Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
14/05/2024 - 22:50

Tylko tego nam brakowało... Są już afrykańskie kleszcze. Jeszcze groźniejsze

Afrykańskie kleszcze, znane ze swojej groźnej reputacji jako przenośniki wielu chorób, wkraczają na nowe tereny. Polska, dotąd pozbawiona obecności tych pasożytów, staje się kolejnym celem ich ekspansji. Wzrost temperatury oraz zmiany klimatyczne sprzyjają migracji różnych gatunków zwierząt, a wraz z nimi także pasożytów takich jak kleszcze.

Afrykańskie kleszcze, znane ze swojej groźnej reputacji jako przenośniki wielu chorób, wkraczają na nowe tereny. Polska, dotąd wolna od tych pasożytów, staje się kolejnym terytorium ich ekspansji. Wzrost temperatury oraz zmiany klimatyczne sprzyjają migracji różnych gatunków zwierząt, a wraz z nimi także pasożytów, takich jak kleszcze.

Groźne kleszcze wędrowne

Kleszcze wędrowne (Hyalomma marginatum), które dotychczas głównie spotykane były w Afryce, dotarły do Polski. Z wyglądu są one znacznie większe od pospolitych kleszczy spotykanych w Polsce. Osiągają nawet 2 cm długości. Co więcej, mają one prążkowane nogi. 

Specjalista chorób zakaźnych, profesora Krzysztof Simon dla TVP3 Wrocław mówi, że kleszcze afrykańskie mogą przenosić wirusy chorób takich jak gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, zaliczana przez Światową Organizację Zdrowia do jednej z 10 najniebezpieczniejszych chorób na świecie. Dodatkowo, ukąszenie afrykańskiego pajęczaka może prowadzić do zakażenia bakteriami z grupy Rickettsiae.

Czy bać się afrykańskiego kleszcza?

Wspomniane kleszcze największą aktywność wykazują w miesiącach letnich, zwłaszcza w lipcu i sierpniu, choć mogą pojawić się już na wiosnę, gdy temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza. Zazwyczaj preferują temperatury między 22 a 27 stopniami Celsjusza, ale w upalne dni schodzą głębiej w ziemię, aby się ochłodzić.

W fazie larwalnej głównymi żywicielami są ptaki, podczas gdy dorosłe osobniki pasożytują głównie na zwierzętach kopytnych. Ludzie również mogą stać się ich żywicielami.

W przeciwieństwie do kleszczy pospolitych, które zazwyczaj czekają na swoją ofiarę, przyczepione do roślinności, kleszcze Hyalomma są aktywne w poszukiwaniu żywiciela. Potrafią przemieszczać się na duże odległości, reagując na wibracje, ciepło, a także na dwutlenek węgla czy amoniak wydzielany przez potencjalnych żywicieli. Wbijają się w skórę bezboleśnie, co umożliwia substancja znieczulająca zawarta w ich ślinie, a następnie wydzielają klej, który pomaga im przylgnąć do żywiciela.

Czym możesz się zarazić przez afrykańskie kleszcze?

Afrykańskie kleszcze wędrowne przenoszą wiele groźnych chorób. Są to między innymi: 

  • Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska (CCHF). Jej objawy to m.in. wysoka gorączka, bóle mięśni, zawroty głowy, ból szyi i jej sztywność, ból pleców i głowy, ból oczu i światłowstręt, nudności, wymioty i biegunka, wysypka, siniaki i krwawienia z dziąseł. CCHF może prowadzić do rozwinięcia niewydolności wielonarządowej, co czyni ją wyjątkowo niebezpieczną. 
  • Anaplazmoza to sporadycznie występująca choroba bakteryjna, której przyczyną są bakterie Anaplasma. Charakteryzuje się gorączką, dreszczami, bólami głowy oraz mięśni.
  • Babeszjoza to rzadko spotykana u ludzi choroba pasożytnicza, wywołana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Objawy mogą obejmować symptomy grypopodobne, anemię, a w skrajnych przypadkach prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.
  • Riketsjozy to grupa chorób bakteryjnych wywoływanych przez riketsje, które mogą być przenoszone nie tylko przez kleszcze, ale także przez wszy, pchły i roztocza. Objawy mogą obejmować gorączkę, wysypkę i bóle głowy.

Jak uniknąć afrykańskich kleszczy? 

Aby nie napatoczyć się na afrykańskie kleszcze, warto unikać miejsc, w których mogą one być, czyli zarośli, wysokich traw, stawów i brodów rzecznych. Warto również stosować środki ochrony przed kleszczami, nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami, a także sprawdzać ciało po powrocie z wycieczek plenerowych. 

źródło: zielonyonet.pl/ https://home.morele.net/ogrod-i-balkon/kleszcze-wedrowne-hyalomma-marginatum/   ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu