Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
25/11/2020 - 13:50

Nowy system raportowania od dzisiaj. Dane przekazują laboratoria

Od dzisiaj, po zamieszaniu związanym z raportowaniem danych dotyczących liczby rejestrowanych nowych zakażeń, od dzisiaj w Polsce zaczyna działać nowy system zbierania tych danych. Do tej pory zajmował się tym Sanepid. Teraz kluczową rolę będą odgrywały laboratoria, które będą miały 48 godzin na wprowadzenie wyników. Pracownicy Sanepidów będą mieć z kolei trzy godziny na kontakt z osobą zakażoną, po tym, jak w systemie pojawi się dodatni wynik.

Wczoraj podczas konferencji prasowej w GIS Krzysztof Saczka, po. głównego inspektora sanitarnego wyjaśniał skąd wzięły się luki między danymi zbieranymi przez powiatowe sanepidy i tymi, które raportowało Ministerstwo Zdrowia.

Do tej pory raportowanie wyglądało w następujący sposób: Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (PSSE) publikowały na swoich stronach internetowych dane o nowych zakażeniach zarejestrowanych uprzedniej doby. Jednocześnie PSSE przekazywały je do Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych (WSSE), a ta przekazywały te dane do Ministerstwa Zdrowia. System z pozoru wydawał się przejrzysty. Jednak, jak się okazało, nie do końca.

Czytaj także: Ogromny spadek zakażeń w Małopolsce. Co się stało?

Jak pisaliśmy wczoraj, rozbieżności dotyczyły 22 tys. przypadków, z czego dołowa dotyczyła województwa mazowieckiego. Jak się okazało były to rozbieżności między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu