Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
16/05/2024 - 09:55

Na problemy z sercem cierpią coraz młodsi, nawet dzieci. Specjalista wskazuje przyczynę

Jak już informowaliśmy, jednym z panelistów XI Seminarium o Zdrowiu Sądeczan będzie prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, kardiolog, internista, konsultant medyczny, Prezes Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Zrób bezpłatnie cytologię i badanie PSA. BADABUS czeka na Miasteczku Zdrowia już w najbliższy poniedziałek

Pierwsze zagadnienie, które poruszyliśmy z profesorem, który będzie jednym z uczestników dyskusji o szeroko pojętej profilaktyce, dotyczyło statystyk, które jednoznacznie mówią, że na problemy kadriologiczne, różnego rodzaju, cierpią coraz młodsi. Zdarza się nawet, że dzieci. Dlaczego tak się dzieje?

- Aktywność fizyczna przeciętnego Polaka systematycznie spada na przestrzeni ostatnich 25 lat. Wybory żywieniowe nie poprawiają się, do czego przyczynia się promocja niezdrowych przekąsek. W efekcie narasta liczba osób z otyłością i cukrzycą, które pojawiają się coraz wcześniej. Ten niekorzystny trend widać szczególnie u dzieci i młodzieży – wyjaśnia specjalista. - Dodatkowo przestała spadać liczba Polaków palących tytoń, a niektóre analizy wskazują na zwiększenie tej liczby. Rośnie spożycie alkoholu. 

Bezpłatne badanie: „Zmierz Się” z osteoporozą na Seminarium o Zdrowiu Sądeczan

Ale to nie wszystko, bo jak podkreśla nasz rozmówca: - Wciąż wielu pacjentów nieregularnie stosuje zalecone leki o udowodnionym działaniu kardioprotekcyjnym lub przerywa ich stosowanie. W efekcie, mimo korzystnych zmian w kontroli nadciśnienia tętniczego oraz częściowo hipercholesterolemii, obserwujemy dużą liczbę chorych z chorobami serca i naczyń.

A jak wygląda – w świetle tych faktów – nasze podejście do profilaktyki? W czym się najbardziej zaniedbujemy? - Spośród klasycznych czynników ryzyka wciąż bardzo źle kontrolowana jest hipercholesterolemia, źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze. Odsetek palących pozostaje na niezmienionym poziomie od 25 lat. Jednocześnie narasta odsetek osób z otyłością i cukrzycą – mówi zwięźle prof. Dudek.

Specjalista zaznacza też, że jednocześnie edukacja w zakresie stylu życia, ale także konieczności regularnego stosowania leków przeciwpłytkowych, przeciwzakrzepowych, statyn, etc. prawie nie jest prowadzona.

Na koniec jeszcze jedna alarmująca informacja: - W rehabilitacji po zawale serca, poza programem KOS-Zawał, uczestniczy tylko 30 procent pacjentów w skali Polski, a wśród pacjentów z niewydolnością serca zaledwie kilka procent.  Ta efektywność jest znacznie lepsza u pacjentów leczonych w Nowym Sączu przez Intercard.

Zapraszamy na spotkanie z profesorem już 20 maja do siedziby Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu przy ul. Kościuszki 2. Panel pt. BO LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ – ROLA I ZNACZENIE PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA rozpocznie się o godzinie 12. Wstęp wolny zapraszamy.

([email protected] Fot.: Iga Michalec) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu