Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
03/01/2023 - 10:50

Kupiliście to na kaszel i ból gardła? Nie zażywajcie tego!

Szaleje grypa i przeziębienie. Ludzie chorują na potęgę. Nie wszyscy decydują się na wizytę u lekarza. Niektórzy próbują leczyć się na własną rękę. Kto ostatnio kupował środki na ból gardła i kaszel powinien zajrzeć do domowej apteczki. Jeden z suplementów nich trafił na czarną listę Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jeśli ktoś próbuje leczyć przeziębienie na własną rękę, powinien przejrzeć domową apteczkę. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed popularnym suplementem diety stosowanym na kaszel i ból gardła.

Chodzi o Herbs Tymianek i Podbiał produkowany przez firmę Stella Nutrion z Kraśnika. W jednej partii produktu wykryto przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, które mogą być bardzo niebezpieczne.

Spożycie produktu może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów - ostrzega GIS, który poinformował o wycofywaniu z rynku trefnej partii suplementu.

czytaj też Trzepnie po kieszeniach tych, co piją i palą. Nowe, wyższe ceny, z nowym rokiem  

Szczegóły dotyczące produktu

  • Produkt – HERBS, Tymianek i Podbiał, masa netto: 30g (12 pastylek)
  • Numer partii: 31722
  • Data minimalnej trwałości: 09/2024
  • Producent: Stella Nutrion Sp. z o.o., ul. Kolejowa 10a, 23-200 Kraśnik

Jak informuje serwis abczdrowie.pl alkaloidy pirolizydynowe to metabolity roślin wydzielane w celu ochrony przed roślinożercami. Występują powszechnie w wielu roślinach, także w tych, które stanowią surowiec lekarski. Mogą przedostawać się do produktów spożywczych na skutek skażenia pól uprawnych (mogą znajdować się w zbożach, warzywach czy roślinach przeznaczonych na paszę).

czytaj też Wierzyć, nie wierzyć… katastroficzne przepowiednie jasnowidzów na 2023 z antychrystem w tle  

Badania wskazują, że alkaloidy pirolizydynowe mogą przyczyniać się do tworzenia komórek nowotworowych, wywoływać biegunki, odpowiadać za marskość wątroby a także prowadzić do zaburzeń koordynacji ruchowej.([email protected]) fot. jm GIS







Dziękujemy za przesłanie błędu