Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/01/2022 - 17:20

Rak jelita grubego: objawy, badania, leczenie. Jak mu zapobiegać?

Niestety, z roku na rok rośnie zachorowalność na raka jelita grubego. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ten typ nowotworu u około 18 tysięcy nowych chorych. Jak zapobiegać rozwojowi raka jelita grubego?

Rak jelita grubego jest jednym z trzech najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce. Zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Niejednokrotnie, gdy pojawiają się u pacjenta pierwsze niepokojące objawy to zazwyczaj są one niezauważane albo lekceważone. Wiele osób nie kojarzy pierwszych symptomów z czymś niepokojącym. Dlatego każda osoba po 50 roku życia, nawet bez żadnych objawów, powinna wykonać profilaktyczną kolonoskopię.

Takie przesiewowe badanie - bezpłatne - można wykonać w znieczuleniu w Szpitalu Powiatowym im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej. Rejestracja na badanie pod numerem telefonu 668-535-114.

Jak zapobiegać rozwojowi raka jelita grubego?

- Każdy z nas ma pewien wpływ, by zapobiegać rozwojowi raka w jelicie grubym – uważa lek. Krzysztof Figuła, specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz onkologicznej, posiadający certyfikat Zarządu Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. - Podejmując proste, określone działania związane z trybem życia możemy znacząco (nawet o połowę) zredukować ryzyko zachorowania.

Uważa on, że rak jelita grubego jest jednym z nielicznych tak często występujących nowotworów, na których powstawanie, wykrywanie a następnie leczenie mamy wpływ. Jak zapobiegać pojawieniu się nowotworu?

Zasada jest prosa. Należy zmienić niezdrowy tryb życia. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nie palić tytoniu (papierosów). I to zarówno czynnie, jak i biernie. Lekarze zaznaczają, że to, co znajduje się w dymie papierowym zawiera czynniki kancerogenne, przyczyniające się, niestety do powstawania nowotworów.

Lekarze apelują, by nie skazywać osób, które przebywają z osobą palącą na działanie dymu tytoniowego, szczególnie dzieci! Palenie ma negatywny wpływ na powstawanie większości nowotworów, ale i na choroby wszystkich układów ciała człowieka, w szczególności na jego serce, układ krążenia i płuca.

Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Otyłość jest raczej czynnikiem przyczyniającym się do powstawania różnych schorzeń, w tym także do raka jelita grubego.

Trzeba zmienić także podejście do aktywności fizycznej. Im więcej ruchu tym lepiej. Należy postawić na codzienną aktywność.

- Twoje jelito jest w takim stanie jak reszta twojego ciała – zaznacza lek. Krzysztof Figuła.  - Cierpisz na zaparcia? Podstawa leczenia to ruch (grawitacja) i odpowiednia ilość wypijanych płynów.

Postaw na zdrową dietę. Zarówno lekarze, jak i dietetycy zalecają, by unikać czerwonego mięsa oraz diety wysokotłuszczowej. Warto spożywać duże ilości błonnika: warzyw i owoców i pic dużo wody. Jelito wymaga regularnego czyszczenia z zalegających, gnijących resztek uszkadzających nabłonek, powodujących fermentację oraz zaburzenia pasażu stolca. Ogranicz też albo zrezygnuj z picia alkoholu.

Warto badać się regularnie i brać udział w zorganizowanych programach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego (mężczyźni i kobiety) www.pbp.org.pl 

- Gdyby każdy człowiek w wieku 40-50 lat regularnie wykonywał profilaktyczną kolonoskopię moglibyśmy praktycznie wyeliminować raka jelita grubego z populacji – dodaje lekarz.

Może więc warto na 50. Urodziny sprawić sobie i Swoim bliskim prezent i zrób kolonoskopię. Wczesny rak jelita grubego nie ma objawów a wykryty jest wyleczalny.

Warto wiedzieć

Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka jelita grubego?

Do nich zaliczamy: wiek (szczyt zapadalności przypada na 75. rok życia, zwiększoną masę ciała i małą aktywność fizyczną (większa zapadalność na raka jelita grubego występuje u osób z nadwagą i wykazujących małą aktywność fizyczną). Rak jelita grubego diagnozowany jest częściej u osób rasy białej. Według naukowców największa zapadalność na ten typ nowotworu występuje na północy Europy. Rękę na pulsie, czyli muszą regularnie się kontrować osoby, u których rak jelita grubego występował w rodzinie (wśród krewnych pierwszego stopnia), a także osoby, u których występuje genetyczna skłonność do rozwoju tego rodzaju raka. Ta zasada dotyczy także osób, u których występują polipy gruczolakowate, jak również tych, które borykają się ze stanami zapalnymi jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna). Takie badanie powinny robić także osoby, posiadające zwiększoną zawartość tłuszczów lub spożywające dużo czerwonego mięsa, jak również posiadające niedobory witamin, wapnia.

Jakie są najczęstsze objawy raka jelita grubego?

Ból brzucha (44 proc.), zmiana rytmu wypróżnień (43 proc.), krew w stolcu (40 proc.), osłabienie (20 proc.), niedokrwistość (11 proc.). Jeśli zaobserwujesz u siebie jeden z tych niepokojących objawów natychmiast zgłoś się do lekarza.

[email protected], fot. i źródło: Szpital Powiatowy w Limanowej.







Dziękujemy za przesłanie błędu