Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
24/11/2020 - 19:55

Ogromny spadek zakażeń w Małopolsce. Co się stało?

Małopolska znajdowała się wczoraj na trzecim miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczbę nowych potwierdzonych zakażeń, a dzisiaj spadła na ministerialnej liście aż na…jedenaste miejsce. Dzisiaj w Małopolsce mamy potwierdzonych w ciągu kilkudziesięciu ostatnich godzin 486 nowych przypadków.

Skąd tak nagły spadek liczby nowych zakażonych. Jak podał Główny Insektorat Sanitarny przeprowadzona w Polsce analiza danych dotyczących przypadków zakażeń SARS-CoV-2 wykazała różnicę na poziomie 22 tys. wyników między systemem elektronicznym, a innymi używanymi dotychczas narzędziami zbioru danych.  

Czym te rozbieżności były spowodowane? Tutaj GIS wskazał m.in.: opóźnienia w raportowaniu wyników do Inspekcji Sanitarnej przez laboratoria testujące w kierunku SARS-CoV-2, różne źródła pozyskiwania danych i potrzebami ich weryfikacji, przerwami przerwy w pracy stacji sanitarno- epidemiologicznych spowodowanych izolacją lub kwarantanną pracowników.

GIS podał też, że w tym przypadku okresowo ok. 20 proc. składu osobowego ludzi pracujących w tych instytucjach jest wyłączona z pracy.

Od dzisiaj, jak podaje GIS narzędzia rejestracji danych epidemiologicznych mają być ujednolicone. Nadal czekamy na dane statystyczne z dzisiejszych raportów Sanepidu dla województwa małopolskiego.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 10 139. W tej liczbie zakażeń uwzględnionych zostało ok. 22 tys. niezaraportowanych przypadków.

Województwo małopolskie znalazło się na jedenastym miejscu na ministerialnej liście województw, w których jest największa liczba zakażonych.

i.michalec@sadeczanin.info, fotDziękujemy za przesłanie błędu