jednego z najlepszych ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych i szefa zespołu ds. koronawirusa w Białym Domu. Fauci stwierdził podczas telewizyjnej rozmowy w CNN, że czarny scenariusz dla USA to nawet 200 tysięcy zgonów z powodu koronawirusa i miliony zakażonych. Jego zdaniem aż tak źle nie będzie.

  Liczba zgłoszonych zgonów z powodu koronawirusa podwoiła się jednak w Stanach w ciągu dwóch dni do ponad 2300. Stany Zjednoczone mają już 135 tysięcy chorych. Zobacz aktualne dane. Najwięcej przypadków jest w stanach Nowy Jork i New Jersey. Nie wprowadzono tam kwarantanny, zaleca się tylko mieszkańcom, by nie podróżowali po kraju przynajmniej przez 14 dni.
 • Niemcy: 52 547 przypadków COVID-19 potwierdzonych testami. Oznacza to dobowy przyrost o 3 965 nowych przypadków. Na sto tysięcy Niemców zakażone są więc 63 osoby. Smutna liczba to już 389 zgonów (dane z niedzieli rano). Instytut Kocha wyodrębnił też najbardziej zagrożone zakażeniem się koronawirusem rejony świata. Według niemieckich naukowców są to: 

  Egipt: cały kraj
  Francja: Île-de-France i region Grand Est (region ten obejmuje Alzację, Lotaryngię i Szampania-Ardeny)
  Iran: cały kraj
  Włochy : cały kraj
  Austria: cały kraj
  Szwajcaria: kantony Ticino, Vaud i Genewa
  Hiszpania: regiony Madryt, Navarra, La Rioja i Paìs Vasco
  Korea Południowa: Daegue i prowincja Gyeongsangbuk-do (Gyeongsang Północny)
  USA: Stany Kalifornia, Waszyngton, Nowy Jork i New Jersey
  W Niemczech: powiat Heinsberg (Nadrenia Północna-Westfalia)

   

 • Słowacja: Liczba zachorowań na COVID-19 (koronawirusa) na Słowacji wzrosła dziś o kolejne 22 nowe przypadki, liczba chorych wynosi obecnie 314. Na Słowacji przebadano dotąd testem łącznie 6817 osób.
 • Czechy: u 2275 osób potwierdzony koronawirusa, 11 osób wyzdrowiało, ale 16 zmarło. Czesi przeprowadzili do tej pory ponad 40 tysięcy testów, wliczając w to testy przeprowadzane ponownie u tej samej osoby.

Źródło: Koronawirus w Małopolsce

Mamy 91 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych....

Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia Niedziela, 29 marca 2020
 • Polska: zmarła 20. osoba zakażona koronawirusem, potwierdzone są 54 nowe przypadki zakażenia - informuje Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory mamy w kraju 1771 zachorowań na COVID-19.
 • Już u jedenastu osób w Nowym Sączu testy wykazały obecność koronawirusa. W grupie chorych nowosądeczan jest starsza kobieta oraz młoda kobieta, dwóch młodych mężczyzn i cztery osoby niepełnoletnie. Ksiądz Krzysztof Prokop, proboszcz parafii w Niskowej też ma koronawirusa
   
 • W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii odnotowano 838 nowych zgonów z powodu zakażenia koronawirusem - podało właśnie tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory zliczonych zostało 6531 przypadków śmierci z powodu COVID-19. Zakażonych łącznie zostało 78 797 osób, spośród nich 43 397 osób wymagało hospitalizacji (prawie 5 tys. na oddziałach intensywnej terapii), a 14 709 zostało już wyleczonych. Hiszpanie - wzorem Włoch - wprowadzają całkowite wstrzymanie działalności gospodarczej, z wyjątkiem tej, którą uznano za niezbędną - w obszarach takich jak zdrowie i żywność.

  Czy przed takim rozwojem wypadków może nas uratować ścisłe przestrzeganie zasady #Zostańwdomu? Hiszpanie zdają się lekceważyć sytuację - media donoszą o nagminnym nierespektowaniu zasad kwarantanny i ograniczenia zgromadzeń - z tego powodu hiszpańska policja miała już wystawić 180 tys. mandatów.
 • Według danych dziennika Eldiario, śmiertelność wśród osób zarażonych koronawirusem jest najwyższa w grupie osób ponad osiemdziesięcioletnich. W Hiszpanii umiera ich 15,2 proc. (to 63 proc. wszystkich zgonów z powodu koronawirusa), a we Włoszech 24,4 proc. We Włoszech bardzo wysoka jest również śmiertelność w grupie 70-79 lat (16,9 proc.), ponad dwa razy wyższa niż w Hiszpanii. W grupie zarażonych osób w wieku 60-69 lat śmiertelność znacznie spada - w Hiszpanii 2,06 proc, a we Włoszech 5,75 proc.  W grupie 50-59 lat to odpowiednio 0,58 i 1,67 proc. Wśród młodszych osób (40-49 lat) wynosi już tylko 0,34 proc. i 0,72 proc. Jednak nie spada do zera w żadnej pozostałej grupie. 
 • Województwo Małopolskie kupi 20 tysięcy testów na obecność koronawirusa, sfinansowanych ze środków Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
 • Małopolska: zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zostało potwierdzone u kolejnych 11 osób. W tej grupie jest: - 5 osób z Krakowa (w tym jedno dziecko), 4 osoby z powiatu brzeskiego, - 1 osoba z powiatu wielickiego, - 1 osoba z Tarnowa. Dwie osoby z tej grupy są w szpitalu, pozostałe dziewięć przebywa w izolacji domowej. W Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone łącznie u 123 osób.

   


Dziękujemy za przesłanie błędu