Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
06/12/2019 - 23:00

Smog: powietrze w domu gorsze niż na zewnątrz

Nieustannie słyszymy informacje o przekroczonych normach zanieczyszczeń powietrza oraz ostrzeżenia dla starszych, dzieci i chorych, aby nie opuszczać mieszkania ze względu na smog. Jednak, jak się okazuje, zanieczyszczenie powietrza w domach może być jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ wpływa na nas w miejscach, w których każdego dnia spędzamy wiele czasu.

Poziom zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach często jest nawet wyższy niż na zewnątrz. A to może być bardzo groźne, ponieważ w domu, biurze, czy szkole spędzamy ponad 80 proc. naszego czasu. Stężenia zanieczyszczeń na zewnątrz zmieniają się, rosną i spadają z powodu zmian pogody, klimatu i działalności człowieka. Taki proces nie ma miejsca w pomieszczeniach.

Wentylacja często wprowadza świeże powietrze z zewnątrz, ale razem z nim również zanieczyszczenia. Ponadto szkodliwe substancje mogą się dostać do środka poprzez niewykrywalne mikrouszkodzenia w ścianach, drzwiach czy przez nieszczelne okna. Zanieczyszczenia takie jak ozon i dwutlenek azotu znajdujące się w spalinach samochodowych, reagują z niektórymi materiałami budowlanymi i meblami, a także z chemikaliami czyszczącymi, tworząc nowe związki, takie jak formaldehyd, które sprawiają, że powietrze jest jeszcze bardziej toksyczne.

Badania pokazują, że ozon ze źródeł zewnętrznych, który znajdzie się wewnątrz pomieszczenia, nawet na niskich poziomach, może wywoływać objawy astmy i prowadzić do problemów z oddychaniem.

Czytaj też: Raport grozy. Przeliczyli smog w Nowym Sączu na liczbę wypalonych papierosów

Przed weekendem Główny Inspektor Ochrony Środowiska wprowadził II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. I dla osób poniżej 25. roku życia, starszych, astmatyków i alergików, a także osób z chorobami układu krwionośnego i palaczy wydał zalecenie unikania wietrzenia pomieszczeń oraz włączenia oczyszczacze powietrza, a także używania maski antysmogowej.

Aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach specjaliści proponują kilka rozwiązań. Po pierwsze należy utrzymywać wilgotność w pomieszczeniu na poziomie 40 proc., to ma zapobiec rozwojowi pleśni. Po drugie, nie wolno palić w pomieszczeniach. Tytoń zawiera ponad 4000 chemikaliów, w tym 60 substancji rakotwórczych, które pozostają na dywanie, ścianach, meblach.

Kolejną sprawą są oczyszczacze powietrza z filtrem węglowym, który pochłania gazy i zapachy oraz filtrem HEPA, który pochłania szkodliwe pyły. Dobrze jest też zaopatrzyć się w maskę antysmogową. Najlepsza oczywiście będzie ta, w której jest zarówno filtr HEPA jak i węglowy, jednak nawet takie z samym filtrem węglowym ograniczą wdychane przez nas zanieczyszczenia. 

Czytaj też: Nowy Sącz: to obrzydlistwo trafia wprost do naszych płuc. Masakra

[email protected], fot. archiwum sadeczanin.info, źródło: How does outdoor air pollution affect my Indoor Air Quality?







Dziękujemy za przesłanie błędu