Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
30/11/2022 - 15:40

O czym świadczą białe plamki na paznokciach? Jak się ich pozbyć?

Warto wiedzieć, że płytka naszych paznokci może uchodzić za kluczowy element diagnostyczny w przypadku niektórych chorób. To właśnie przebarwienia i zmiany w obrębie paznokcia stanowią niepokojące sygnały dotyczące stanu zdrowia, niedoborów lub nadmiarów witamin, mikroelementów oraz makroelementów. Białe plamki na paznokciach nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą również świadczyć o naszym stanie zdrowia. Co wygląd płytki paznokci mówi o naszym zdrowiu? Jakie są przyczyny występowania białych plamek?

Mleczne zmiany na paznokciach w medycynie określane są jako leukonychia. Nazwa ta wywodzi się z greki, i oznacza dosłownie „biały palec”. Zmiana koloru może przybierać kształt pasków, plamek (pojedynczych lub licznych na jednej płytce paznokcia), a nawet obejmować całą powierzchnię paznokcia. Nie zawsze muszą stanowić powód do niepokoju, ale dla osób, które mają rozpoznane niektóre choroby narządów wewnętrznych mogą służyć jako „barometr”, informujący o nawrotach lub pogorszeniu przebiegu choroby. Czasami jednak białe plamki na paznokciach występują również u osób całkowicie zdrowych – stąd nie zawsze powinny być powodem do niepokoju.

Leukonychię dzieli się również na leukonychię prawdziwą, leukonychię pozorną i pseudoleukonychię.

Z leukonychią prawdziwą mamy do czynienia, kiedy biała plamka lub też biała linia na paznokciu spowodowana jest uszkodzeniem łożyska paznokcia, czyli tkanki położonej bezpośrednio pod płytką paznokciową. W przypadku leukonychii prawdziwej białe obszary pozostają nienaruszone, gdy wywierany jest na nie nacisk. Zmiana przemieszcza się dystalnie, ku końcowi palców, wraz ze wzrostem paznokcia. 

Leukonychia pozorna występuje z kolei, gdy zmiany powstają w tkankach podpaznokciowych. Nie podążą one za wzrostem paznokcia i zmniejszą się lub znikną pod wpływem nacisku. 
Ostatni typ leukonychii – pseudoleukonychia – to białe zmiany powstające na skutek mikrourazów płytki paznokciowej. Głównie to wynik problemów miejscowych. Przyczyną pseudoleukonychii może być np. nieprawidłowo wykonany zabieg kosmetyczny.  

Przyczyny powstawania

Jedną z częstszych przyczyn powstawania białych plamek na paznokciach są urazy mechaniczne. Te mogą być wynikiem np. złego nawyku gryzienia paznokci. W ten sposób najczęściej powstają pojedyncze, białe znamiona. Chociaż nie ma metody, która pozwoliłaby na zniknięcie tak powstałej plamki – dobrą wiadomością z pewnością jest fakt, iż w miarę wzrostu paznokcia problem zniknie samoistnie. Jednak, jeżeli defekt ma związek z np. niedoborem żelaza czy cynku w diecie, białe plamki na paznokciach będą nawracać. Jeżeli zmiany pojawiają się okresowo, powinno to być sygnałem alarmowym, iż może nam brakować jednego (lub obu) z tych pierwiastków oraz innych witamin. U osób, które pracują w przemyśle metalurgicznym, leukonychia bywa również objawem zatrucia ołowiem.

Leukonychia może być również przejawem łuszczycy. W tej chorobie płytka może rosnąć szybciej i stawać się grubsza niż u zdrowych osób. Ponadto, na jej powierzchni występują wgłębienia, podobne do tych widocznych na naparstku (pitting). Końce paznokci mogą się rozdwajać (co zwane jest onycholizą) a stan zapalny powodować powstawanie małych krwiaków, i przebarwień. Łuszczyca paznokci bywa wyjątkowo oporna na leczenie, które często wymaga stosowania różnych środków – w tym sterydów aplikowanych miejscowo, fototerapii UVB, a nawet leczenia za pomocą nowoczesnych leków biologicznych.

Warto jednak sprawdzić, czy widoczne zmiany nie są spowodowane np. grzybicą paznokci czy egzemą, dlatego konieczna bywa bardziej specjalistyczna diagnostyka. Białe paznokcie mogą towarzyszyć chorobom nerek i wątroby, w których dochodzi do deficytów białek, a w szczególności – albuminy. Pojawienie się plamek u osób z rozpoznaniem tych chorób to ważny sygnał, który powinien zmusić do zasięgnięcia porady lekarskiej. Zwykle białe plamki jednak nie są jedynym przejawem tych schorzeń. Dla przykładu, w chorobach zapalnych jelit, którym towarzyszą bóle brzucha oraz silne biegunki leukonychia również będzie jednym z przejawów poważniejszego schorzenia. Warto również wspomnieć, iż czasem problem występuje rodzinnie, a winę za to ponoszą geny.

Białe plamki na paznokciach – leczenie

Białe plamy na paznokciach u rąk i nóg w większości przypadków leczy się nie tyle objawowo, co eliminując źródło problemu. Jeśli przyczyną białych plam na paznokciach są niedobory witamin, to trzeba je po prostu uzupełnić. Jeśli przyczyną białych plam są choroby paznokci, wdraża się leczenie dermatologiczne lub podologiczne. Jeśli białe plamy na paznokciach są związane z innymi chorobami organizmu, to leczenie dotyczy bezpośrednio tych chorób. Białych plam na paznokciach, wynikających z urazów mechanicznych, również nie sposób wyleczyć. Jedynym sposobem jest cierpliwa pielęgnacja paznokci do czasu, aż zmiany samoistnie znikną. Większość kobiet decyduje się w takim przypadku na ukrycie białych plam pod warstwą ciemnego lakieru.

Właściwa pielęgnacja paznokci

Ryzyko powstawania białych przebarwień na paznokciach zmniejsza się w wyniku prawidłowej pielęgnacji, czyli dzięki działaniom profilaktycznym. Przede wszystkim przyjrzyjmy się stosowanym kosmetykom. Paznokcie powinny być właściwie nawilżone i odżywione. Nie sprzyjają temu regularne zabiegi manicure czy pedicure, które wręcz mogą doprowadzić do mikrourazów.

Pamiętajmy o tym, że paznokcie hybrydowe, żelowe czy akrylowe po jakimś czasie niszczą naszą płytkę i sprawiają, że zaczyna się ona np. rozwarstwiać. Uważa się, że najbezpieczniejszym rodzajem manicure jest tak zwany manicure japoński. Dodatkowo długie paznokcie łatwiej jest uszkodzić.

Nie zapominajmy m.in. o aplikacji kremu do rąk, który nie tylko nawilży skórę dłoni, ale również i płytkę paznokci. Możemy również zastosować domowe metody wzmacniania paznokci, takie jak:

  • moczenie dłoni w oliwie z oliwek i w soku cytryny – przygotowujemy mieszankę oliwy z oliwek i soku z cytryny, która nawilży oraz odżywi skórę i przesuszone skórki, a także rozjaśni istniejące przebarwienia,
  • wcieranie oleju rycynowego w płytkę paznokci,
  • wcieranie olejku arganowego w płytkę paznokci,
  • wcieranie oleju migdałowego,
  • wcieranie witaminy A i witaminy E w kapsułkach w płytkę paznokci,
  • stosowanie naparu z siemienia lnianego – nasiona siemienia lnianego gotujemy z niewielką ilością wody do czasu uzyskania gęstego żelu, który następnie wmasujemy w płytkę paznokci,
  • moczenie dłoni w occie jabłkowym – mieszamy ze sobą jednakowe ilości octu jabłkowego oraz wody, a następnie przez 15 minut moczymy w nim dłonie.

Plamki na paznokciach a dieta

Białe plamki na paznokciach – co jeść, aby ich uniknąć? Kluczem do sukcesu jest zdrowa i zróżnicowana dieta, dostarczająca nam szeroką gamę cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Marząc o mocnych i odpornych na uszkodzenia paznokciach, zadbajmy przede wszystkim o to, by w diecie nie zabrakło białka, żelaza, magnezu, potasu, cynku czy wapnia. W razie potrzeby warto sięgnąć po suplementy diety, by uzupełnić niedobory.

Zobacz też: Obrzęki nóg – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Białe plamki na paznokciach to nie powód do paniki – mogą wynikać z predyspozycji genetycznych czy niewielkich urazów. Warto jednak zadbać o pielęgnację i zdrową dietę, aby uniknąć ich powstawania. Jeśli pojawiają się często, skorzystajmy z porady specjalisty.

[email protected],  fot. freepik.

Dziękujemy za przesłanie błędu