Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
06/12/2020 - 16:10

Przeciwciała monoklonalne orężem lekarzy w walce z różnymi chorobami

Co to są przeciwciała monoklonalne? Lekarze, a także genetycy, nie będą mieli żadnych problemów z odpowiedzią na to pytanie. Inni chcieliby się o nich czegoś więcej dowiedzieć. Czy poza szczepionką, terapia za pomocą tych przeciwciał może dawać nadzieję na skuteczną walkę z koronawirusem?

Otóż w pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić, czym są przeciwciała. Nazywane są immunoglobulinami. Są cząsteczkami białkowymi, które wykorzystuje przez układ odpornościowy człowieka do zwalczania patogenów. Przeciwciała wydzielane są przez limfocyty B, aktywowane są przez antygeny.

A teraz przejdźmy do wyjaśnienia co to są przeciwciała monoklonalne? Są to przeciwciała, które, powstają z jednego klonu limfocytów B. Przeciwciała monoklonalnych mają zaś zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, między innymi w onkologii, kardiologii, hematologii, dermatologii oraz transplantologii. Terapia za pomocą przeciwciał monoklonalnych jest obecnie najpopularniejszą metodą immunoterapii.

- Przeciwciała monoklonalne mają oczywiście zastosowanie w chorobach nowotworowych – mówi lek. med. Robert Bakalarz, specjalista chorób płuc i specjalista Onkologii Klinicznej kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej i koordynator Centrum Onkologii w Nowym Sączu. - Są produkowane na bazie białka mysiego czy innego po to, by łączyły się z receptorem zmienionych patologicznie komórek nowotworowych, ale konkretnym rodzajem komórek. Po połączeniu się z takim receptorem przeciwciała monoklonalne niszczą komórkę nowotworową.

Czytaj także: Ogromny spadek nowych zakażeń. Cieszyć się czy niepokoić?

Przeciwciała monoklonalne podawane są pacjentom onkologicznym w cyklach. - Produkujemy je po to, aby niszczyły konkretne, celowane komórki nowotworowe z określonym receptorem – dodaje nasz rozmówca.

W medycynie przeciwciała monoklonalne łączy się też z celowanym lekiem - Podane pacjentowi przeciwciało łączy się z receptorem charakterystycznym dla danej zmienionej chorobowo komórki. Nie niszczy tej komórki, ale wprowadza do niej celowany lek – tłumaczy doktor Bakalarz. – Suma summarum efektem takiej terapii ma być zniszczenie konkretnych patologicznych komórek.

Nasz rozmówca potwierdza również, że terapia za pomocą przeciwciał monoklonalnych jest obecnie najpopularniejszą metodą immunoterapii.

- Z tym, jak najbardziej się zgodę. Jest to najpopularniejsza metoda. Immunologiczne leczenie opiera się na tym, aby wynajdywać receptor, konkretny, charakterystyczny tylko i wyłącznie dla danej komórki i to z nim powinny się łączyć przeciwciała i niszczyć tę jedną komórkę.

Czy terapia za pomocą przeciwciał monoklonalnych może być stosowana do zwalczania COVID – 19? - Niestety, nie - odpowiada nasz rozmówca.

[email protected], źródło: własne, prostowraka.pl, fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu