Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
29/09/2022 - 18:50

Przekrwione oczy to ważny objaw chorób; nie ignoruj go

Zaczerwienione oczy to bardzo częsty problem. Wielogodzinna praca przy komputerze, korzystanie ze smartfona wielokrotnie w ciągu dnia, przemęczenie, klimatyzacja, alergia - to najczęstsze przyczyny pieczenia, zaczerwienienia i podrażnienia oczu. Przekrwienie oczu może wymagać konsultacji lekarskiej, w niektórych sytuacjach nawet w trybie pilnym. Kiedy udać się do lekarza? Na czym polega leczenie przekrwionych oczu?

Zaczerwienienie oka – inaczej „czerwone oko” lub zespół czerwonego oka, potocznie również przekrwione czy zakrwawione oko – to objaw okulistyczny występujący niezmiernie często i wspólny dla bardzo wielu chorób oka i przypadłości. Towarzyszyć mu może ból i łzawienie, a w przypadkach zakażenia nawet pojawienie się ropnej wydzieliny. Zwykle mamy zaczerwienione i przekrwione białka oczu, lecz zmiana może dotyczyć także mniejszej części oka, np. rąbka rogówki, lub nawet powiek i skóry pod oczami.

Przyczyny „czerwonych oczu”

W normalnych warunkach białą twardówkę oka widzimy dobrze przez przezroczystą spojówkę. Zaczerwienienie gałki oka i uwidocznienie licznych naczyń krwionośnych z fizjologicznego punktu widzenia najczęściej jest następstwem przekrwienia i poszerzenia naczyń krwionośnych spojówki, czasem naczyń umiejscowionych głęboko w białej twardówce, a sporadycznie pojawienia się pod spojówką krwi.

Przyczyny zaczerwienienia oczu mogą wynikać z chorób oka czy różnych przypadłości okulistycznych, ale także z urazu, a nawet zwykłego podrażnienia oczu lub zmęczenia. Czasem są też objawem chorób innych narządów lub zespołów chorobowych.

Czerwone oczy przekrwione oczy mogą wynikać ze zmęczenia, braku snu, złych warunków oświetleniowych, zapalenia spojówek, owrzodzenia rogówki czy też zespołu suchego oka. Objawy związane z przekrwionymi oczami mogą wynikać także z chorób ogólnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy nadczynność tarczycy.

Przyczyną czerwonych oczu mogą być także: zapalenie spojówek oraz choroby rogówki – od zakaźnego zapalenia rogówki, poprzez niezakaźne zapalenie rogówki aż po keratopatie czy zespół nawracających ubytków nabłonka rogówki. Do przyczyn tej dolegliwości zaliczamy zapalenie przedniego odcinka błony naczyniowej czy bakteryjne zapalenie wnętrza gałki ocznej.
Inne przyczyny wymieniane przez ekspertów z zakresu okulistyki to: ostry atak zamkniętego kąta przesączania, urazy gałki ocznej czy choroby powiek. Inne przyczyny, które mogą zostać zdiagnozowane w gabinecie okulistycznym to choroby twardówki czy oczodołu.

Do najczęstszych przyczyn przekrwionych oczu zaliczają się:

  • zapalenie spojówek
  • wiosenne zapalenie spojówek (związane z pyleniem i alergią)
  • owrzodzenie rogówki
  • zakaźne zapalenie rogówki
  • choroby rogówki
  • choroby powiek
  • choroby twardówki
  • ostry atak jaskry
  • zespół suchego oka
  • choroby błony naczyniowej
  • obecność ciała obcego w oku
  • guzy spojówki
  • choroby autoimmunologiczne
  • źle skorygowana wada wzroku

Czerwone oko  diagnostyka 

W przypadku wystąpienia objawu czerwonego oka niezbędna jest jak najszybsza konsultacja okulistyczna. W sytuacji kiedy powodem jest ciało obce, wymaga ono natychmiastowego usunięcia w warunkach sterylnych. Konsultacja lekarska jest niezbędna w celu wykrycia przyczyny czerwonego oka, a także w celu wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Badanie lekarskie opiera się na ocenie ostrości wzroku w obu gałkach, badaniu ruchomości gałek, badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz dna oka po uprzednim poszerzeniu źrenicy.

Przekrwione oczy  leczenie

Kuracja jest dopasowana do rodzaju schorzenia, ale w większości chodzi o redukowanie konkretnych objawów i dolegliwości. Szybkiej interwencji wymagają przypadki, w których przekrwione oczy pojawiają się po mechanicznym, chemicznym urazie. Kiedy dochodzi do ograniczenia widzenia, kół błyskowych przy źródle światła, gdy pojawia się silny ból oka.

Zobacz też: Jak zapobiegać zapaleniu cewki moczowej? Przyczyny, objawy, leczenie

Przekrwione oczy powinny niepokoić, kiedy towarzyszy im silny ból głowy i pogorszenie ostrości widzenia. Leczenie jest konieczne, gdy do zespołu czerwonego oka dochodzi do podwójnego widzenia, nagłego wytrzeszczu czy zakażenia oka u osób noszących soczewki kontaktowe. W kuracji stosowane są najczęściej krople do oczu, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Co na czerwone oczy?

Czerwone, przekrwione oko wymaga Twojej szczególnej uwagi. Nie lekceważ nawet najmniejszego dyskomfortu z jego strony. W zależności od źródła problemu zastosujesz inne metody. Jeśli Twoja przypadłość związana jest z przemęczeniem, musisz trochę zwolnić i zapewnić sobie odpoczynek. Przede wszystkim rób częstsze przerwy w czytaniu i zadbaj o odpowiednie oświetlenie. W międzyczasie czy po przebudzeniu wykonaj zimny okład na oczy lub rumiankowy kompres. Zaczerwienione oczy od komputera ukoisz kroplami do oczu oraz wzbogacając dietę o produkty bogate w witaminy A i E oraz cynk. Możesz również wymienić monitor lub telewizor na model z filtrem światła niebieskiego. W mieszkaniu lub biurze zainstaluj nawilżacz i oczyszczacz powietrza, jeśli to możliwe.

Kiedy masz czerwone oczy, nieprzyjemne dolegliwości złagodzisz lodowym masażem. W tym celu potrzebna Ci będzie tylko kostka lodu. Jeśli nie masz dostępu do lodu, możesz przemyć twarz zimną, bieżącą wodą. Natomiast w przypadku jęczmienia wykonaj rozgrzewający masaż, który przyspieszy perforację grudkowatej zmiany. Pamiętaj, żeby zabieg wykonywać z góry na dół, jeśli jęczmień jest na górnej powiece, z kolei z dołu do góry, jeśli wykwit znajduje się na dolnej. Jeśli zaczerwienione oko ma podłoże alergiczne lub infekcyjne, niezbędne mogą okazać się leki przeciwhistaminowe lub antybiotyki.

[email protected],  fot. Freepik







Dziękujemy za przesłanie błędu