Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
03/07/2020 - 12:30

Ksiądz zakażony koronawirusem. Już kilka osób ma kwarantannę

Kościół parafialny w Koninie (powiat limanowski) jest zamknięty do odwołania, bo u proboszcza tamtejszej parafii zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem. Sanepid objął swoim nadzorem innych duchownych oraz pracowników w parafii, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonym duchownym.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Limanowej uzyskała wczoraj informację o zakażeniu duchownego.

- Potwierdzam, że ksiądz proboszcz z parafii w Koninie jest zakażony koronawirusem. Wczoraj (2 lipca) otrzymaliśmy wynik testu księdza na obecność koronawirusa. Był, niestety pozytywny. Ostatnią mszę świętą w kościele parafialnym w Koninie proboszcz celebrował 26 czerwca -  mówi Renata Tokarska, powiatowy inspektor sanitarny w Limanowej. – Następnego dnia już nie odprawiał nabożeństw.

Kościół parafialny w Koninie jest zamknięty do odwołania.

Osoby, pracujące w tej parafii, mające bliski kontakt z księdzem proboszczem, jak również dwóch kapłanów, spoza terenu powiatu limanowskiego, którzy wraz z tym duchownym odprawiali w ostatnim czasie msze zostali, decyzją Sanepidu objęci kwarantanną. To około dziesięciu osób.

Zobacz także: Sanepid apeluje: uczestniczyłeś w tych nabożeństwach, zgłoś się jak najszybciej!

Limanowski Sanepid powiadomił również służby sanitarno-epidemiologiczne w miejscach, w których posługę kapłańską pełnią ci dwaj księża o objęcie ich nadzorem epidemicznym.

Limanowski Sanepid prowadzi obecnie dochodzenie epidemiologiczne. Są zbierane dane.

- Apelujemy do wiernych, którzy uczestniczyli w mszach świętych w dniach 25 i 26 czerwca w tamtejszym kościele o pilny kontakt z limanowskim Sanepidem – mówi jego szefowa. – Obecnie ksiądz proboszcz jest konsultowany przez lekarza chorób zakaźnych w szpitalu jednoimiennym w Krakowie.

Co będzie dalej?

Sytuacja może przerodzić się w naprawdę trudną. Dlaczego?

Otóż 21 czerwca w tejże parafii odbyła się uroczystość Komunii Świętej, a potem trwał „biały tydzień”, w którym uczestniczyły dzieci pierwszokomunijne i ich bliscy.

- Mam nadzieję, że zgłoszą się do nas między innymi osoby, które w tym kościele brały udział w „białym tygodniu” – dodaje Renata Tokarska.

Szefowa Sanepidu przyznaje, że kwarantanną może zostać objętych więcej osób.

W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem, wójt gminy Niedźwiedź podjął decyzję o ograniczeniu pracy tej jednostki. Oznacza to, że urząd pracuje, ale został zamknięty dla petentów. Osoby, które chciałyby coś załatwić w tamtejszym urzędzie nie są przyjmowane w sposób bezpośredni. Wszelkie dokumenty i wnioski można złożyć tylko elektronicznie.

Wyjątkiem będą sytuacje losowe np. (rejestracja bieżąca zgonów oraz sporządzanie aktów zgonów.)  W tych sprawach pracownik Urzędu Stanu Cywilnego przyjmuje osobiście. Wójt Gminy  apeluje, by z urzędnikami kontaktować się za pośrednictwem internetu lub telefonicznie.

i.michalec@sadecxzanin.info, fot. europarl.eu – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu