Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
28/03/2022 - 10:20

Koronawirus znowu zmutował. Czy idzie kolejna fala śmiertelnej zarazy?

Wszyscy odetchnęli z ulgą? Od dziś znika obowiązek noszenia maseczek, izolacji domowej i kwarantanny. Jednak zaraza nie odpuszcza. Brytyjscy naukowcy ostrzegają przed "ukrytym" wariantem koronawirusa, który zaczyna rozprzestrzeniać się w Europie.

Spada krzywa zachorowań. Jak wynika z ostatnich danych, resort zdrowia odnotował 3 tys. 494 nowych przypadków zakażenia, siedem osób zmarło.

Czytaj też Znaleźli ich martwych, w tym samym dniu, w Nowym Sączu

Koronawirus w naszym kraju jest w odwrocie? Od dziś znika obowiązek noszenia maseczek, za wyjątkiem placówek służby zdrowia, znika też obowiązek izolacji domowej i kwarantanny. Jednak zaraza nie odpuszcza. Brytyjscy naukowcy ostrzegają przed  "ukrytym" wariantem koronawirusa, który zaczyna rozprzestrzeniać się w Europie.

- Spodziewaliśmy się innego zwrotu - powiedział CNBC Ralf Reintjes, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hamburgu, cytowany przez money.pl. Gwałtowny wzrost liczby zakażeń notują między innymi Niemcy. Dziennie liczba nowych przypadków przekracza 200 tys.

Za ten ponowny atak zarazy odpowiada podwariant już i tak bardzo zakaźnego Omikrona - BA.2. Jak podaje CNBC, w nieco mniejszym stopniu odpowiada również za rosnącą liczbę infekcji w USA i Azji.

Czytaj też Szukają pomocy... u śmierci. Potworna epidemia samobójstw wśród młodych kobiet

BA.2 opisywany jest jako wariant "ukryty". Dlaczego? Bo w porównaniu z oryginalnym Omikronem ma mutacje genetyczne, które mogą utrudniać odróżnienie od starszego wariantu delta przy użyciu testów PCR. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecność mutacji BA.2 odnotowano już w szesnastu krajach.  Liczba zakażeń tym  właśnie typem wirusa rośnie z tygodnia na tydzień.

- Ta tendencja jest najbardziej widoczna w regionie Azji Południowo-Wschodniej, we wschodnim regionie Morza Śródziemnego, Afryce, Zachodnim Pacyfiku i Europie. BA.2 dominuje obecnie w regionie obu Ameryk – podaje  w komunikacie WHO.

Czytaj też Pukała, potem łomotała do drzwi. Dramat przy Nawojowskiej w Nowym Sączu

Jak pisze money.pl, naukowcy,  zajmujący się badaniem nowego typu wirusa zwracają uwagę, że jest on szczególnie niebezpieczny ze względu na łatwość, z jaką się rozprzestrzenia. - Istnieje również sporo doniesień, że osoby, które zaraziły się omicronem, czyli wariantem BA.1, a kilka tygodni później zaraziły się BA. - powiedział CNBC Ralf Reintjes. Zdaniem naukowców możliwe, że "ukryty" wariant wirusa może być odpowiedzialny za kolejną falę pandemii,  tym bardziej że w wielu krajach, teraz także w Polsce, zniesiono już obostrzenia sanitarne.

W ostatnich tygodniach ponownie wzrosła w Europie liczba zakażeń koronawirusem – dobrze widoczne jest to we Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii, poinformowało Rado Zet. Dane WHO z ostatnich 7 dni mówią o prawie 40-proc. wzroście liczby zakażeń we Francji i Włoszech, niemal 13- proc. w Niemczech i ok. 11-proc. w Austrii. Na Węgrzech wynosi on aż 84-proc. w ciągu ostatniego tygodnia. Jednocześnie WHO informuje, że subwariant Omikrona BA.2 coraz bardziej rozprzestrzenia się na świecie. Według WHO ta odmiana koronawirusa jest zakaźniejsza niż BA.1.
([email protected])fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu