Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/08/2021 - 12:40

Masz COVID-19 a oszukasz sanepid? Może Ci grozić nawet 30 tysięcy grzywny

Rząd przygotowuje się do kolejnej, czwartej już fali epidemii COVID-19. Trwają prace m.in. nad modyfikacją systemu danych o osobach zarażonych i tych, które powinny lub są poddane kwarantannie. Na przykład za zatajenie informacji przed sanepidem Polakom może grozić grzywna w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Masz COVID-19 a oszukasz sanepid? Może Ci grozić nawet 30 tysięcy grzywny

- Kto nie udziela żądanych informacji, o których mowa w art. 32a (w trakcie wywiadu epidemiologicznego - dop. red.) albo udziela ich w niepełnym zakresie, albo udziela informacji nieprawdziwej, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5000 zł do 30 000 zł - czytamy m.in w rządowym projekcie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Skąd taki rygor? Dotychczasowe doświadczenie wskazuje, że Polacy bardzo często, nie chcąc narażać swoich bliskich czy współpracowników na problemy i ograniczenia, celowo nie podają ich danych w trakcie przygotowywania listy potencjalnie zarażonych, tych, którzy powinni być objęci kwarantanną. A jeśli rzeczywiście potwierdzą się obawy, to przy czwartej fali epidemii będziemy mieli do czynienia ze znacznie bardziej ekspansywnym i groźnym wariantem koronawirusa.

Kolejna ważna informacja jest taka, że przy następnej fali głównym źródłem informacji o przebiegu epidemii będzie system EWP, czyli ten system, który dotychczas jedynie gromadził dane o wynikach testów na COVID-19. Tyle, że teraz z automatu każde zgłoszenie będzie obligatoryjnie zawierało „informację o współdomownikach osoby zakażonej, przebywającej na kwarantannie albo izolacji domowej”. Wcześniej podobne dane pacjent mógł, ale nie musiał podawać ani sanepidowi, ani lekarzowi. Co przekładało się na nieszczelność systemu obiegu informacji.

Ale na tym nie koniec. Sanepid będzie mógł podejmować decyzje o przedłużeniu izolacji w domu nawet do 30 dni. Dziś maksymalny okres do dni 21. Inspektorzy sanepidu będą mogli wnioskować o kolejne przebadanie osoby przebywającej na kwarantannie pod jej koniec, by wykluczyć zarażenie.

Największe jednak kontrowersje budzi powstanie tzw. Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, czyli funduszu, który z którego osoby z ciężkimi powikłaniami po szczepieniu będą mogły ubiegać się o odszkodowanie w wysokości uzależnionej od stopnia powikłań. Do dziś trwa dyskusja o tym, że ów fundusz nie przewiduje odszkodowania na wypadek zgonu z tego powodu. Jak argumentuje to strona rządowa? Trudno ustalić, kto miałby prawo do otrzymania takich środków. O ostatecznym kształcie przepisów poinformujemy po ich uchwaleniu przez Sejm. Projekt trafił tam 2 sierpnia. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu