Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
04/07/2021 - 07:05

Masz dziwną zmianę barwnikową na skórze. Skorzystaj z bezpłatnego badania

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Może pojawić się na skórze, ale również w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie ponad 80 proc. chorych. Dlatego warto się badać.

Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu. W Nowym Sączu jest okazja, by wykonać bezpłatnie badanie znamion na skórze wideodermatoskopem.

Bezpłatne badania są elementem realizowanego przez Urząd Miasta w Nowym Sączu programu „Profilaktyka wczesnego wykrywania raka skóry – wpływ środowiska życia na zdrowie”.

Co to jest dermatoskopia?

Dermatoskopia to kluczowe badanie wykorzystywane w diagnostyce skóry. Ułatwia odróżnienie łagodnych znamion barwnikowych, popularnie zwanych pieprzykami od czerniaka. Istotne jest, że wczesne wykrycie i usunięcie zmiany o charakterze nowotworowym umożliwia całkowite wyleczenie.

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać:

 •  mieszkańcy Nowego Sącza od 18 do 65 roku życia,
 •  osoby, które nie miały badania wideodermatoskopem w ostatnich 12 miesiącach finansowanego ze środków publicznych,
 •  osoby zakwalifikowane przez realizatora zadania (przychodnia NZOZ „UROMED” S.C) do badania wideodermatoskopem na podstawie wywiadu – ankiety kwalifikacyjnej, u których wystąpił czynnik ryzyka nowotworu skóry.

Na badanie można rejestrować się telefoniczna od 6 lipca br. (od poniedziałku do piątku) w godz. od 8 do 13 pod numerem: 513 539 755, bądź osobiście w przychodni NZOZ „UROMED” S.C. przy ul. Jana Kochanowskiego w Nowym Sączu.
Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszenia

Badania prowadzone będą od lipca do listopada 2021 r. we wtorki i piątki – zgodnie z terminem i godziną wyznaczoną dla pacjenta przez NZOZ „UROMED” S.C.

Na badanie należy przyjść z dowodem osobistym. Jeśli w dokumencie tożsamości nie ma wskazanego miejsca zamieszkania, pacjent zobowiązany jest do okazania pracownikowi przychodni innego dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania np. karta nowosądeczanina, prawo jazdy lub inny dokument, zawierający miejsce zamieszkania w celu weryfikacji uprawnienia do bezpłatnych badań profilaktycznych.
Pacjenci będą proszeni o wypełnienie ankiety kwalifikacyjnej przed badaniem. W ramach badania zostaną zbadane trzy znamiona skórne wskazane przez lekarza dermatologa.

Koszt badania pokrywa Urząd Miasta w Nowym Sączu.

Nie jest wymagane skierowanie.

Badanie jest całkowicie niebolesne i nieinwazyjne.

Warto się zbadać. Zmiany nowotworowe wykryte na wczesnym etapie są całkowicie uleczalne. Obraz zmian skórnych odtwarzany jest na komputerze, co zwiększa precyzję badania dzięki odpowiedniemu powiększeniu i doskonałej jakości obrazu. Lekarz weryfikuje wyniki analizy komputerowej i sprawdza, czy następują modyfikacje wyglądu i budowy zmiany skórnej, na przykład pojawia się asymetria kształtu, inaczej rozkłada się barwnik.

Każdy pacjent, który przejdzie takie badanie otrzyma zdjęcie /wynik badania wraz z opisem wykrytej zmiany oraz otrzyma wskazówki odnośnie dalszego postępowania.

W razie pytań należy się kontaktować z Wydziałem Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza od poniedziałku do piątku w godz. 8 00 – 15 00 pod numerem telefonu: 18 44 86 790.

Osoby, które będą udawały się na badanie muszą pamiętać o ty, by wchodząc do przychodni, w której będzie przeprowadzone badanie należy zasłonić maseczką usta i nos. Muszą także pamiętać o dezynfekcji rąk

Pacjenci będą umawiani indywidualnie, na określoną godzinę, tak aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób.

Warto wiedzieć, że:

Ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta m.in. jeśli:

 • posiadasz jasną karnację, naturalnie rude lub blond włosy, niebieskie oczy, liczne piegi,
 • masz dużą liczbę znamion barwnikowych, pieprzyków,
 • doznałeś oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie,
 • przebywasz w pełnym słońcu, powyżej godziny dziennie, pracując jesteś narażony na promieniowanie UV,
 • w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub inne nowotwory skóry,
 • korzystasz z solarium

Na co należy zwracać uwagę ?

Kiedy widzisz nowe znamiona, narośla, przebarwienia lub zmiany w istniejących pieprzykach, jest to sygnał, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zasada ABCDE czerniaka:

 • A – asymetria np. znamię „ wylewające się” w jedną stronę,
 • B - brzegi poszarpane, nierównomierne zgrubienia
 • C - czerwony, czarny, niejednolity kolor
 • D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6 mm
 • E- ewolucja, czyli postępujące zmiany w znamieniu.

Jak uchronić się przed nowotworami złośliwymi skóry?:

 • raz w miesiącu oglądaj swoją skórę – sprawdź czy Twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe,
 • jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do dermatologa lub chirurga onkologa,
 • jak chcesz się opalać, pamiętaj o stosowaniu filtrów UVA i UVB, noszeniu czapki.
 • unikaj słońca w godzinach 11.00 do 16.00,
 • nie opalaj się w solarium.

i.michalec@sadeczanin.info, źródło: UM w Nowym Sączu, Fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.Dziękujemy za przesłanie błędu