Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
14/05/2020 - 08:50

Odmrażanie szpitali. Kiedy w Nowym Sączu zabiegi planowe?

Pandemia koronawirusa dosłownie sparaliżowała placówki medyczne, w tym oczywiście także szpitale. Po kilku tygodniach surowych obostrzeń, te ostatnie zaczynają się „odmrażać” i przygotowywać do wykonywania zabiegów planowych. Niektóre placówki szpitalne zaczynają je już wykonywać. Czy na taki krok zdecydował się już Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu?

Przez ostatnie tygodnie placówki medyczne w całym kraju, z powodu pandemii koronawirusa działały w bardzo ograniczonym trybie.

Z powodu pandemii Ministerstwo Zdrowia narzuciło w całym kraju ograniczenia w działalności szpitali, przychodni, poradni specjalistycznych czy zakładów rehabilitacyjnych. 

Czytaj także: Oddział zakaźny sądeckiego szpitala ma nową siedzibę. Pomocna tarcza

Zdecydowaną większość porad medycznych pacjenci załatwiali z lekarzem rodzinnym przez telefon.

Część świadczeń jednak decyzjami została całkowicie wstrzymana.

W szpitalach w całym kraju przełożono tysiące zabiegów i operacji planowych. Ograniczenia dotyczyły też leczenia onkologicznego - zwłaszcza w zakresie badań kontrolnych.

W szpitalach przeprowadzane były jedynie zabiegi i operacje ratujące życie. Natomiast wszystkie wspomniane zabiegi planowe były zawieszone aż do odwołania.

Przez tygodnie „zamrożenia” służby zdrowia w szpitalach kolejki pacjentów czekających na planowy zabieg, niestety bardzo się wydłużyły i to dramatycznie.

Szpitale w kraju wychodzą już jednak powoli ze stanu „zamrożenia”. W niektórych już przeprowadzono pierwsze zabiegi planowe.

A jak jest w Szpitalu Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu. Czy ta placówka już przeprowadza zabiegi planowe?

- Jeszcze nie przystępujemy do zabiegów planowych – mówi Agnieszka Zelek-Rachtan, rzecznik prasowy sądeckiego szpitala. – Badania planowe w pracowniach tomograficznej i ultrasonograficznej nadal są jeszcze wstrzymane. W tym względzie nie ma jeszcze wiążących decyzji. Natomiast Centrum Onkologii pracuje normalnie. Pacjenci onkologiczni mają wykonywane badania tomograficzne, ultrasonograficzne czy z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

Rzeczniczka zaznacza również, że pacjenci w stanach zagrożenia życia, ci, którzy są przywożeni do sądeckiego szpitala z w stanach ostrych mają wykonywane zabiegi operacyjne, jeśli zachodzi taka konieczność.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu