Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
18/03/2019 - 09:35

Po leki do apteki z indywidualnym kodem. To nie science fiction, to się dzieje

Uzdrowisko Krynica - Zdrój dołączyło w ubiegłym roku do wąskiego grona miast, w których Ministerstwo Zdrowia testowało nowy system informatyczny - e - recepta. Krynica była jedynym takim miastem w Małopolsce i trzecim w Polsce. E - recepty mają obowiązywać obligatoryjnie od 1 stycznia 2020 roku.

Jedną z placówek medycznych, która została objęta w krynickim uzdrowisku pilotażem e - recepta był właśnie Szpital im. dr. J. Dietla...

- Zgadza się. Ministerstwo Zdrowia wybrało do testowania tego pilotażowego programu właśnie nasz szpital jako jedyny na Sądecczyźnie. Oprócz tego także kilkanaście aptek na terenie powiatu nowosądeckiego (Tylicz, Stróże, Ptaszkowa, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Nawojowa, Muszyna, Łabowa i Grybów) oraz kilka w Nowym Sączu. W samej Krynicy takich aptek było też kilka.

Pilotaż już się zakończył?

- Tak. Program ministerialny był realizowaliśmy przez dwa miesiące - od września do końca listopada ubiegłego roku. Na taki okres obowiązywało porozumienie podpisane z Ministerstwem Zdrowia.

Ile e - recept wystawili w tym czasie lekarze z krynickiego szpitala?

- Około stu.

Pacjenci diagnozowani i leczeni w krynickim szpitalu, mieszkający w miejscowościach, w których znajdowały się apteki ujęte w pilotażu nie mieli chyba problemów ze zrealizowaniem w nich e-recepty. Ale nie wszyscy chorzy mieli taką komfortową sytuację. Jak szpital rozwiązał ten problem?

- Pacjenci zarówno ci pochodzący z miejscowości, w których znajdowała się apteka realizująca e - recepty, jak i z tych, w których takiej apteki nie było, mieli możliwość wyboru recepty. Lekarz pytał pacjenta, czy chce otrzymać e - receptę (wydruk z indywidualnym kodem) i czy ma możliwość jej zrealizowania. Jeśli pacjent nie wyrażał takiej woli to otrzymywał tradycyjną receptę - papierową.

Nie było problemów z realizacją tego pilotażowego programu?

- Powiem tak. Do szpitala, którym zarządzam trafia wielu pacjentów przyjeżdżających do Krynicy-Zdroju chociażby na wypoczynek, bądź właśnie po to, by podreperować stan swojego zdrowia. Dlatego też lekarze musieli pytać pacjenta, gdzie mieszka. Część pacjentów, głównie przyjezdnych, którzy wypoczywali w Krynicy i w tym czasie trafili do naszego szpitala nie decydowało się na e - receptę ponieważ nie chciało szukać aptek, będących w pilotażu, w których mogli, na podstawie indywidualnego kodu, kupić przepisane leki.  Również nie każdy pacjent mieszkający na Sądecczyźnie decydował się na e - receptę, bo nie w każdej miejscowości znajdowały się apteki ujęte w tym pilotażu. Nie każdy decydował się na  podróż do takiej apteki.

Jak ocenia pan ten pilotaż?

- Dzięki pilotażowi, choć moim zdaniem był on zdecydowanie za krótki, szpitalowi w Krynicy będzie nieco łatwiej, w przyszłym roku, kiedy zgodnie z ministerialnymi planami system e - recepta wejdzie w życie. E - recepta ma być wdrożona obowiązkowo od 1 stycznia 2020 roku. Oczywiście upłynie jednak trochę czasu, aby wszystko to, co związane jest z tym systemem perfekcyjnie działało. Do e - recepty trzeba będzie się bardzo dobrze przygotować. Sądzę, że będzie to dużo bardziej skomplikowana sytuacja, niż miało to miejsce w przypadku e - zwolnienia o niezdolności do pracy.

Wspomniał pan, że czas trwania tego pilotażu był za krótki...

- Tak uważam. Kiedy de facto zaczęliśmy się do tego pilotażu przekonywać on w zasadzie się już kończył. Jest to, co tu ukrywać nowinka informatyczna. Za chwilę lekarze w całym kraju będą musieli się nią posługiwać, więc czas na taki pilotaż powinien być znacznie dłuższy. 

Jak do tego pilotażu podeszli lekarze pracujący w krynickim szpitalu?

- Bardzo dobrze. Nie było żadnych problemów z wystawianiem recept elektronicznych. Podobnie zresztą, jak z wystawianiem elektronicznych zwolnień o niezdolności do pracy e -ZLA. Nadmienię, że w krynickim szpitalu od siedmiu lat mamy wdrożony elektroniczny system, który "zarządza nam ruchem pacjenta".

A jak do e - recepty podchodzili sami pacjenci?

- Jak do nowinki informatycznej w systemie służby zdrowia. Tak było w przypadku młodszych osób. Były one ciekawe, czy e - recepta zadziała.

Nie było problemów ze zrealizowaniem e - recepty?

- Nie mieliśmy takiego przypadku

Czy włączenie krynickiego szpitala do pilotażu wiązało się na przykład z zakupem dodatkowego oprogramowania?

- Dobre pytanie. Wiązało się  to z zainstalowaniem dodatkowego, nowego oprogramowania, niezbędnego do obsługiwania e - recepty. Ministerstwo Zdrowia porozumiało się z firmą informatyczną obsługującą szpitalny system informatyczny. Potem został zainstalowany odpowiedni moduł do e-recepty. Koszty zainstalowania ponosiło ministerstwo, a nie szpital.

Nie obyło się chyba bez szkolenia lekarzy, którzy musieli się nauczyć, jak wystawiać e - recepty?

- Oczywiście, ale takie szkolenie pozostawało już w naszej gestii.

Czy lekarze pracujący w krynickim szpitalu, zanim rozpoczął się pilotaż wystawiali wcześniej e - recepty?

- Oczywiście. Robili to za pośrednictwem platformy ZUS, Nasi lekarze przeszli takie szkolenie.

Panie dyrektorze wraz z e - receptą pojawiło się internetowe konto pacjenta. To też taka informatyczna nowinka w systemie ochrony zdrowia...

- To prawda. Sądzę, że z takiego internetowego konta pacjenta będą korzystali młodsi pacjenci. Zyskuje on dostęp do informacji dotyczących m.in. wystawionych i zrealizowanych recept i skierowań, wytworzonej elektronicznej dokumentacji medycznej, wystawionych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Wystarczy wejść na swoje indywidualne konto pacjenta i to sprawdzić.

Jak można założyć indywidualne internetowe konto pacjenta?

- Konto zakłada sobie pacjent na platformie – pacjent.gov.pl.

Jakie korzyści przyniesie wprowadzenie obligatoryjnego systemu e - recepta?

- Posiadacze indywidualnego internetowego konta pacjenta będą mieli niemal na wyciągnięcie ręki - w internecie, czy telefonie komórkowym historię swoich wizyt u lekarzy, historię zapisywanych leków. Dzięki temu systemowi, według założeń Ministerstwa Zdrowia ma się poprawić także gospodarka lekami. Na pewno, dzięki temu systemowi będą eliminowane jakieś pomyłki, w postaci, chociażby tego, że nazwa leku na recepcie została napisana nieczytelnie.

[email protected], Fot. JM. 







Dziękujemy za przesłanie błędu