Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
06/07/2020 - 16:40

Ogniska zakażeń COVID-19 w Małopolsce. Sądecczyzna w czołówce powiatów

Powiat nowosądecki zajmuje obecnie niechlubne drugie miejsce w Małopolsce, jeśli chodzi o koncentrację ognisk zakażeń w powiatach w Małopolsce. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie i pod takim kątem prowadzi statystykę.

Z analizy danych przedstawionych dzisiaj rano przez WSSE w Krakowie, którą odszukaliśmy na stronie tej instytucji wynika, że Sądecczyzna plasuje się obecnie na drugim miejscu w województwie.  

Więcej ognisk zakażeń jest teraz tylko w powiecie suskim.

Czytaj także: Na Sądecczyźnie rosła liczba mieszkańców walczących z COVID-19. Jak jest dziś?

- W naszym regionie notuje się obecnie najwięcej zachorowań, jeśli chodzi o liczbę potwierdzonych zakażeń koronawirusem – mówi Mateusz Wójcik, powiatowy inspektor sanitarny w Nowym Sączu.

Dzisiaj rano w powiecie nowosądeckim było to 147 osób, u których od początku trwania pandemii potwierdzono zakażenie wirusem z Wuhan. W powiecie suskim ta liczba wynosi 194 mieszkańców.

W Nowym Sączu od początku trwania pandemii u 47 mieszkańców, test na koronawiriusa dał wynik pozytywny.

Ile mamy obecnie na Sądecczyźnie, w tym w Nowym Sączu ognisk zakażenia koronawirusem?

- Jeszcze trudno precyzyjnie to określić, bo ciągle trwają dochodzenia epidemiologiczne, ale możemy z pewnością mówić o kilku ogniskach w powiecie nowosądeckim – dodaje szef sądeckiego Sanepidu. – Rzeczywiście pojawiają się też, niestety przypadki potwierdzonych zakażeń COVID – 19 - mówiąc bardzo ogólnie - w zakładach pracy. Niektóre z nich zatrudniają sporo pracowników. Potwierdzam także, że wśród zakładów pracy znajduje się przedszkole.

Szef sądeckiego Sanepidu zapewnia, że jest w stałym kontakcie z osobami kierującymi i nadzorującymi działania w tych zakładach, gdzie pojawiły się zachorowania.

Kierownictwo tych firm zapewnia, że podejmuje wszelkie zapobiegawcze środki bezpieczeństwa, aby wyeliminować rozprzestrzenianie się tego groźnego wirusa.

Jak już pisaliśmy zakażenie zostało potwierdzone u pracownika Urzędu Miejskiego w Starym Sączu i Urzędu Gminy w Podegrodziu. Obie te jednostki pracują, ale w bardzo ograniczonym zakresie dla petentów.

Czytaj także: Nowy Sącz: księża z Zawady w kwarantannie. Świątynia przejdzie dezynfekcję

W związku z pandemią, na zaostrzenie obostrzeń i pracę w zaostrzonym systemie zdecydował się też Urząd Gminy w Łącku.

Ogniskami koronawirusa w regionie były między innymi przyjęcia weselne w gminie Nawojowa oraz, jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie na terenie gminy Podegrodzie.

- Na wzrost przypadków zakażeń ma niewątpliwie większa liczba kontaktów międzyludzkich – dodaje Mateusz Wójcik. – Te kontakty są teraz częstsze, dochodzi do nich w większych grupach osób. Jest teraz znacznie więcej różnego rodzaju imprez okolicznościowych, w tym tych do 150 osób, więc ryzyko zakażenia się tym wirusem jest znacznie większe.

Szef sądeckiego Sanepidu przypomina, że bardzo ważne jest, aby zachowywać obowiązujące zalecenia ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego i się do nich stosować.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. pixabay.com - zdjęcie ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu