Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
30/11/2022 - 22:15

Wiecznie podkrążone oczy – jak skutecznie pozbyć się tej zmory

Cienie pod oczami to powszechny problem natury estetycznej, z którym nieustannie zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Sprawiają, że wyglądamy na starsze niż jesteśmy i zdecydowanie mniej wypoczęte. Przyczyną podkrążonych oczu może być nie tylko noc, którą zarwałaś na oglądanie całego sezonu ulubionego serialu, lecz także poważna choroba. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny problemu oraz jak poradzić sobie z podkrążonymi oczami.

Cienie pod oczami, określane także jako sińce pod oczami lub worki pod oczami, to zjawisko stopniowej utraty elastyczności delikatnej skóry pod oczami, która przez to staje się coraz bardziej przezroczysta. W wyniku tego procesu na skórze uwidaczniają się naczynia krwionośne, a skóra pod oczami przybiera charakterystyczny, siny, brązowy lub szary odcień.

Z taką sytuacją mamy najczęściej do czynienia rano, kiedy gwałtownie wstajemy po kilku godzinach snu. Jeżeli pozostajemy w pozycji pionowej, krew wówczas może swobodnie odpływać z twarzy i przemieszczać się w stronę serca. W pozycji leżącej odpływ krwi jest nieco bardziej utrudniony, co tłumaczy większą skłonność do powstawania fioletowych cieni pod oczami po przebudzeniu.
Większość osób bagatelizuje sińce pod oczami, wierząc, że znikną one tak samo, jak się pojawiły, inni próbują znaleźć skuteczne sposoby na walkę z nimi. 

Przyczyny podkrążonych oczu

Jedne z najczęstszych przyczyn występowania podkrążonych oczu są bardzo prozaiczne i mogą dotyczyć każdego z nas. Zmęczenie, niedostateczna ilość snu, brak wypoczynku - właśnie te czynniki mogą powodować pojawianie się cieni pod oczami. Wynika to m.in. z tego, że w takich momentach skóra jest blada, przez co uwidaczniają się naczynia krwionośne pod oczami. Problem może się pojawić także przez nadmierne spożywanie alkoholu, kawy, palenie papierosów czy ciągły stres. Również niedożywienie i odwodnienie mogą stać się powodem podkrążonych oczu. Jeśli nie dbamy o swoją dietę i dostateczną ilość wypijanej wody - możemy się spodziewać sińców pod oczami.

Do podkrążonych oczu mogą prowadzić również reakcje alergiczne i suchość oczu. Alergia sprawia, że organizm uwalnia histaminę – oprócz swędzenia, zaczerwienienia i opuchlizny, mogą pojawiać się nieestetyczne cienie pod oczami.

Czas również nie jest dla nas łaskawy - w miarę jego upływu sińce pod oczami mogą być bardziej widoczne niż były wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że na starość skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, więc bardziej widoczne stają się naczynia krwionośne, zlokalizowane pod nią. Na podkrążone oczy mogą się także skarżyć amatorzy słońca, którzy zbyt długo i zbyt intensywnie się opalają.  Wtedy organizm będzie wytwarzał nadmiar melaniny, czyli pigmentu, który nadaje skórze kolor. 

Niekiedy blada twarz i podkrążone oczy to cechy uwarunkowane dziedzicznie, wtedy zamiast uporczywie szukać przyczyny podkówek i sińców pod oczami, warto pogodzić się z tym, że są one częścią naszej urody i spróbować leczyć je objawowo. 

Jeśli upewniliśmy się, że podkrążone oczy nie wystąpiły na skutek wyżej wymienionych przyczyn, warto wykonać badania kontrolne. Być może sińce pod oczami i opuchnięcia są symptomem rozwijającej się w naszym organizmie choroby.

Podkrążone oczy – choroby

Sińce pod oczami często wzbudzają nasz niepokój, zwłaszcza jeśli nie są one efektem niewyspania lub przemęczenia. Niestety, może zdarzyć się, że fioletowe zabarwienie skóry pod oczami stanowi jeden z symptomów rozwijających się chorób przewlekłych, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wśród nich znajdziemy m.in.:

  • schorzenia wątroby, nerek oraz śledziony;
  • cukrzycę;
  • zaburzenia pracy tarczycy – niedoczynność tarczycy i zapalenie tarczycy;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • dermatomyositis, czyli zapalenie skórno-mięśniowe (DM), któremu towarzyszy utrata kolagenu w skórze i innych tkankach;
  • alergiczne zapalenie spojówek, wraz z takimi objawami jak obrzęk powiek i przekrwienie spojówek;
  • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, w wyniku którego powstają tzw. cienie alergiczne;
  • atopowe zapalenie skóry, które wiąże się z ciemnymi okręgami wokół oczu;
  • anemię (niedokrwistość wynikająca z niedoboru żelaza);
  • zarażenie pasożytami (m.in. owsikami, glistą ludzką, tasiemczycą).

Wiele osób wiąże występowanie cieni pod oczami z nowotworem, chociaż jak uspokajają specjaliści, sińce pod oczami bardzo rzadko stanowią pierwszy z symptomów tak poważnej choroby. Z reguły fioletowe zabarwienie skóry pod oczami możemy zaobserwować na późniejszych etapach choroby, jako efekt niedożywienia i osłabienia organizmu na skutek wdrożonej terapii przeciwnowotworowej.

Podkrążone oczy – leczenie 

To, jaki sposób walki z podkrążonymi oczami wybierzesz, zależy od przyczyny, przez którą pojawia się obrzęk.  By pozbyć się fioletowych cieni pod oczami, ważne jest zatem wykonanie badania krwi, a mianowicie morfologii krwi obwodowej, badania ogólnego moczu, poziomu glukozy na czczo, TSH oraz parametrów funkcji wątroby i nerek. Z wynikami należy udać się do lekarza, który będzie w stanie ocenić stan naszego zdrowia i pomóc w zwalczeniu cieni pod powiekami.

Kolejnym istotnym krokiem powinna być zmiana stylu życia na zdrowszy – wysypianie się, dbałość o odpowiednie nawodnienie organizmu, zwiększenie aktywności fizycznej i wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej w owoce i warzywa zawierające antyoksydanty. Dobrze jest także ograniczyć czas spędzany przed ekranem komputera i telewizora, by pozwolić oczom wypocząć i zregenerować się po pracy.

Ważnym elementem jest również codzienna pielęgnacja skóry twarzy, a dokładnie skóry pod oczami, która jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na agresywne zabiegi pielęgnacyjne. Na co dzień warto stosować odpowiednie kosmetyki, przeznaczone do skóry pod oczami, zawierające takie składniki jak m.in. wyciąg z miłorzębu japońskiego, arnikę, świetlik lekarski lub aloes. Kremy rozjaśniające cienie pod oczami mogą być wzbogacone dodatkowo o oleje roślinne, D-panthenol oraz witaminy.

Zobacz też: Zimne stopy i dłonie niezależnie od temperatury? Sprawdź, co może być przyczyną

Oprócz kosmetyków rozjaśniających cienie pod oczami, możemy skorzystać także z nowoczesnych zabiegów medycyny estetycznej, które również wykazują wysoką skuteczność w walce z sińcami pod oczami. Do wyboru mamy m.in. takie zabiegi jak mezoterapia igłowa, wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w skórę pod oczami oraz przeszczep własnego tłuszczu.

[email protected],  fot. www.freepik.com







Dziękujemy za przesłanie błędu