Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
05/10/2021 - 21:00

Skargi do rzecznika. Sprawdziliśmy na co najczęściej narzekają pacjenci

Od stycznia do września do Telefonicznej Informacji Pacjenta trafiło ponad 22 tysiące zgłoszeń dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej. Przed pandemią sytuacja wyglądała nieco inaczej.

Czytaj też: Nie jesteś alergikiem? Nie trafiłeś jeszcze na "swój" alergen...

Brak kontaktu z rejestracją, trudności w dodzwonieniu się do przychodni, odmowa rejestracji na wizytę lekarską, odmowa wypisania zwolnienia czy trudności w uzyskaniu transportu medycznego – właśnie na to najczęściej skarżyli się pacjenci w czasie pandemii. Przed wybuchem pandemii mieszkańcy nie widzieli jednak aż takiego problemu z działalnością przychodni.

- Mamy do czynienia z kontynuacją odwrócenia trendu – przed pandemią najwięcej skarg pojawiało się w zakresie szpitalnictwa, natomiast obecnie pacjenci najczęściej skarżą się na podstawową opiekę zdrowotną – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

Z analizy zgłoszeń do rzecznika wynika, że w przypadku leczenia szpitalnego pacjenci najczęściej skarżyli się na odmowę obecności osoby bliskiej na sali, utrudnianie odwiedzin, problem z uzyskaniem informacji związanej z pobytem chorego w szpitalu czy kwestionowanie wypisów.  

Prawie połowa skarg była związana z długim czasem oczekiwania na świadczenia w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a także brakiem kontaktu z rejestracją. Do rzecznika wpłynęło także wiele zapytań związanych z Narodowym Programem Szczepień oraz związaną z tym dokumentacją i procedurą.

Co ciekawe, pojawiły się także pytania dotyczące rekompensaty za wystąpienie skutków ubocznych po szczepieniu przeciwko COVID-19. Na podstawie przeprowadzonych analiz udało się stworzyć zakładkę z najważniejszymi pytaniami i odpowiedziami, z którą można zapoznać się tutaj. ([email protected], fot. ilustracyjne Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu