Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
03/08/2020 - 20:35

Koronawirusowy alarm w powiecie i w Sączu. Zarządzili u nas badania przesiewowe

Codzienne raporty służb sanitarnych nie pozostawiają złudzeń. Sądeckie wciąż utrzymuje się na czele statystyk dotyczących nowych zakażeń koronawirusem. Kilka dni temu wojewoda Piotr Ćwik przedstawił szczegółowe dane dotyczące regionu. Wskaźnik zachorowań jest u nas najwyższy. To dlatego zapadła decyzja o przeprowadzeniu badań przesiewowych dla mieszkańców powiatu i Nowego Sącza

Ostatni weekend przyniósł informacje o lawinowym wzroście zakażeń koronawirusem w powiecie i samym Nowym Sączu. Dzisiaj nie było lepiej. Z potwierdzonych 78 nowych przypadków choroby w całej Małopolsce,  29 dotyczyło naszego regionu.  Te dane budzą najwyższy niepokój.

Czytaj też To już groza! Sądecka lawina wirusa. Kończą się miejsca w krakowskim szpitalu  

To dlatego wojewoda Piotr Ćwik podjął decyzję o przeprowadzeniu u nas badań, przesiewowych.  Zostanie nimi objęta grupa blisko tysiąca osób przebywających na kwarantannie.

Punkt wymazów zostanie zorganizowany na parkingu przy budynku sądeckiej agendy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, przy ulicy Wiśniowieckiego – poinformował wojewoda. - Badania będą robić żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.

- Dziennie są w stanie pobrać do około 150 wymazów- dodaje wojewoda. Z tymi, którzy zostaną wskazani przez Sanepid do badań, skontaktuje się przedstawiciel służb sanitarnych i wskaże dzień oraz orientacyjną godzinę, o której należy się zgłosić do punktu wymazowego.

Czytaj też Szukali gości po weselu w dwóch powiatach. Już wiadomo, ilu jest zakażonych

Badania mają ruszyć 5 sierpnia. Na parking pod siedzibą urzędu trzeba będzie dojechać własnym autem, z którego nie należy wysiadać.  

- Żołnierze będą pobierać wymazy osiem godzin dziennie z przerwami, według wstępnego harmonogramu: 8 -11, 12-15, 16- 18 tłumaczy wojewoda i zapewnia, że niezależnie od badań przesiewowych będą kontynuowane badania osób z największej grupy ryzyka robione przez karetki wymazowe.

jagienka.michalik@sądeczanin.info fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu