Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
01/02/2022 - 14:30

Mieliście te objawy? Mogliście już przejść zakażenie Omikronem

Wariant Omikron, jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem, staje się w Polsce dominujący. Ministerstwo Zdrowia podaje, że odpowiada on już za większą liczbę zakażeń, niż jego poprzednik.

Z najnowszych danych resortu zdrowia wynika, że do tej pory zakażenie Omikronem wykryto już u 4 629 osób w Polsce. Takie dane ministerialne ukazały się wczoraj (31 stycznia).

Tym samym wariant Omikron staje się w Polsce wariantem dominującym. Stanowi on 59,7 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem, które potwierdzane są obecnie w naszym kraju. Omikron odpowiada aktualnie za większą liczbę zakażeń niż jego poprzednik — wariant Delta. Eksperci nie ukrywają, że może to być wierzchołek góry lodowej.

Kiedy pojawił się wariant Omikron wirusolodzy przestrzegali, że ten wariant będzie wysoce zakaźny. Jak podaje medonet.pl, aby sprecyzować, którym wariantem koronawirusa zakaziła się dana osoba, konieczne jest sekwencjonowanie próbek. Takie sekwencjonowanie nie jest wykonywane w przypadku każdego pozytywnego testu na COVID-19. Nie wszyscy też, którzy zauważają u siebie jakieś niepokojące dolegliwości zgłaszają się na testy.

Wiadomo, że Omikron rozprzestrzenia się w populacji błyskawicznie. Pewność, że chorujemy na koronawirusa daje pozytywny test na COVID – 19.

Ale są osoby, które chorują na COVID-19 skąpoobjawowo, ale są też tacy, u których zakażenie przebiegało bez symptomów.

Jakie są najczęstsze objawy Omikronu?

  • katar,
  • ból głowy,
  • osłabienie, uczucie zmęczenia,
  • kichanie,
  • ból gardła,
  • uporczywy kaszel,
  • chrypa.
  • Podwyższona temperatura (zazwyczaj nie przekracza ona 38 stopni Celsjusza)

Te objawy są już raczej znane z poprzednich czterech fal pandemii, ale teraz lekarze spotykają się u pacjentów z kolejnymi. Jest to na przykład:

Wysypka - to nowy, charakterystyczny dla Omikrona objaw, z którym do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Ten objaw nie występował w przypadku poprzednich wariantów. Czerwone zmiany skórne pojawiają się przede wszystkim na dłoniach i nogach, mogą mieć postać powszechnie znanej pokrzywki lub potówki, a nawet przypominać zmiany występujące po zarażeniu ospą wietrzną. Zazwyczaj utrzymują się one około tygodnia.

Zapalenie spojówek – pojawia się zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oczów. To kolejny objaw, który może sugerować zarażenie Omikronem. Zyskał on nazwę "pink eye".

Nudności, wymioty, biegunka - dolegliwości podobne do grypy żołądkowej lub zatrucia pokarmowego, to kolejna przesłanka, by wykonać test wykrywający SARS-Cov-2. ([email protected]), fot. Szpital Powiatowy w Limanowej – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu