Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
23/01/2022 - 17:50

Polip. Co to takiego i czy może być groźny?

Szacuje się, że nawet co czwarta dorosła osoba w wieku 50 - 65 lat ma polipy. Co to takiego?

Jest to zmiana rozrostowa o odpowiednim kształcie, widoczna gołym okiem, czyli makroskopowo. Mówiąc o polipach mówimy o tworach wywodzących się z błony śluzowej. Diagnoza "polip" często wywołuje duży niepokój, ponieważ powszechnie kojarzy się z nowotworem, w rzeczywistości nie jest to jednak reguła.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl polipy to zazwyczaj łagodne, nienowotworowe zmiany. Niektóre systematycznie się rozrastają, inne powstają i po pewnym czasie znikają. Jednak nie wolno ich lekceważyć, ponieważ niektóre rodzaje polipów mają skłonność do złośliwienia (przekształcenia się w raka). Dlatego też w przypadku zdiagnozowania przez lekarza polipa trzeba trzymać rękę na pulsie i być pod stałą kontrolą medyczną.

Gdzie występują polipy?

Polipy mogą występować w: krtani (guzki strun głosowych), w nosie, w żołądku oraz w jelitach (między innymi jelicie grubym) I na tych ostatnich dzisiaj skupimy się. Polipy w jelitach, ale także i w żołądku wyglądem przypominają małe baloniki. Powstają w wyniku uwypuklenia śluzówki do światła jelita i przez długi czas mogą nie dawać żadnych objawów.

Jak już wspomnieliśmy pacjent, u którego zdiagnozowano polipa musi pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską i regularnie się badać.

- Większość raków jelita grubego (gruczolakoraków) rozwija się na podłożu gruczolaka - błony śluzowej, która uległa przemianie w nowotwór niezłośliwy, często występujący właśnie w formie polipa - mówi lek. Krzysztof Figuła, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz onkologicznej, posiadający certyfikat Zarządu Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. - Oczywiście istnieje także możliwość rozwoju nowotworów jelita grubego na podłożu niezmienionej makroskopowo błony.

Jakie są rodzaje polipów jelita grubego?

Ze względu na budowę histologiczną wyróżnia się następujące typy polipów:

  • hiperplastyczne: stanowią 90 proc. polipów jelita grubego, osiągają niewielkie rozmiary (5 mm) i są utworzone przez pogrubiałą błonę śluzową, bez cech atypii komórkowej („niegroźne”). Tego rodzaju polipy występują u około 75 proc dorosłych.
  • gruczolakowe: - są łagodnymi nowotworami, jednak wykazują zdolność przemiany złośliwej. Z nich rozwija się rak jelita grubego

Te dzielą się na:

  • gruczolaki cewkowe (75 proc. polipów gruczołowych; 5 proc z nich to zmiany złośliwe);
  • gruczolaki kosmkowe (10 proc. gruczolaków; w 40 proc. tych zmian znajduje się ognisko raka);
  • gruczolaki cewkowo-kosmkowe (15 proc. gruczolaków; 20 proc. z nich to polipy złośliwe);
  • polipy ząbkowane (siedzące, tradycyjne i mieszane) zlokalizowane są głównie w prawej połowie okrężnicy, są zwykle płaskie i trudne do wykrycia; stanowią alternatywną ścieżkę rozwoju raka jelita grubego.

Lekarze potwierdzają, że istnieje zależność między wielkością polipa, a występowaniem raka jelita grubego. Ta zależność została udowodniona. Im większy polip tym większe ryzyko. Jak mówią lekarze w przypadku dwucentymetrowego polipa, prawdopodobieństwo stwierdzenia raka wynosi już od 10 do 50 proc.

Jak wygląda leczenie polipów jelita grubego?

Leczenie polipów jelita grubego, w tym także polipów złośliwych, polega na ich endoskopowym lub chirurgicznym wycięciu.

- Obecnie najlepszym narzędziem w diagnostyce i leczeniu polipów jelita grubego jest kolonoskopia – lek. Krzysztof Figuła. - Badanie to pozwala na jednoczesne usunięcie polipów i przesłanie ich do badania histopatologicznego, gdyż tylko badanie histopatologiczne daje nam pewność co do rodzaju zmiany. U większości pacjentów kolonoskopia może zostać wykonana w trybie ambulatoryjnym – zaznacza nasz rozmówca.

- W przypadku jednak dużych polipów często wymagana jest jednak hospitalizacja, gdyż polipy, których nie da się usunąć metodą endoskopową, kwalifikują się do leczenia operacyjnego – dodaje lekarz. W Polsce od 2000 roku realizowany jest program badań przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego skierowany do osób w przedziale wiekowym od 50 do 65 roku życia.

- Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie bezobjawowych jeszcze zmian (polipów) i ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc. – dodaje lekarz. Dlatego też nie czekaj i zadbaj o swoje zdrowie. Zrób badanie kolonoskopowe.

Opr. [email protected], źródło: Szpital w Limanowej, poradnikzdrowie.pl, fot. Pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne.







Dziękujemy za przesłanie błędu