Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
09/01/2024 - 13:30

Ważne zmiany w służbie zdrowia dla pacjentów od nowego roku. Na plus i na minus

Każdy nowy rok przynosi większe czy mniejsze zmiany w ochronie zdrowia. Nie mogło być inaczej również teraz. Co zmienia się w ochronie zdrowia od 1 stycznia 2024 roku, na co powinni być przygotowani pacjenci, na jakie ulgi mogą liczyć w tym roku? Pisze o tym Medonet.pl

Czytaj także: Koniec noclegowni dla bezdomnych w Nowym Sączu. Została zlikwidowana

Zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia dotyczą między innymi refundacji niektórych leków z czego z pewnością będą zadowoleni pacjenci, ale też kolejek do lekarzy, szczepień ochronnych oraz świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami.

Te leki zostały objęte refundacją

Jak podaje medonet.pl najwięcej zmian zaszło w kwestii refundacji leków. Od 1 stycznia na listę leków refundowanych wróciła dapagliflozyna. Jest to lek, który wspomaga kontrolę glikemię (ważne dla osób chorujących na cukrzycę), wpływa również korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Co to oznacza dla pacjentów, zażywających ten lek? Są to najczęściej pacjenci z cukrzycą, niewydolnością serca oraz układu moczowego. Teraz będą go mogli kupić taniej.

Od 1 stycznia 2024 są też nowe zasady refundacji pasków, którym cukrzykom są niezbędne do oznaczania poziomu cukru we krwi.

Czytaj także: Rok po likwidacji Izby Wytrzeźwień. Pijani pacjenci paraliżują sądecki SOR. Wyzwiska, agresja i…

Zmiany te są skutkiem nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Ministerstwo Zdrowia doprecyzowało, kiedy może zostać wystawione nowe i kolejne zlecenie na wyrób medyczny w postaci sensora do pomiaru poziomu cukru we krwi. Jest to uzależnione od ilości wcześniej już zrefundowanych pasków do glukometru.

Ponadto na liście refundacyjnej znalazła się także szczepionka przeciw półpaścowi (Shingrix). Jest ona rekomendowana osobom po 65. roku życia, które są szczególnie narażone na zachorowanie. W tej grupie mogą być: diabetycy, pacjenci chorujący na przewlekłą chorobę serca, nerek lub płuc, pacjenci z obniżoną odpornością czy osoby zmagające się z nowotworem.

To jeszcze nie wszystko. Będzie refundowanych kilka nowych terapii dla pacjentów z nowotworami układu chłonnego, między innymi dla pacjentów chorujących na szpiczaka plazmocytowego czyli przewlekłą białaczką limfocytową, ale refundacja nie obejmie terapii leczenia chłoniaka Hodgkina oraz DLBCL

Nowy 2024 rok przyniósł dla pacjentów nie tylko te dobre wiadomości, ale też i takie, których nie chcieliby słyszeć.

Droższe leki recepturowe

Leki recepturowe, które są wykonywane na podstawie recepty lekarskiej w aptece są od nowego roku droższe. Narodowy Fundusz Zdrowia, który do tej pory płacił za surowce, niezbędne do wykonania medykamentu  będzie teraz płacił za nie, biorąc pod uwagę realne warunki

Od 1 stycznia 2024 weszły w życie zmiany dotyczące wolnych terminów leczenia i zabiegów w znieczuleniu na NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zmiany w kolejkach do lekarza. Od 1 stycznia 2024 szpitale i przychodnie muszą udzielać dodatkowych informacji dotyczących wolnych terminów leczenia.

Od 1 stycznia br. placówki medyczne są zobowiązane do przekazywania jednostkom centralnym informacji o wolnych terminach leczenia, a także określać przedziały wiekowe, jakie umożliwią lekarzowi przyjęcie dziecka w "komórce dedykowanej osobom dorosłym". Rozwiązanie to ma udrożnić system i umożliwić większej liczbie pacjentów skorzystanie ze świadczeń, dla których czas oczekiwania liczony jest w miesiącach.

Czy kolejki do lekarzy się skrócą?

Zmiany obejmują też zapisy na zabiegi w znieczuleniu na NFZ. Na przykład w przypadku badań endoskopowych (gastroskopii, kolonoskopii) jedno, jak i drugie badanie można wykonać w ramach NFZ bez znieczulenia, jak i ze znieczuleniem

- Aby jednak ta druga opcja była możliwa, pacjent musi taką potrzebę/chęć zgłosić – czytamy w medonet.pl - Pomóc ma w tym wprowadzenie do systemu AP-KOLCE (aplikacja Kolejki Centralne — usługa dla świadczeniodawców, w którym mogą oni prowadzić listy pacjentów oczekujących na dane badanie) parametru "ze znieczuleniem".

Nowe składki zdrowotne

Nowością, szczególnie dla przedsiębiorców, jest w nowym roku podwyżka składki zdrowotnej. Zgodnie z nowymi przepisami nie może ona być niższa niż 9 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w pierwszym dniu roku składkowego (ten rozpoczyna się 1 lutego). Tym samym minimalna składka zdrowotna w 2024 r. wyniesie 381,78 zł (4242 zł x 9 proc. = 381,78 zł).

Nowy rok przyniósł też zniesienie ulgi „covidowej”. Nie będzie już obowiązywała. Z ulgi na transport zbiorowy korzystały osoby, które regularnie oddają krew.

Dobre informacje przyniósł początek 2024 roku dla osób opiekujących się osobami z niepełnosprawniościami (do 18 roku życia), korzystających ze świadczeń pielęgnacyjnych. Będzie ono wyższe. Od nowego roku to świadczenie pielęgnacyjne będzie wynosić 2988 zł miesięcznie.

To nie wszystko. Z przepisów zniknął zapis o niemożności łączenia pracy zawodowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Oznacza to, że opiekun niepełnosprawnego dziecka (zwykle rodzic) będzie mógł jednocześnie pobierać wynagrodzenie z tytułu pracy, jak i korzystać ze świadczenia. Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwać również w sytuacji, gdy opiekun dziecka w wieku do ukończenia 18 r. życia ma ustalone prawo do własnej emerytury lub renty lub innego świadczenia emerytalno-rentowego.

([email protected], fot. Jm, źródło: medonet.pl)Dziękujemy za przesłanie błędu